Premiera i pożegnanie w Niedzieli Teatralnej

Fabryka Monodramów zaprasza na wyjątkową Niedzielę Teatralną. W programie premierowa “Łagodna” według opowiadania Dostojewskiego w wykonaniu Martyny Kleszczewskiej oraz grana przez Jacka Sawickiego “Moskwa-Pietuszki” Jerofiejewa. Wieczór będzie także pożegnaniem reżyser Teatru Efemerycznego, Jolanty Hinc-Mackiewicz.

Niedziela, 26.05.2019, godz. 17:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 15 i 10 (ulgowe) KUP TERAZ >> lub w kasie SOK 
Obowiązują zniżki dla beneficjentów programu Suwalska Karta Mieszkańca >>

Majowe pokazy Fabryki Monodramów to, oprócz prezentacji najnowszego spektaklu, premierowej “Łagodnej”, również pożegnalne spotkanie z Jolantą Hinc-Mackiewicz, która kończy swoją współpracę z Suwalskim Ośrodkiem Kultury. Ostatnia, przynajmniej na jakiś czas, szansa rozmowy z cenioną i nagradzaną reżyserką (ponad 80 spektakli), aktorką Teatru Adekwatnego w Warszawie, założycielką i twórczynią Teatru Efemerycznego, Efemerycznych Dzieciaków, Fabryki Monodramów i Ephemeral Theatre o tajnikach, blaskach i cieniach pracy na scenie. 


Martyna Kleszczewska, fot. B. Wasilewski

ŁAGODNA  spektakl premierowy
w wykonaniu Martyny Kleszczewskiej, reż. Jolanta Hinc-Mackiewicz

Spektakl według jednego z najciekawszych opowiadań znakomitego Fiodora Dostojewskiego. W oryginale to studium psychologiczne mężczyzny, który bolejąc nad stratą żony, która popełniła samobójstwo, powoli dochodzi do bolesnej prawdy o sobie i swoim życiu. W adaptacji Jolanty Hinc-Mackiewicz oglądamy tę historię z perspektywy jego żony. Bohaterka snuje bolesną opowieść o ich życiu, ludzi o rożnych charakterach i marzeniach, których małżeństwo oznaczało samotność we dwoje. Jej mąż, lichwiarz, powodowany litością, przygarnął młodziutką sierotę, przyznając sobie prawo do całkowitej władzy nad nią. Przeświadczony o własnej dobroci, stworzył jej przemyślne więzienie, przemyślnym systemem kar i nagród ujarzmił i stłamsił młodą, spontaniczną kobietę. Różnice we wzajemnych potrzebach i oczekiwaniach oraz nieustanna psychiczna udręka doprowadzają do nieszczęścia. 

Martyna Kleszczewska jest wielokrotną laureatką renomowanych konkursów i przeglądów teatralnych, między innymi zdobywczynią Złotej i Srebrnej Igły na Festiwalu Teatrów Małych w Ostrołęce. Ma również  na koncie udział w adresowanych do scenicznych profesjonalistów Toruńskich Spotkaniach Jednego Aktora w 2017 r. 

Adaptacja tekstu: Jolanta Hinc-Mackiewicz 


Jacek Sawicki, fot. P. Kopciał

MOSKWA-PIETUSZKI  |  premiera 25.10.2014
w wykonaniu Jacka Sawickiego, reż. Jolanta Hinc-Mackiewicz

Monodram według kultowego tekstu Wieniedikta Jerofiejewa opowiadający o cierpieniach bohatera uwikłanego przez swoją wrażliwość w przygodę z alkoholem i demonami. Chwilami prześmiewcza, chwilami żałosna, chwilami porywająca opowieść o ludzkich zmaganiach z samym sobą i ze światem, do którego nie przystajemy. Przepiękna muzyka Mozarta, towarzyszy niezwykle wrażliwemu muzycznie i emocjonalnie – znawcy tematu – psychiatrze z zawodu – Jackowi Sawickiemu, którego można śmiało nazwać współtwórcą spektaklu. Zapraszamy na ucztę teatralną pięknie podanego słowa i wspaniałej muzyki.

Spektakl jest zwycięzcą “Garnizonowej jesieni z monodramem z historią w tle” w 2017 r. oraz zdobywcą 1. miejsca w kategorii dorośli na Ogólnopolskich Spotkaniach z Monodramem “Złota Podkowa Pegaza” w 2014 r. W Suwałkach zagrany dziesięć razy, zawsze przy pełnej sali. 

Adaptacja tekstu: Jolanta Hinc-Mackiewicz i Jacek Sawicki
Opracowanie muzyczne: Jacek Sawicki

Oryginalna scenografia została stworzona dzięki uprzejmości Jolanty Suchockiej i Jana Mazgaja z PKP CARGO S.A. w Suwałkach.


Kategoria: Archiwum