Niezwykła lekcja historii

Znakomity fabularyzowany dokument o jednym z legendarnych dowódców Powstania Warszawskiego, ppłk. Janie Mazurkiewiczu ps. Radosław – w tytułowej roli Ireneusz Czop, znany m.in. z „Pokłosia”. Film oparto na autentycznych relacjach ostatnich żyjących żołnierzy Zgrupowania Radosław. Po filmie zapraszamy na dyskusję z reżyserem filmu i historykiem IPN.

„Radosław” | pokaz filmu oraz dyskusja
Piątek, 6.10.2017, godz. 9:00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

pokaz dla zorganizowanych grup szkolnych
wstęp wolny | obowiązują zapisy:  tel. 87 563 85 06

RADOSŁAW to znakomity fabularyzowany dokument o jednym z legendarnych dowódców Powstania Warszawskiego, ppłk. Janie Mazurkiewiczu ps. Radosław – w tytułowej roli Ireneusz Czop, znany m.in. z POKŁOSIA. Historia filmu została oparta m.in. na autentycznych relacjach ostatnich żyjących żołnierzy Zgrupowania Radosław.

Jan Mazurkiewicz – podczas pierwszej wojny światowej żołnierz Legionów. Założyciel Tajnej Organizacji Wojskowej (1939). Po połączeniu z Kierownictwem Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej (1943), zastępca szefa organizacji, a 1 lutego 1944 dowódca Kedywu. W powstaniu warszawskim dowodził zgrupowaniem Radosław (nazwanym od jego pseudonimu), w skład którego wchodziły oddziały: Broda 53, Zośka, Parasol, Miotła, Pięść i Czata 49. Przeszedł szlak bojowy od Woli, poprzez Stare Miasto, ewakuację kanałami, na Czerniaków i ponownie kanałami na Mokotów.

Po filmie odbędzie się rozmowa o filmie historycznym i powstaniu warszawskim z udziałem reżysera filmu Małgorzaty Bramy oraz historyka z Instytutu Pamięci Narodowej.

Nagrody:

  • Złota Szabla w kategorii film dokumentalny, Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych (Warszawa, 2014)
  • II Nagroda w kategorii film fabularny i dokument fabularyzowany, Polonijny Festiwal Multimedialny POLSKIE OJCZYZNY (Częstochowa, 2014)
  • Srebrna Framuga dla najlepszego niezależnego filmu dokumentalnego, Festiwal Filmowy DRZWI (Gliwice, 2015)
     Złoty Kopernik w kategorii Wielcy Polacy, Festiwal Filmów Edukacyjnych EDUKINO (Warszawa, 2015)

Pokaz i dyskusja odbędą się w ramach projektu Kogo kręci kino historyczne na Podlasiu? realizowanego przez Fundację Artystyczną ERINAB przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Dostępna oraz Fundację PKO Bank Polski. Najważniejszym elementem projektu, którego Partnerem jest Suwalski Ośrodek Kultury, są projekcje filmowe poświęcone wybranemu tematowi historycznemu połączone z panelem dyskusyjnym prowadzonym przez specjalistów z IPN Białystok, który jest Partnerem Strategicznym. Patronat Honorowy sprawuje Związek Powstańców Warszawskich.


 

 


Opublikowano