Noc Świętojańska z SOK

Zapraszamy na rodzinny piknik inspirowany słowiańską tradycją Sobótki. 23 czerwca, w wigilię dnia św. Jana nad Czarną Hańczą zapłonie sobótkowe ognisko i zabrzmi koncert tradycyjnych pieśni miłosnych w wykonaniu zespołów Ancyjas z SOK i Nachodne z Sejn. Będziemy wspólnie wić i wrzucać w nurt rzeki wianki. W programie także performens parateatralny.

23.06.2021, godz. 20.00
Bulwary nad Czarną Hańczą

wstęp wolny
wydarzenie realizowane zgodnie z aktualnym reżimem sanitarnym

W programie Nocy Świętojańskiej z SOK znalazło się wiele interesujących punktów. Wieczór rozpocznie się od muzycznego powitania w wykonaniu zespołu Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas z Suwalskiego Ośrodka Kultury. Następnie poznamy laureatów konkursu fotograficznego „Człowiek i rzeka”. Celem konkursu był promowanie walorów przyrodniczych Czarnej Hańczy, rozbudzanie zainteresowania przyrodą regionu, rozwijanie wrażliwości artystycznej oraz zwrócenie uwagi na wagę ochronę przyrody. Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na ogrodzeniu Muzeum im. Marii Konopnickiej od strony Galerii Sztuki Stara Łaźnia. Szczegóły >>

Po wernisażu zapraszamy na koncert tradycyjnych pieśni miłosnych w wykonaniu Zespołów Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas z SOK i Zespołu Śpiewaczego Nachodne z Ośrodka Kultury w Sejnach. Oba zespoły działają pod kierunkiem Anny Szafranowskiej, śpiewaczki, instruktorki śpiewu białego i gospel w SOK.

Simon Kozhin Иван Купала. Гадание на венках.2008 Доскамасло150х85 см

Po części artystycznej obowiązkowy punkt obchodów sobótkowych – wspólny przemarsz z zespołami w świetle płonących pochodni i wypuszczenie w wartki nurt Czarnej Hańczy uwitych wcześniej wianków. Tradycyjne techniki ich plecenia będzie można poznać i przećwiczyć na warsztatach pod kierunkiem Haliny Lutyńskiej i Lidii Żyniewicz z Pracowni Rękodzieła i Rzemiosła SOK. Być może wśród kwiatów i ziół znajdzie się również tak poszukiwany mityczny kwiat paproci, zapewniający znalazcy szczęście, majątek oraz wszelką mądrość? 

Zakończymy pokazem parateatralnym pod tytułem „Człowiek i rzeka. Gana Cze” w wykonaniu Teatru Hybrydowego SOK oraz Teatru Mniejszy od Mikrusa w reżyserii Mirosławy Krymskiej z Pracowni Przytulisko Wyobraźni SOK we współpracy z Klaudią Kozakiewicz. Autorką koncepcji scenograficznej i wizualnej odpowiada Olga Wielogórska z Pracowni Ceramiki i Grafiki SOK.

Rozkład godzinowy :

  • godz. 20.00
    muzyczne powitanie – Zespól Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas
  • godz. 20.05
    rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Człowiek i rzeka”, wręczenie nagród laureatom, prezentacja prac
  • godz. 20.30-21.30
    koncert tradycyjnych pieśni miłosnych / Zespół Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas (Suwalski Ośrodek Kultury) i Zespół Śpiewaczy Nachodne (Ośrodek Kultury w Sejnach)
  • 21.30-21.45
    wspólny przemarsz z zespołami z pochodniami w kierunku rzeki, puszczenie wianków
  • 21.45-22.00
    performens „Człowiek i rzeka. Gana Cze” / Teatr Hybrydowy SOK i Teatr Mniejszy od Mikrusa (SOK)

Warsztaty plecenia wianków sobótkowych będą trwały od godz. 20.00 – zapewniamy materiały i fachowy instruktaż.


Ancyjas działalność rozpoczął w 2006 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach. Obecnie działa w Suwalskim Ośrodku Kultury. Słowo “ancyjas” wywodzi się z gwary suwalskiej i oznacza nieczystą, ale niezbyt groźną siłę. Grupa wykonuje tradycyjne pieśni Suwalszczyzny (polskie, rosyjskie, litewskie) śpiewając białym głosem. W swym repertuarze ma tradycyjne pieśni obrzędowe od kolęd i pastorałek, przez pieśni wielkopostne, wiosenne czy miłosne, po żniwne i weselne. Występuje podczas lokalnych jarmarków, m.in. Kaziuka Suwalskiego i Jarmarku Folkloru oraz regionalnych. np. Festiwalu Pieśni Wielkopostnych w Czarnej Białostockiej. Współpracował przy spektaklu Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna „ Żar Bułgarii” wykonując tradycyjne pieśni bułgarskie. Zrealizował również widowiska teatralno-obrzędowe „Biała sukienka, złoty pas – jak to na weselach bywało i co się jeszcze ostało” oraz “Wieczór panieński” z tradycyjnymi suwalskimi pieśniami weselnymi. Laureat III miejsca w kategorii zespołów śpiewaczych na 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Nachodne to zespół śpiewający tradycyjne pieśni techniką białego głosu zachowując melodie i gwarę. Tworzą go pasjonaci śpiewu w rożnym wieku od dzieci do dorosłych, mieszkańcy Sejn i okolicznych wsi gminy Sejny. Repertuar to pieśni suwalskie/sejneńskie oraz mniejszości narodowych zamieszkałych na terenach północno-wschodniej Polski. Zespół rozpoczął swoją działalność w kwietniu 2018 r. w Ośrodku Kultury w Sejnach. Przez śpiew najstarszych pieśni zespół chce ocalić od zapomnienia regionalną tradycję muzyczną oraz obrzędowość, upowszechniając dziedzictwo pokoleń, różnorodność oraz bogactwo kulturowe Sejneńszczyzny. Stroje, w których zespół występuje zostały zrekonstruowane na podstawie badań etnograficznych terenu Sejneńszczyzny przez etnokostiumologa panią dr. Jadwigę Koszudzką a zakupione w ramach projektu „Sejny na ludowo” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”


Regulamin imprez i wydarzeń artystycznych w Suwalskim Ośrodku Kultury >>

Kategoria: Archiwum, Muzyka i taniec, Teatr