Niedziela Teatralna: premierowy “Krajobraz z Tobiaszem”

Spektakl inspirowany biblijnym romansem oraz utworami współczesnych poetów. Klimat opowieści o niszczącej sile i inspirującej mocy uczucia podkreślają oryginalna muzyka, choreografia i niecodzienna aranżacja przestrzeni. Na scenie zobaczymy obie grupy Teatru Efemerycznego: aktorów dorosłych i młodzież.

Niedziela, 4.02.2018, godz. 17:00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 15 i 10 (ulgowe) KUP TERAZ >> lub w kasie SOK

Historia biblijnego młodego Tobiasza i Sary to jedyny romans w Biblii. To również opowieść o poszukiwaniu miłości, naszych lękach, przeznaczeniu i relacjach rodzinnych. Ojciec bohatera, bogobojny Izraelita, staje się przedmiotem drwin, kiedy podobnie jak biblijny Hiob traci zdrowie i majątek. Upokarza go nawet żona, która, wbrew regułom patriarchalnego społeczeństwa, musi zadbać o utrzymanie rodziny. Wyśmiewana przez otoczenie przelewa na męża swoje lęki i frustracje. Toczy z nim spory o wysłanie jedynaka w niebezpieczną podróż do kuzyna Raguela. Edna, żona Raguela, także cierpi; ich córkę Sarę dotknęło wyjątkowe nieszczęście – straciła siedmiu mężów, każdego w trakcie nocy poślubnej. I młodziutka Sara, i stary Tobiasz, choć niewinni, wydają się podzielać przekonanie rodziny i przyjaciół, że są przeklęci.

Spektakl został zbudowany na zasadzie zderzenia biblijnej historii z losami współczesnych bohaterów i podobieństwa ich problemów. Ich odbiciem jest odwieczna walka demonów i aniołów, ilustrowana tańcem w znakomitej choreografii Mihaila Nikolova. Wpływ aniołów na porządek życia bohaterów i ich losy symbolizuje siłę modlitwy, która ratuje biblijne postaci.

Konfrontacja dwóch światów angażuje nasze emocje i wyobraźnię, pobudza do myślenia. Dostrzegamy, że w gruncie rzeczy los człowieka od wieków jest taki sam, mamy podobne problemy, być może inaczej zadajemy sobie pytania, może bardziej oczekujemy gotowych rozwiązań, ale odpowiedź jest wciąż taka sama – wiara uzdrawia i pozwala na uporządkowanie życia zgodnie z wolą Bożą. To jest właśnie ten klucz do szczęścia, którego usilnie poszukujemy.mówi o przesłaniu spektaklu reżyser spektaklu, Jolanta Hinc-Mackiewicz

Odpowiedzią współczesnego świata są wykorzystane w spektaklu wiersze Sergiusza Jesienina, Ewy Lipskiej, Anny Świrszczyńskiej, Haliny Poświatowskiej, Andrzeja Bursy, Rafała Wojaczka, ks. Jana Twardowskiego i suwalczanina ks. Jana Zielińskiego. 

W spektaklu biorą udział dwie grupy Teatru Efemerycznego: aktorzy dorośli i młodzież. Na scenie zobaczymy m.in. Jacka Sawickiego i Barbarę Wierzbowską (oboje znani ze „Zbrodni małżeńskich”), a także debiutującego w teatrze Marcina Kleszczewskiego. Spośród jedenaściorga tancerzy, siedmioro to utytułowani aktorzy, laureaci wielu nagród: Martyna Kleszczewska, Zofia Mackiewicz, Agata Abbas, Paulina Cieraszko, Aleksandra Łukowska, Aleksandra Łazarska, Michał Sawicki. Na scenie pojawi się również reżyserka spektaklu, Jolanta Hinc-Mackiewicz. Ciekawostką są rodzinne klany występujące w „Krajobrazie…” Sawiccy: Jacek z synem Michałem (który ma o kilka lat dłuższe sceniczne doświadczenie od ojca), Kleszczewscy: Martyna z tatą Marcinem oraz Jolanta, Zofia i Gabriel Mackiewiczowie.

„Krajobraz z Tobiaszem” będzie prezentowany na dużej scenie Sali im. Andrzeja Wajdy nie tylko z powodu wieloosobowej obsady (w spektaklu występuje 17 aktorów), ale głównie z uwagi na ciekawą aranżację przestrzeni.

reżyseria: Jolanta Hinc-Mackiewicz
choreografia: Mihail Nikolov
konsultacje scenograficzne: Mieczysław Iwaszko
multimedia: Kamil Maczułajtis
muzyka: w opracowaniu Piotra Dyczewskiego i Jacka Sawickiego (m.in. utwory Lao Che, Kazika, Arvo Parta)
obsada: Jacek Sawicki, Jolanta Hinc-Mackiewicz, Barbara Wierzbowska, Marcin Kleszczewski, Agata Abbas, Paulina Cieraszko, Martyna Kleszczewska, Aleksandra Łazarska, Aleksandra Łukowska, Zofia Mackiewicz, Kacper Rydzewski, Michał Sawicki i inni

czas trwania: około 60 minut
rekomendowany wiek widza: od 13 roku życia

Fot. Piotr Kopciał


 

Kategoria: Archiwum