Nowohoryzontalne kino pierwszy raz w Suwałkach

T-mobile Nowe Horyzonty Tournée
13-19.01, godz. 18:00
Sala Kameralna SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Siedem dni – siedem niezwykłych PREMIER FILMOWYCH. Od 13 do 19 stycznia w SOK będzie okazja obejrzeć filmy, które zdobyły uznanie jury i publiczności podczas festiwalu T-mobile Nowe Horyzonty w 2013 roku.

Bilety: 10 zł na pojedynczy film, 45 zł – karnet w kasie SOK lub na www.bilety.soksuwalki.eu

tournee_2013_activist1

Po raz pierwszy festiwal T-mobile Nowe Horyzonty zagości w Suwałkach. W Suwalskim Ośrodku Kultury przez siedem dni prezentowane będą najlepsze filmy festiwalu z 2013 roku. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć obrazy, które zdaniem jurorów, nowohoryzontowej publiczności oraz festiwalowych selekcjonerów stały się wydarzeniami festiwalu, zostały nagrodzone, były szeroko komentowane lub cieszyły się wyjątkową popularnością.

Wszystkie filmy łączy spojrzenie na kino, rozumiane przede wszystkim jako sztuka.

Filmy zostaną pokazane przedpremierowo. Pierwszy z nich pojawi się w kinach dopiero 7 lutego, a w SOK będzie można też obejrzeć film, który swoją kinową premierę będzie miał w maju.

Poniedziałek, 13 stycznia

Nieznajomy nad jeziorem
Stranger by the Lake / L’inconnu du lac
reż. Alain Guiraudie
obsada: Pierre Deladonchamps, Christophe Paou, Patrick D’Assumçao, Jérôme Chappatte
Francja 2013, 97’

Shirley – wizje rzeczywistoœci

Zdobywca nagrody międzynarodowego jury FIPRESCI 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty oraz nagrody dla reżysera w sekcji Un Certain Regard i Queer Palm podczas festiwalu w Cannes 2013. Najbardziej zaskakujący film ostatniego festiwalu w Cannes to z pozoru erotyczny thriller, a w istocie wielopiętrowa metafora. Młody mężczyzna o chłopięcej urodzie spędza lato na codziennym „cruisingu” po gejowskiej plaży. Przy okazji zaprzyjaźnia się z siedzącym na uboczu brzuchatym facetem. Jego serce zaczyna mocniej bić na widok charyzmatycznego wąsacza. Pewnego wieczoru z ukrycia podgląda, jak ten topi partnera w jeziorze. Film co chwila zmienia tonację, od komedii romantycznej przez horror po parodię, odwołując się do Hitchcocka, Friedkina, Freuda, Bataille’a, a nawet Mikołajka. Nic i nikt nie jest tu tym, czym się zdaje, a panoramiczny obraz i zmysłowy dźwięk w zderzeniu z jedną lokacją oraz atmosferą zagrożenia składają się na podniecającą klaustrofobię.

planowana premiera w kinach: 28 lutego 2014 r.

Wtorek, 14 stycznia

Shirley – wizje rzeczywistości
Shirley – Visions of Reality
reżyseria: Gustav Deutsch
obsada: Stephanie Cumming, Christoph Bach, Florentin Groll, Elfriede Irral, Tom Hanslmaier
Austria 2013, 92’

Shirley – wizje rzeczywistoœci

Przebój 13. edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Gustav Deutsch ożywia na ekranie trzynaście obrazów legendarnego amerykańskiego artysty Edwarda Hoppera. Malarz nowoczesności portretował od lat 30. do 60. życie w wielkim mieście: spotkania w półmroku stacji benzynowych, oświetlone sztucznym światłem biurowe romanse, samotność hotelowych pokoi, trujący urok barów czynnych całą dobę. Deutsch zaczyna swoje „wizje rzeczywistości” tam, gdzie kończy się narracja malarza. Film wychodzi od kilkunastu najbardziej znanych obrazów, które zostają zanimowane i tworzą spekulację na temat życia w Hopperowskiej Ameryce. Deutsch tworzy bohaterkę zbiorową, amerykańską „everygirl”, aktorkę offowego teatru, kobietę walczącą o równouprawnienie, zderzającą się z Wielkim Kryzysem, nieakceptującą sztywnych norm obyczajowych ery maccartyzmu. Shirley – wizje rzeczywistości to subiektywna panorama amerykańskiego modernizmu, ale przede wszystkim portret wewnętrzny kobiety, która chce być nowoczesna.

planowana premiera w kinach: 21 marca 2014 r.

Środa, 15 stycznia

Chore ptaki umierają łatwo
Sick Birds Die Easy
reżyseria: Nicholas Fackler
Gabon, USA 2012, 92’

Shirley – wizje rzeczywistoœci

Laureat Międzynarodowego Konkursu „Filmy o sztuce” podczas 13. edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Grupa artystów wyrusza do Gabonu, by odnaleźć tam biblijny Eden i skosztować ibogi – mitycznej rośliny, zawierającej jedną z najbardziej silnych substancji psychotropowych, która nie tylko wywołuje niezwykłe wizje, ale też posiada moc uwalniania z wszelakich uzależnień. Członkowie wyprawy w gabońskiej dżungli, podczas tubylczego rytuału, zamierzają odnaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania i uwolnić się od swoich nałogów. To podróż w sferę duchowości, polityki, kolonializmu i ludzkiej natury oraz fascynujący zapis zderzenia zachodniego światopoglądu z afrykańskim mistycyzmem.

planowana premiera w kinach: 9 maja 2014 r.

Czwartek, 16 stycznia

Camille Claudel 1915
reżyseria: Bruno Dumont
obsada: Juliette Binoche, Jean-Luc Vincent, Robert Leroy, Emmanuel Kauffman, Marion
Keller, Armelle Leroy-Rolland
Francja 2013, 95’

Shirley – wizje rzeczywistoœci

Camille Claudel (rewelacyjna Juliette Binoche), francuska rzeźbiarka i kochanka legendarnego rzeźbiarza Augusta Rodina, zostaje zamknięta w ośrodku dla obłąkanych. Miota się między paranoją a apatią, na zmianę wściekła i uduchowiona. Bruno Dumont pokazuje jak wokół bohaterki wznoszą się kolejne, coraz mniej namacalne mury – zimne ściany szpitala i szorstkie dłonie pilnujących ją ludzi. Wykrzywiająca jej zmysły nadwrażliwość. Brutalny dyktat rozumu, który skazuje odmienne jednostki na życie w zamknięciu. Wreszcie – obojętność brata Camille, poety, którego od spraw doczesnych odrywa megalomania podsycana przez religijną obsesję.

planowana premiera w kinach: 25 kwietnia 2014 r.

Piątek, 17 stycznia

Kiedy umieram
As I Lay Dying
reżyseria: James Franco
obsada: James Franco, Danny McBride, Ahna O’Reilly, Logan Marshall-Green, Scott Haze
USA 2013, 120’

Shirley – wizje rzeczywistoœci

Wydarzenie 4. American Film Festival we Wrocławiu i festiwalu w Cannes w 2013 roku. Osadzona w realiach Południa lat 30. historia rodziny, która za wszelką cenę stara się sprostać życzeniu matki, by pochować ją w pobliskim mieście. James Franco, pozostając wiernym prozie Williama Faulknera, odtwarza literacki oryginał, przedstawiając wydarzenia z punktu widzenia kolejnych postaci. Zdjęcia Christiny Voros, komentowane muzyką elektroniczną, tworzą brutalny, bynajmniej nie nostalgiczny portret dawnej amerykańskiej prowincji, prostych ludzi nieraz ze ślepym uporem dążących do celu i broniących swych racji oraz swojej rodziny.

planowana premiera w kinach: 11 kwietnia 2014 r.

Sobota, 18 stycznia

Goltzius and the Pelican Company
reżyseria: Peter Greenaway
obsada: Ramsey Nasr, F. Murray Abraham, Alba Rohrwacher, Vincent Riotta, Flavio Parenti,
Halina Reijn
Wielka Brytania, Holandia, Francja, Chorwacja 2012, 128’

Shirley – wizje rzeczywistoœci

Utalentowany malarz i rytownik, Hendrik Goltzius, usiłuje przekonać margrabię Alzacji do sfinansowania drukarni, dzięki której mógłby wydać erotyczną, obrazkową wersję Starego Testamentu. Trudno o lepszy motyw przewodni dla filmu Petera Greenawaya – wielkiego buntownika i awangardzisty, eksperymentatora, ciągle wyznaczającego nowe definicje kina. W historii Goltziusa reżyser kolejny raz szuka nieoczywistych analogii między klasyczną sztuką malarską a językiem filmu, oddając w nasze ręce zmysłową impresję, a nie film biograficzny jako taki. Goltzius and the Pelican Company to druga część trylogii Greenawaya Holenderscy mistrzowie. Jej zwieńczeniem ma być filmowa biografia Hieronima Boscha, planowana na rok 2016.

planowana premiera w kinach: 7 lutego 2014 r.

Niedziela, 19 stycznia

Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków
Celestial Wives of the Meadow Mari / Nebesnye zheny lugovykh mari
reżyseria: Alexey Fedorchenko
obsada: Yuliya Aug, Yana Esipovich, Yana Troyanova, Vasiliy Domrachev, Darya Ekamasova
Rosja 2012, 106’

Shirley – wizje rzeczywistoœci

Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty podczas 13. edycji MFF T-Mobile NH. Na film jednego z ciekawszych rosyjskich reżyserów składa się 26 opowieści o różnej długości, których bohaterkami są kobiety o imionach rozpoczynających się na „O”. Erotyka fantastycznie splata się z folklorem, rytuały i wierzenia przenikają postsowieckie blokowiska oraz wsie jak sprzed wieków. Reżyser wystawia wymierającym mniejszościom Federacji Rosyjskiej kolejny filmowy pomnik, w którym można znaleźć ślady Pasoliniego czy Paradżanowa – a pomnik ten nie jest ze spiżu, lecz z zadziwienia, czułości i humoru.

Więcej informacji na temat filmów T-mobile Nowe Horyzonty Tournée znajdziecie na www.nowehoryzonty.pl

Partonami medialnymi projekcji filmów T-mobile Nowe Horyzonty Tournée w SOK są:

niebywaleradio5

dwutygodnik

TOURNEE-2013_web

Kategoria: Archiwum