Nowe widowisko ZPiT Suwalszczyzna! Suwałki z początku XX wieku

Premiera nowego widowiska. Tancerze “Suwalszczyzny” tym razem zabiorą widzów do Suwałk z początków XX wieku. Jak bawiono się w Resursie Obywatelskiej? Nie wzorowano się tylko na salonach Wiednia i Sankt Petersburga. Nie brakowało też pierwiastka pozbawionej wówczas niepodległości Polski.

Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r.
Środa, 11.11.2015, godz. 16.00 i 19.00
Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5

bilety: 15 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

Koncert organizowany w ramach uroczystości Narodowego Święta Niepodległości.

Podczas balu odbędzie się akcja charytatywna – czytaj więcej

W spektaklu „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r.″ ukazujemy tradycje salonowe z czasów tuż przed pierwszą wojną, kiedy nic jeszcze nie zapowiadało zdarzeń zapoczątkowanych (po kilku miesiącach)  zastrzeleniem arcyksięcia Ferdynanda w Sarajewie. Nawet wtedy nikt jednak nie mógł przewidzieć, że wojna potrwa aż 4 lata i na tyle czasu trzeba będzie zawiesić bale… Można by z tej perspektywy przyrównać te suwalskie bale do “balu na Titanicu”.

Zapraszamy do obejrzenia zwiastuna – Tutaj 

premiera_026

scenariusz, reżyseria i choreografia – Jarosław Wojciechowski (Sekcja Polska CIOFF, Warszawa)

aranżacje muzyki – Krzysztof Krzesicki

przygotowanie chórudr Ignacy Ołów

przygotowanie zespołuMałgorzata Wojdełko

konsultacje muzyczne – Tomasz Nowak (Uniwersytet Warszawski), Mirosław Nalaskowski

konsultacje historyczne – dr Krzysztof Skłodowski

ekspertyza etnokostiumologiczna – Jadwiga Koszutska (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie)

kostiumy – Teatr Polski w Warszawie, Salon Mody „Anastazja” w Suwałkach

stylizacje fryzur – Kinga Zdancewicz Salon Fryzjerski KIMM w Suwałkach

Budynek Suwalskiej Resursy Obywatelskiej (obecnie Muzeum Okręgowe), wzniesiony ze społecznych składek mieszczan suwalskich, został oddany do użytku jesienią 1913 r. Odbywały się tam (w sali balowej) najważniejsze suwalskie bale, na które proszone były najbardziej szanowane rodziny mieszczańskie (Suwałki do 1914 r., były miastem gubernialnym) oraz okoliczne rody ziemiańskie.

premiera_Ubiory męskie 004

Podczas takiego balu z wodzirejem, we frakach i w balowych sukniach, również z udziałem młodzieży debiutującej na balach (tzw. debiutantów) ukazujemy m.in. te tańce w wersji salonowej, które na Wileńszczyźnie i Grodzieńszczyźnie znane są w uproszczonej wersji wiejskiejpadespany, kadryle, mazurpolki; a także niektóre pieśni właściwe dla ówczesnej muzycznej tradycji salonów.

Dramaturgię widowiska (by nie było ono „przesłodzone”) będziemy kontrować m. in. reminiscencjami lokalnych historycznych wspomnień. W Suwałkach w 1914 r. jeszcze bolesna była pamięć wojny rosyjsko- japońskiej 1905-1906, gdy jeden z suwalskich pułków pozostawił kilkuset zabitych naszych żołnierzy – w Mandżurii. Stąd m. in. solistka wykonuje (w polskiej wersji tekstowej) walc „Na sopkach Mandżurii”- który paradoksalnie cała Europa… tańczyła, ze względu na szczególną urodę muzyczną tego walca.

premiera_009premiera_033

Spektakl środkami teatralnymi dzieje się zarówno w karnawale 1914 r., jak i po części (reminiscencje) współcześnie. Autorem choreografii jest Jarosław Wojciechowski (Warszawa), jeden z najlepszych znawców nie tylko polskich tańców narodowych, ale również tańców salonowych z  XIX i początku XX wieku.

Wyjątkowy klimat oddadzą nie tylko scenografia i kostiumy, ale również charakterystyczne dla epoki fryzury wystylizowane dzięki uprzejmości Kingi Zdancewicz przez Studio Fryzur KiMM.

fryzjer_cz.b

Merytoryczne przygotowanie tego spektaklu (w tym szyte od nowa kostiumy, opracowanie muzyczne na salonową kapelę oraz koszty inscenizacyjne) zostało sfinansowane ze środków Suwalskiego Ośrodka Kultury w ramach dwuletniego projektu “Muzyczno-taneczna ludowa tożsamość Suwalszczyzny i północno-kresowych regionów” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bez nazwy-2

W projekcie dążymy do uprzystępnienia lokalnych tradycji zarówno mieszczańsko-ziemiańskich, jak i plebejskich. Aktualności obydwu nurtów – naszej tożsamości muzyczno-tanecznej znajdują się na stronie www.dziedzictwoSuwalszczyzny.soksuwalki.eu

_DSC4226_fot-P-Kopcial

“Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r.” to nie samo widowisko – trochę wcześniej, dla tych, którzy zdecydowali od czerwca brać udział w zajęciach, będzie też okazja do wystąpienia na prawdziwym balu „z epoki”, w oprawie salonu resursy obywatelskiej, czyli w gościnnych progach dzisiejszego Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Spotkania i kursy mają doprowadzić wszystkich chętnych do odtworzenia tej jedynej historycznej sytuacji kulturowej i… ożywić ją 101 lat później na jeden piękny moment. Warto śledzić aktualności, ale przede wszystkim warto dołączyć do kontynuatorów dawnych tradycji. Bale takie zapewne będziemy organizować i później, poprzedzając je odpowiednim przygotowaniem chętnych.


ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA SUWALSZCZYZNA

UWAGA – trwa NABÓR! Jeśli interesuje Cię taniec i śpiew – u nas możesz kształcić kroki taneczne, głos oraz brać udział w ważnych wydarzeniach kulturalnych. Czekamy zarówno na tych, którzy posiadają doświadczenie w tańcu (dowolnym), jak i na tych, którzy dopiero zastanawiają się nad możliwością podjęcia takiego wyzwania. Więcej TUTAJ.

_DSC4516

Zespół Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce, jego działalność nieprzerwanie trwa od ponad 60 lat. Dzisiaj grupa młodzieży tańczącej, śpiewającej i grającej to wnukowie pierwszych członków – założycieli zespołu. Kontynuuje wielopokoleniowe dzieło, porywa do tańca, wzrusza i bawi popularyzując rodzimą kulturę. Ponad półwieczną pasję i umiejętności prezentował dotychczas na koncertach, festiwalach i tournées w Polsce i w 11 innych krajach: na Litwie, Białorusi, Ukrainie, Łotwie, w Estonii, Francji, Niemczech, Rosji, Belgii, Gruzji, Turcji.

suwalszczyzna

Repertuar zespołu obejmuje pieśni i tańce narodowe oraz wiązanki pieśni i tańców z różnych regionów Polski. W 2001, podczas uroczystych obchodów jubileuszu 50-lecia istnienia, ZPiT „Suwalszczyzna” został uhonorowany medalem „Zasłużony dla Miasta Suwałk”. „Suwalszczyzna” jest trwałym elementem kultury naszego miasta, jego wizytówką i ambasadorem. Od 1951 roku grało, śpiewało i tańczyło w nim kilkaset osób. Spędzali czas nie tylko ciężko pracując na próbach, tańcząc na koncertach, ale też bawiąc się na wspólnych andrzejkach, zapustach, balach maskowych. Znajomości z parkietu przekształcały się w przyjaźnie. Bywało też, że pary, które poznały się w zespole, stawały na ślubnym kobiercu. Chyba niewiele rodzin w Suwałkach nie miało w szeregach „Suwalszczyzny” kogoś bliskiego, a na pewno nie ma takiej, która choć raz w życiu nie byłaby na jej koncercie.

Zespół ma w ofercie szeroki wachlarz repertuarowy, który elastycznie dostosowuje do charakteru danego wydarzenia. Propozycje znakomicie odnajdują się przy różnego rodzaju występach plenerowych, uroczystościach, galach, bankietach, imprezach okolicznościowych. Każdy element programu zespół prezentuje w oryginalnych kostiumach narodowych i regionalnych. Skład koncertowy zespołu obejmuje od 4 do 8 par tańczących w towarzystwie 7-osobowej kapeli.

potancowkaZPiTSuwalszczyzn (18.04.15) - slajder

Kategoria: Archiwum