Obsesje. Wystawa malarstwa Julity Malinowskiej

Od połowy września w GSW Chłodna 20 możemy podziwiać wielkoformatowe prace malarskie Julity Malinowskiej. Wystawa “Obsesje” odzwierciedla ostatnie 10 lat pracy twórczej artystki. Prezentowane obrazy konsekwentnie krążą wokół motywów plaży i człowieka na brzegu, badając związane z nimi metafory. 

GSW Chłodna 20, ul. Noniewicza 71

wystawa czynna od 17.09 do 28.10.2021 r.
Organizacja zwiedzania zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym.

zamów transport door-to-door>>

Wystawa „Obsesje” jest pierwszym pokazem indywidualnym Julity Malinowskiej w Suwałkach. Osiem wielkoformatowych obrazów reprezentuje dziesięć ostatnich lat pracy twórczej artystki. Julita Malinowska od kilkunastu lat, począwszy od początku swojej drogi twórczej, krąży wokół motywu plaży i człowieka na brzegu. Konsekwencja sprawiła, że jej prace stały się charakterystyczne i rozpoznawalne.

Czemu plaża? Artystka tak opowiada o źródłach inspiracji: „W metaforycznym znaczeniu plaża jest granicą pomiędzy dwoma światami, pomiędzy oswojonym, a niepoznanym. Jest krawędzią rzeczywistości. Oddziela przestrzeń, do której należymy od tej, która jest nam obca, ale pociągająca i tajemnicza. Jest miejscem spotkania człowieka z samym sobą, z innym i z poczuciem nieskończoności, jakie tworzy ciągnąca się po horyzont woda. To szczególne miejsce naprowadza nas na odmienny od codziennego sposób myślenia. Człowiek na brzegu mnie po prostu fascynuje!”.

Tytuł wystawy nosi nazwę jednego z obrazów, ostatniego, namalowanego w 2020 r. Jednocześnie, dobrze opisuje pasję Malinowskiej do plażowych obrazów i tym samym nasze ludzkie fiksacje, którym możemy się przyjrzeć podziwiając obrazy artystki- przymus piękna, kult ciała, obsesję na punkcie własnej wagi, przymus bycia zawsze szczęśliwym bez względu na okoliczności, obsesyjną potrzebę miłości, pragnienie macierzyństwa, obsesję śmierci.

Kiedy MYŚLIMY „obrazy plażowe” pojawia się skojarzenie z banałem, przyjemnym wypoczynkiem jak z katalogów biur podróży, sentymentalizmem, łatwą i przyjemną sztuką. Co zaś WIDZIMY patrząc na obrazy Malinowskiej? Przestrzeń, która wciąga, hipnotyzuje i nie daje o sobie zapomnieć. Artystka dekomponuje nasze wyobrażenie plaży. Stwarza nową rzeczywistość, która na równi fascynuje co przestrasza.

 

JULITA MALINOWSKA ur. 1979 r. w Otwocku. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2012 roku obroniła tytuł doktora na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiowała również na Uniwersytecie w Wolverhampton w Wielkiej Brytanii i na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Artystka jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Krakowa oraz Fundacji Pro Artibus w Finlandii. Prezentowała prace na 43 wystawach indywidualnych w Austrii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i na Ukrainie, a w Polsce w Białej Podlaskiej, Elblągu, Gdyni, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Radomiu, Sandomierzu, Sanoku, Sieradzu, Warszawie, Wrocławiu i Zamościu.  Brała udział w 32 targach sztuki w Belgii, Holandii, Korei, na Litwie, w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, w Polsce w Krakowie i Warszawie i w 134 wystawach zbiorowych w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Japonii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Singapurze, Szwajcarii, Wielskiej Brytanii, na Litwie, Słowacji, Ukrainie, Węgrzech oraz w Polsce w Bielsku-Białej, Częstochowie, Gdyni, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Legnicy, Lubiążu, Lublinie, Łęczycy, Łodzi, Nowym Wiśniczu, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie, Słupsku, Tarnowskich Górach, Ustce, Warszawie, Wrocławiu, Zakopanym i Zielonej Górze. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Japonii, Niemczech, Polsce, Serbii, Singapurze, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, na Ukrainie i Węgrzech oraz w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Obecnie jej prace można zobaczyć na wystawie „Nowe spojrzenie” w Muzeum Narodowym w Gdańsku i w nowej odsłonie stałej ekspozycji Polskiej Sztuki Współczesnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury i w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy wydarzenia są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

 

Kategoria: Archiwum