POKAZ: Czwartek, 14.05.2015, godz. 18:00 w Sali Kameralnej SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5
Bilety: 5 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu
ACH TE RUMUNKI (2014, 2’32”)
Maciej Buchwald, rysunek | Warszawskie Combo Taneczne
ALFABET (2014, 2’46”)
Łukasz Rusinek, rysunek | Pablopavo i Ludziki
Łukasz Rusinek urodził się w 1981 roku; zajmuje się tworzeniem grafiki i animacji; mieszka w lesie niedaleko Opola. W 2005 roku ukończył skrajnie nieartystyczny kierunek, jakim było zarządzanie w przemyśle ciężkim na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Nie zdecydował się jednak ruszyć na ratunek rodzimemu górnictwu. Zamiast tego zajął się projektowaniem okładek płyt, plakatów i szeroko pojętą obsługą graficzną prężnie działającego, niezależnego wydawnictwa Karrot Kommando. Przełomowym momentem był dla niego rok 2009, kiedy to postanowił wziąć się za barki z animacją. Wtedy powstał wideoklip do piosenki „Telehon” artysty znanego jako Pablopavo. Teledysk ten zdobył nagrodę za najlepszy debiut na Festiwalu Yach Film. W latach 2010 i 2011 zdobył na tymże festiwalu kolejne dwie nagrody–za najlepszą animację i najlepszy wideoklip dla dzieci. Od tamtego czasu stara się w oryginalny sposób łączyć obraz z muzyką. Nadal robi teledyski (dla takich artystów jak m.in. Grubson, Lao Che, Vavamuffin, czy folk punkowy kolektyw R.U.T.A.), tworzy wizualizacje koncertowe i spoty telewizyjne. Oprócz tego od 1995 roku, jako gitarzysta, gra i nagrywa płyty z opolską formacją Paprika Korps.
Za wideoklip do piosenki kolektywu R.U.T.A. pt. IUS PRIMAE NOCTIS – PRAWO PIERWSZEJ NOCY zdobył SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA na O!PLA 2014. W tym samym roku był też nominowany za 3 inne realizacje: BASTARDS dla Frozen Bird, NIE MA KRAJU dla Kasi Dereń, oraz ODROBINA TEJ RADOŚCI dla Vavamuffin.
AWA ‘N GARDA (2014, 6’29”)
Bogna Warszawa, wycinanka | SinSen & Oz
Bogna Warszawa, ur. w 1988 roku, wychowała się na wsi pod Lublinem, potem studiowała filologię ukraińską na Uniwersytecie Warszawskim. Studiów nie skończyła, ponieważ zaczęła działać w ruchu dokumentalistów Miasta w Komie, gdzie pod okiem ojca, założyciela tej akcji – Cezarego Ciszewskiego – uczyła się opowiadać o świecie za pomocą obrazu. Animacje same do niej przyszły, a zaczęło się od robienia nieruchomych kolaży, które z czasem zaczęły ożywać.
BEST FRIEND (2014, 2’20”)
Kijek/Adamski, rysunek | We Cut Corners
Katarzyna Kijek i Przemysław Adamski (Kijek/Adamski). Duet kreatywny pracujący na szeroko pojętym polu wideo, animacji, grafiki, projektowania i tzw. sztuki. Szczególnie zainteresowany tymi obszarami twórczości, na których wymienione dziedziny przenikają się wzajemnie i determinują nową jakość; nieustannie eksperymentujący w poszukiwaniu nowych środków wyrazu.
Więcej informacji na: www.cargocollective.com/kijekadamski i www.kijekadamski.blogspot.com
BIRTHDAY (2013, 3’44”)
Renata Gąsiorowska, rysunek | Alphabets Heaven
Renata Gąsiorowska. Urodzona w 1991 roku. Od 2010 absolwentka Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Aktualnie studentka 4. roku na kierunku Film Animowany i Efekty Specjalne w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Filmografia: „Pułapki” (2011) – film szkolny, „Łukasz i Lotta” (2012) – film szkolny, „Birthday” (2013) – animowany teledysk, „Niezwykła noc” (2013) – film szkolny, „With your eyes closed” (2015) – animowany teledysk.
Za film ŁUKASZ I LOTTA była WYRÓŻNIONA na II OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU POLSKIEJ ANIMACJI O!PLA 2014.
BYŁAŚ SERCA BICIEM (2014, 3’10”)
Urszula Morga & Bartosz Mikołajczyk (ESY-FLORESY Pracownia Animacji), CGI | Cała Góra Barwinków
Urszula Morga ukończyła studia na kierunku organizacja produkcji filmowej i TV na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Pracowała jako asystent reżysera, kierownik produkcji oraz reporter radiowy. Obecnie studiuje reżyserię w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Od 2006 roku prowadzi pracownię animacji Esy-floresy, w ramach której realizuje autorskie projekty zarówno komercyjne, jak i artystyczne. Jest współautorką m.in. teledysków dla grupy Habakuk, Noviki, Pinneweli i Kasi Klich. Za videoclipy dla grupy Habakuk, Pinnaweli oraz Gentleman! była nominowana do Nagrody Yach. W 2014 roku otrzymała nagrodę Drewnianego Yacha.
Bartosz Mikołajczyk ukończył studia na kierunku realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Pracował jako operator w telewizjach TVN, TVP oraz przy niezależnych produkcjach filmowych i telewizyjnych, a także zrealizował wiele projektów fotograficznych. Jego pasje to animacja i ilustracja, które rozwija równolegle. Od 2006 roku realizuje autorskie projekty w ramach pracowni animacji Esy-floresy. Jest współautorem m.in. teledysków dla grupy Habakuk, Polizjantów, Krojca, Noviki, Pinneweli i Kasi Klich. Za videoclipy dla grupy Habakuk, Pinnaweli oraz Gentleman! był nominowany do Nagrody Yach. Otrzymał także nominację do Nagrody Sztorm Roku 2011 w kategorii multimedia. W roku 2010 zrealizował swój pełnometrażowy operatorski debiut fabularny pt. „Heniek” (reż. Eliza Kowalewska i Grzegorz Madej), który otrzymał m.in. Wielkiego Jantara 30. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” i Nagrodę Publiczności na Off Plus Camera Festiwalu Kina Niezależnego w Krakowie. Za zdjęcia do „Heńka” otrzymał w 2011 roku nominację w konkursie o Nagrodę Filmową im. Andrzeja Munka w kategorii najlepszy debiut operatorski. W 2014 roku otrzymał nagrodę Drewnianego Yacha za całokształt pracy.
Za wideoklip do piosenki Makabunda pt. TY ALBO ŻADNA byli nominowani do O!PLA 2014.
DALEKI TYGRYS (2014, 4’04”)
Małgorzata Wojtkowiak (AR Spoko), rysunek | Wolny Elektron
Małgorzata Wojtkowiak. Studentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zajmuje się filmem animowanym, realizuje teledyski, wizualizacje na koncerty, bierze udział w wystawach i festiwalach filmowych. Wykonane realizacje to: wizualizacje na Heineken Open’er Festiwal 2011 zespołu „Twilite”, 2011 – teledysk zespołu Maximum Balloon „ Groove me” – realizacja dodatkowych efektów, 2012 – teledysk do utworu „Kto się zani” Kapeli ze Wsi Warszawa i wiele innych. W roku 2014 stypendystka Animation Sans Frontieres.
Za wideoklipy JUŻ KĄPIESZ SIĘ NIE DLA MNIE z repertuaru Kabaretu Starszych Panów oraz za KTO SIE ZANI dla Kapeli ze Wsi Warszawa była nominowana do O!PLA 2013.
DRYF (2014, 4’19”)
Marcin Ożóg, obiekt/animowane wydruki ksero | Zespół Kariera
Marcin Ożóg, urodzony w 1976 r. we Wrocławiu, studiował w klasie kontrabasu na wrocławskiej Akademii Muzycznej.
Współtworzył wrocławskie zespoły Robotobibok i Małe Instrumenty, obecnie związany z zespołem Kariera. Multiinstrumentalista, wokalista, aranżer, autor tekstów, grafik, realizator nagrań, twórca animacji i teledysków.
FADE IN TIME (2014, 4’02”)
Dawid Krępski, CGI/kombinowana | THE AND
I WANT U (2014, 5’00”)
Dawid Krępski, rysunek | PLASTIC
Dawid Krępski. Urodzony w 1984 roku w Warszawie. Kulturoznawca, reżyser reklam i teledysków. Dwukrotnie nominowany do najważniejszej brytyjskiej nagrody za teledyski UKMVA w kategorii „Best pop music video”. Laureat nagród takich jak Fryderyki 2012, Kodak 2009, Sony PSP 3000 Competition. Twórca i gwiazda najlepiej oglądającego się polskiego programu MTV – „52 – Nowe oblicze iluzji”. Interesuje go kino bezkompromisowe, eksperymenty formalne podporządkowane narracji i wszystko na pograniczu kiczu i pretensji. Oficjalna strona: www.dawidkrepski.com
JEDZIEMY (2013, 3’01”)
Magdalena Pilecka i Rafał Felak, CGI | Majestic
Magdalena Pilecka jest absolwentką wydziału animacji w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Jej film dyplomowy pt. „Chwast” został zrealizowany pod opieką artystyczną prof. Daniela Szczechury. W wolnym czasie zajmuje się rysowaniem najmniejszych postaci i angażowaniem ich w możliwie najkrótsze animowane przygody. Filmografia: „Chwast” (2012), „Piesydent” (2014), „Piórnikt” (2015).
Za film CHWAST była nominowana do O!PLA 2013 w kategorii szkolnej.
Rafał Felak, rocznik ’89, urodzony w Niemczech (Karlsruhe). Na początku swojego życia malował po ścianach, dziś maluje na komputerze. Jego głównym zajęciem jest jednak animacja. Ukończył Polsko–Japońską Wyższą Szkołę Technik Komputerowych na kierunku animacja.
KAMIENICE (2014, 3’40”)
Kosma Woźniarski, CGI | Agnellus
Kosma Woźniarski. Urodzony w Łodzi, w 1987 roku. Ukończył Policealne Studium Zawodowe Techniki Teatralno-Filmowej, a także łódzką Akademię Sztuk Pięknych – z wyróżnieniem. Prowadzi warsztaty plastyczne w Poleskim Ośrodku Sztuki, jako ilustrator współpracuje z kwartalnikiem artystyczno-literackim „Arterie”. Tworzy animacje, do których sam komponuje muzykę. Zorganizował dwie indywidualne wystawy rysunków oraz kilka zbiorowych. Bierze udział w konkursach literackich i niekiedy udaje mu się wygrać.
KARTAGINA (2014, 3’53”)
Marcin Roszczyniała & Sebastian Kwidziński (Studio BM), lalka | O.S.T.R. & Marco Polo feat. DJ Haem
Sebastian Kwidziński, operator, scenarzysta, reżyser. Filmografia: „Dzień z życia św. Mikołaja” (etiuda), „Kierownik swój człowiek” (etiuda), „Winda” (etiuda), Ania Dąbrowska „Jeszcze ten jeden raz” (wideoklip), Flapjack „Dead end” (wideoklip), O.S.T.R & Marco Polo „Kartagina” (wideoklip), „Fabryka” (krótki metraż).
Marcin Roszczyniała, animator, grafik, malarz, scenograf, reżyser. Filmem animowanym zainteresował się 5 lat temu na studiach filmoznawstwa w Bydgoszczy. Filmografia: Ania Dąbrowska „Jeszcze ten jeden raz” (wideoklip), Flapjack „Dead end” (wideoklip), O.S.T.R & Marco Polo „Kartagina” (wideoklip), „Fabryka” (krótki metraż).
Za wideoklip do piosenki Ani Dąbrowskiej pt. „Jeszcze jeden raz” zdobyli BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA na O!PLA 2013. DEAD END dla Flapjack oraz ELITA dla Sariusa były nominowane do O!PLA, kolejno w 2013 i 2014 roku.
MOJA IDENTYFIKACJA (2013, 3’19”)
Natalia Krawczuk (PWSFTviT ŁÓDŹ), kombinowana | AmperA
Natalia Krawczuk – ukończyła wydział etnologii i antropologii kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała w agencji PR oraz państwowych instytucjach kultury. Obecnie studiuje na wydziale film animowany i efekty specjalne w Szkole Filmowej w Łodzi. Filmografia: „Ping-pong” (2012), „Kapitan” (2014), „Płoty” (2015).
Za film PING-PONG była nominowana do O!PLA 2014.
NIE MA CZASU (2015, 2’33”)
Monika Kuczyniecka, plastelina | Na Górze
Monika Kuczyniecka, urodzona w Bydgoszczy w 1982r. Absolwenta poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autorka plastelinowych filmów animowanych, teledysków, reklam. Główne realizacje: teledyski muzyczne dla Voo Voo, Czesław Śpiewa, Dagadana, Bajzel, Jerz Igor, Na Górze. „Tramwaj”(film dyplomowy, 2007 r.), „Ojciec wie najlepiej” – kilkunastominutowa baśń wg H. Ch. Andersena zrealizowana dla Teatru Robotycznego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
NOW WE CUT AWAY (2014, 3’44”)
Kaja Kochnowicz i Elżbieta Kowalska, kombinowana | The Ploy
Kaja Kochnowicz, studentka animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Tworzy głównie w technice rysunkowej. Interesują ją możliwości animacji wykraczające poza film fabularny, pozwalające na wykreowanie nowego, nierealnego świata. Zajmuje się również ilustracją, działalnością kulinarną oraz, w stopniu amatorskim, fotografią.
Elżbieta Kowalska, studentka grafiki warsztatowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Lubi tworzyć animacje, wizualizacje i inne formy związane z semiotyką wizualną. Interesuje się sztuką w przestrzeni publicznej, działaniami społecznymi i edukacją kulturową.
PARADISE AWAITS (2014, 3’26”)
Tomek Ducki, CGI, kombinowana, malowana | ZHU
Tomek Ducki, urodzony w 1982 węgiersko-polski artysta, twórca wielokrotnie nagradzanych na całym świecie krótkometrażowych filmów animowanych, animowanych wideoklipów i plakatów. Absolwent MOME w Budapeszcie i NFTS w Londynie. Oficjalna strona: www.tomekducki.com
PIBLOKTOQ (2014, 4’21”)
Anna Pytlik (Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego), rysunek | Maria Peszek
Ania Pytlik, ur. w 1989 r. w Wodzisławiu Śląskim. Ścieżka edukacji: Liceum Plastyczne w Bielsku-Białej, studia licencjackie w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego (edukacja artystyczna, komunikacja wizualna), z „erasmusowym” epizodem na Wydziale Sztuki Ostravskiego Uniwersytetu (animacja i nowe media). Studia magisterskie ukończone w 2014 z wyróżnieniem w łódzkiej ASP (Wydział Sztuk Wizualnych, EA Projekty Wizualne) jednocześnie w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego (EA- projektowanie graficzne).
PIĘŚĆ SPRAWIEDLIWOŚCI (2014, 3’13”)
Agnieszka Waszczeniuk, Paulina Wyrt, Mateusz Gudel (UA Poznań), rysunek | GROBLA
Agnieszka Waszczeniuk urodziła się w 1989 roku w Białymstoku. Jest absolwentką wydziału komunikacji multimedialnej na kierunku sztuka rejestracji obrazu o specjalności animacja na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Aktualnie kontynuuje naukę na studiach drugiego stopnia ww. uczelni na wydziale animacji. Bierze udział w różnych akcjach artystycznych/filmowych, t.j. „Patrz – Człowiek”, Filmowe Podlasie Atakuje!; współpracowała także z Teatrem Wierszalin. Od października 2012 r. prowadzi warsztaty filmu animowanego dla dzieci. Od września 2013 r. pracuje w Liceum Plastycznym im. Artura Grottgera w Supraślu. Jedną nogą mieszka w Poznaniu, drugą na Podlasiu.
Za film KOKIETERIA, CZYLI JAK KOBIETY UWODZĄ została WYRÓŻNIONA na O!PLA 2014.
Paulina Wyrt. Studentka animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wieloletnia współpracowniczka Centrum Sztuki Dziecka, organizatorka i prowadząca warsztaty z zakresu filmu animowanego. Zajmuje się ilustracją i reżyserią filmu animowanego. Laureatka wielu konkursów, m.in. w 2012 roku zdobyła pierwsze miejsce podczas konkursu filmów jednominutowych TheOneMinutes w kategorii forma oraz prezentowała film „bez tytułu” w Galerii Careof podczas festiwalu identi_TY Animated Film Festival.
Jej filmy „Bez tytułu” oraz „Ptaszysko” były nominowane do O!PLA, kolejno w 2013 i 2014 roku.
Mateusz Gudel pochodzi z Suchowoli, miasteczka w województwie podlaskim. Ukończył Liceum Plastyczne w Supraślu. Od 2011 roku studiuje animację na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Poza animacją jego zainteresowania obejmują dźwięk w filmie oraz muzykę elektroniczną.
Laureat BRĄZOWEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA na O!PLA 2014 za „animowana fraszkę” CZARNE NA BIAŁYM. Nominowany do O!PLA 2014 w kategorii szkolnej za MIESZKAŃCÓW.
PIÓROPUSZ (2014, 4’)
Marek Skrobecki, lalka | Natalia Kukulska
Marek Skrobecki, reżyser, scenarzysta, autor opracowań plastycznych, scenograf, którego filmy lalkowe (m.in. „dim.”, „Ichthys”, „Danny Boy”) nagradzane były na licznych krajowych i międzynarodowych festiwalach. Autor scenografii i II reżyser oscarowego „Piotrusia i wilka”. Profesor PWSFTviT oraz ASP w Łodzi. Urodził się 18 września 1951 roku w Kaliszu.
SWITCH (2014, 3’11”)
Wojciech Hoffmann, kombinowana | Skalpel
Wojciech A. Hoffmann (tvOut). Realizował filmy animowane i teledyski dla takich zespołów jak: Skalpel, Baaba Kulka, Pidżama Porno, Robert Brylewski i Świat Czarownic, Strachy na Lachy, Czan, Paul Wirkus, Ścianka i wiele innych. Pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Więcej informacji na vimeo.com/tvout
Za wideoklip dla STILL LIFE dla Baaba Kulka był nominowany do O!PLA 2013.
UNICORN (2014, 4’10”)
Tomek Ducki, Flash | Basement Jaxx
Tomek Ducki, urodzony w 1982 węgiersko-polski artysta, twórca wielokrotnie nagradzanych na całym świecie krótkometrażowych filmów animowanych, animowanych wideoklipów i plakatów. Absolwent MOME w Budapeszcie i NFTS w Londynie. Oficjalna strona: www.tomekducki.com
WITH YOUR EYES CLOSED (2015, 3’33”)
Renata Gąsiorowska, kombinowana | Mowukis
Renata Gąsiorowska. Urodzona w 1991 roku. Od 2010 absolwentka Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Aktualnie studentka 4. roku na kierunku film animowany i efekty specjalne w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Filmografia: „Pułapki” (2011) – film szkolny, „Łukasz i Lotta” (2012) – film szkolny, „Birthday” (2013) – animowany teledysk, „Niezwykła Noc” (2013) – film szkolny, „With your eyes closed” (2015) – animowany teledysk.
Za film ŁUKASZ I LOTTA była WYRÓŻNIONA na II OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU POLSKIEJ ANIMACJI O!PLA 2014.
WOOLF IS JUST A DRUNK (2014, 4’03”)
Agata Włodarczyk, rysunek | Neal Cassady & The Fabulous Ensemble
Agata Włodarczyk. Graficzka z Krakowa, obecnie szuka guza na emigracji. Rysuje i pisze do szuflady, planując władzę nad światem. Nałogowo wciąga wszystko co animowane.