O!PLA 2015: Kategoria TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS

oplabaner

POKAZ: Wtorek, 12.05.2015, godz. 10:00 (Przedszkolaki mają głos!) i 12:00 (Wczesnoszkolne dzieciaki mają głos!), Duża Scena SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5
Bilety: 5 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

PRZEDSZKOLAKI MAJĄ GŁOS!

AGI BAGI: ZAGUBIONE JAJO (2014, 11’)
Tomek Niedźwiedź, Studio BADI BADI

Tomek Niedźwiedź. Scenarzysta, reżyser animacji oraz producent kreatywny seriali dla dzieci: „Agi Bagi”, „Latający Miś i Spółka”, „Kostka i kulka”. Autor projektów kilkunastu opraw graficznych programów dla stacji TV, m.in. dla MTV, TVP, TVN. Współzałożyciel studia animacyjnego BADI BADI. Ukończył liceum plastyczne w Rzeszowie i Warszawie, następnie studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.  Od 1996 do 2010 roku pracował jako supervisor przy projektowaniu i realizacji ponad 2000 reklam oraz kilkudziesięciu polskich teledysków. Wyreżyserował około 30 animowanych reklam i 6 wideoklipów polskich zespołów (m.in. dla Reni Jusis, Blue Cafe, 1984, Kari Amirian). Obecnie w trakcie pracy nad kolejnymi serialami dla dzieci.

agi-bagi-promo-09

BOO! (2014, 2’27”)
Mat Mot, Domowe Studio EMEM

Mat Mot, rocznik ’92, aspirujący reżyser, scenarzysta i ilustrator. Student anglistyki. Obecnie karmi renifery na dalekiej Północy. Znaków szczególnych brak. Wybrana filmografia: „No Way” (2014), „Boo!” (2014), „TOP” (2014).

boo2

BUŹKA I DZIÓBEK (2014, 4’43”)
Maciej Pestka, Mapepi Animacje

Maciej Pestka, rocznik 1970, urodzony w Gdańsku, studiował architekturę na Politechnice Gdańskiej, miłośnik animacji. FILMOGRAFIA: ZGUBNE SKUTKI PALENIA (2013), BUŹKA I DZIÓBEK (2014), NAS TROJE (2014).

buzka-i-dziobek-01

CZAPU, CZIPU: CO TO TAK PADA (2014, 5’)
Tomasz Głodek, Fundacja Anima Art

Tomasz Głodek. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Reżyser i twórca artystycznych filmów animowanych, wideoklipów scenicznych oraz licznych spotów reklamowych i prezentacji. Jego autorskie filmy animowane wyświetlane były na czołowych światowych festiwalach, m.in. Barcelonie, Lipsku, Norwich, Belgradzie, Krakowie oraz w Centre Pompidou. Beneficjent grantów Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Inspirują go rozwiązania formalne twórców animacji ery analogowej – zarówno w sferze technologii, jak i języka narracji.

Bogna Sroka Mucha. Absolwentka grafiki na ASP w Krakowie. Zajmuje się głównie ilustracją książkową i prasową. Oprócz projektowania graficznego tworzy prace na pograniczu rysunku i instalacji. W 2014 roku obroniła pracę doktorską na temat autorskiej ilustracji w książce i filmie animowanym. Na co dzień jest mamą kilkuletniego Tytusa, a w pracy zawodowej wykładowcą przedmiotu ilustracja w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz projektowania graficznego w PSP Anima Art. Swoje pomysły na książki dla dzieci czerpie z własnych doświadczeń i wnikliwej obserwacji swojego synka.

 czipu

KRÓLEWICZ (2014, 4’10”)
Monika Kuczyniecka | Jerz Igor

Monika Kuczyniecka, urodzona w Bydgoszczy w 1982r. Absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autorka plastelinowych filmów animowanych, teledysków, reklam. Główne realizacje: teledyski muzyczne dla Voo Voo, Czesław Śpiewa, Dagadana, Bajzel, Jerz Igor, Na Górze. „Tramwaj”(film dyplomowy, 2007 r.), „Ojciec wie najlepiej” – kilkunastominutowa baśń wg H. Ch. Andersena zrealizowana dla Teatru Robotycznego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

krolewicz

PAMIĘTNIK FLORKI: BARBARA (2014, 11’)
Janusz Martyn, Studio ANIMA-POL

Janusz Martyn pracę artystyczną rozpoczął w 1989. Pod kierownictwem francuskiego animatora Jacques’a Bredoux uzyskał kwalifikacje animatora filmu rysunkowego. Uczestniczył przy realizacji kilkudziesięciu filmów jako animator i layoutmen. Jako reżyser zadebiutował w 1997 roku średniometrażowym filmem pt.„Kocia Wielkanoc”. Pracował jako reżyser, autor postaci, layoutmen i animator w polskiej edycji „Ulicy Sezamkowej”. W 2002 roku jako key animator brał udział w animowanej wersji „Mr. Bean”.

Ministerstwo Kultury i Sztuki, w 1998 roku, na podstawie dorobku artystycznego przyznało mu status „Twórcy”. Jest autorem projektów postaci, plastyki do wielu filmów animowanych i kampanii reklamowych.

pametnikiflorki

PAN TOTI: PAN TOTI I UFOLUDKI (2014, 8’03”)
Grzegorz Handzlik, Jaroslav Baran, ORANGE Studio Animacji

Grzegorz Handzlik. Założyciel, właściciel Studia Animacji Orange, reżyser, animator, producent. Urodzony w 1953 roku w Kozach koło Bielska-Białej. W 1975 roku rozpoczął pracę zawodową w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. W 1978 otrzymał I kategorię zawodową – animatora, a w 1979 Państwowa Komisja przy Ministerstwie Kultury i Sztuki przyznała mu III kategorię zawodową – reżysera filmów animowanych. W 1986 został współzałożycielem „Hanna Barbera” – Poland. W 1995 roku założył „Orange” Studio Reklamy w Bielsku-Białej, które następnie przekształciło się w „Orange” Studio Animacji.

Jaroslav Baran. Urodzony 27.03.1957 roku w Bratysławie. Ukończył Słowacką Techniczną Szkołę Wyższą w Bratysławie – Slovenská Vysoká škola Technická, na Wydziale Architektury, gdzie uzyskał tytuł inżyniera. W roku 1976 rozpoczął pracę w Studiu Filmów Animowanych Koliba, zwanym SAF Koliba jako animator, a później jako reżyser. Od roku 1989 został ostatnim dyrektorem Studia Filmów Animowanych Koliba. Od roku 2000 był nauczycielem w Prywatnej Szkole Twórczości Animowanej UAT w Bratysławie, a od 2007 nauczycielem w SZŠUR – twórczość animowana, także w Bratysławie. W roku 2009 był członkiem komisji Funduszu Audiowizualnego MK SR.

pantoti

PARAUSZEK I PRZYJACIELE: LEŚNY TEATR (2014, 10’)
Krzysztof Brzozowski, Se-Ma-For Produkcja Filmowa

Krzysztof Brzozowski to jeden z najlepszych animatorów lalkowych na świecie. Od 1980 roku jest związany ze studiem Se-Ma-For. Charakteryzuje go wyjątkowa umiejętność do łączenia zdolności manualnych ze świetnymi pomysłami realizacyjnymi, dzięki czemu z powodzeniem pracował przy ponad 60 produkcjach filmowych (m.in. serie „Trzy misie”, „Mały Pingwin Pik-Pok”, „Mordziaki”). Dwukrotnie nagrodzony za najlepszą animację na Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu. Był jednym z głównych animatorów oscarowej animacji „Piotruś i wilk”, wyreżyserowanej przez Suzie Templeton. Utalentowany i pełen entuzjazmu dla nowych projektów.

parauszek

PRZEDSZKOLAKI: BAL PRZEBIERAŃCÓW (2014, 04’00”)
Piotr Furmankiewicz, FUMI Studio

Piotr Furmankiewicz urodził się w 1973 roku w Łodzi. Producent i reżyser. Członek SFP oraz KIPA. Z grafiką, mediami i filmem związany od prawie 20 lat. Zadebiutował filmem animowanym dla dzieci „Mali blokersi”. Współtwórca 39 odcinków serii „Przedszkolaki”. Współwłaściciel FUMI Studio – producenta filmów animowanych, które w ciągu kilku lat zdobyły ponad 70 nagród na festiwalach polskich i zagranicznych.

balprzebierancow

WCZESNOSZKOLNE DZIECIAKI MAJĄ GŁOS!

HIP-HIP & HURRA: KTO CHCE PRZESTRASZYĆ MYSZKĘ ODWAŻNĄ? (2013, 12’54”)
Elżbieta Wąsik, Studio Miniatur Filmowych

Elżbieta Wąsik, ur. w 1964 w Warszawie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w pracowni filmu animowanego na wydziale grafiki. Zajmuje się reżyserią animacji, pisaniem scenariuszy i projektowaniem graficznym.
Filmografia i nagrody: „Deszcz” (1990) – Wyróżnienie na Festiwalu Filmowym Młodych w Gdańsku 1991, „Ślub krawca” (2001), „Błędne koło” (2006) – Nagroda Specjalna na II Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „KINOLEV 2007” we Lwowie, „Król i królik” (2008), seria 26 odc. „Hip-hip i hurra” (2010-2013) – Dyplom Włoskiego Instytutu Kultury w I Polsko-Włoskim Konkursie na Scenariusz Filmu dla Młodego Widza 2006.

hiphiphuraktochce

KOCIDRAPKA (2013, 8’), Andrzej Orzechowski
Bronisław Zeman, Studio Filmów Rysunkowych

Andrzej Orzechowski. Scenarzysta i reżyser. Urodzony w 1955 w Bielsku-Białej. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (1980). Od 1984 roku związany ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Jest współautorem scenariuszy filmów pełnometrażowych „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie“ (1986) i „Gwiazda Kopernika” – również współreżyser (2009) oraz autor i współautor scenariuszy do animowanych seriali telewizyjnych: „Między nami bocianami“ (również współreżyser) i „Podróże Kapitana Klipera“. Od 1 lipca 2010 do 30 marca 2011 pełnił obowiązki dyrektora Studia Filmów Rysunkowych. Od 1 kwietnia 2011 roku prezes Zarządu Studia Filmów Rysunkowych sp. z o.o.

Bronisław Zeman. Ur. 2.04.1939 w Starej Wsi. Absolwent Liceum Technik Plastycznych w Bielsku-Białej i Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Pracę w SFR rozpoczął w 1958 roku. Najpierw był animatorem, a od 1967 reżyserem. Debiutował filmem pt.„Papieros”. Jest reżyserem, scenarzystą (m.in. autorem lub współautorem seriali: „Pampalini, łowca zwierząt”,„Kangurek Hip-Hop”,„Zielone Ludziki, czyli historie nie z tej ziemi”,„Podróże kapitana Klipera” i wielu innych scenariuszy do filmów seryjnych i indywidualnych) oraz autorem opracowań plastycznych .

kociodrapka

MAMI FATALE: ITALIANO (2014, 10’)
Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski, Grupa Smacznego/Studio Miniatur Filmowych

Łukasz Kacprowicz. Doświadczony reżyser, który o animacji wie wszystko: od projektów plastycznych postaci i teł, po animacje, storyboardy, razem z etapem postprodukcji i montażu, równie dobrze zajmuje się pisaniem projektów scenariuszy i reżyserią. Autor pomysłu na stworzenie oryginalnej serii TV „Mami Fatale”. W tej chwili reżyseruje nowy film pełnometrażowy „Myszy strajkują”.

Robert Jaszczurowski. W trakcie swoich wczesnych projektów: „Harry and Toto” i „Agronauta” zyskał doświadczenie w reżyserowaniu animacji, tworzeniu projektów plastycznych teł i postaci. Od 2009 roku jest producentem kreatywnym, jego głównym projektem jest seria TV „Mami Fatale” (jako producent delegowany). Aktywny członek Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji, uczestnik najważniejszych wydarzeń w Europie związanych ze światem animacji (Cartoon Forum, Cartoon Movie, MiPJunior, Cinekid, Annecy). W tej chwili pracuje nad seriami telewizyjnymi „Basia” i „Grand Banda” oraz nad filmem pełnometrażowym „Myszy strajkują”.

mamifatale

O CUDACH W NOC KUPAŁY (2014, 2’48”)
Joanna Polak, Fundacja Pogranicze

Joanna Polak, urodzona 12 marca 1978r. w Lublinie. Ukończyła ASP w Poznaniu. Działa w obrębie techniki wycinanki komputerowej, wykorzystując do jej tworzenia klasyczną technikę wycinanki animowanej i techniki komputerowe 2D. O CUDACH W NOC KUPAŁY pochodzi z czwartej części cyklu Kolekcja Filmowa Bajek – „Opowieści krasnogrudzkie”. Punktem wyjścia dla realizacji były wspomnienia najstarszych mieszkańców Krasnogrudy – zapamiętane bajki, legendy, przypowieści także o dawnych sąsiadach – Cyganach/Romach, Litwinach, Polakach, Żydach. Animacja i realizacja, scenografia, projekty plastyczne: Patrycja Przekopska (14 lat), Maciej Kamiński (13 lat), Aleksander Sawicki (15 lat), Franciszek Sawicki (12 lat).

o-cudach-w-noc-kupac582y-1

O CZŁOWIEKU I JEGO DIABELSKIM WSPÓLNIKU (2013/2014, 3’40”)
Joanna Polak, Fundacja Pogranicze

Joanna Polak, urodzona 12 marca 1978r. w Lublinie. Ukończyła ASP w Poznaniu. Działa w obrębie techniki wycinanki komputerowej, wykorzystując do jej tworzenia klasyczną technikę wycinanki animowanej i techniki komputerowe 2D. O CZŁOWIEKU I JEGO DIABELSKIM WSPÓLNIKU pochodzi z czwartej części cyklu Kolekcja Filmowa Bajek – „Opowieści krasnogrudzkie”. Animacja i realizacja, scenografia, projekty plastyczne: Małgorzata Kukolska (12 lat), Gabrysia Makowska (13 lat), Patrycja Przekopska (14 lat), Katarzyna Rasiul (12 lat), Martyna Zawadzka (15 lat), Bruno Bednarek (11 lat), Filip Bednarek (11 lat), Jakub Gryguć (13 lat), Włodzimierz Moniuszko (10 lat), Tomasz Myszczyński (13 lat), Krzysztof Perzyna (11 lat), Aleksander Sawicki (15 lat), Franciszek Sawicki (12 lat).

oczlowiekuijego

O POWSTANIU ZIEMI (2014, 2’30”)
Joanna Polak, Fundacja Pogranicze

Joanna Polak, urodzona 12 marca 1978 r. w Lublinie. Ukończyła ASP w Poznaniu. Działa w obrębie techniki wycinanki komputerowej, wykorzystując do jej tworzenia klasyczną technikę wycinanki animowanej i techniki komputerowe 2D. O POWSTANIU ZIEMI pochodzi z czwartej części cyklu Kolekcja Filmowa Bajek – „Opowieści krasnogrudzkie”. Animacja i realizacja, scenografia, projekty plastyczne: Ewelina Gibas (12 lat), Emilia Janczewska (16 lat), Bruno Bednarek (11 lat), Filip Bednarek (11 lat), Maciej Kamiński (13 lat).

opowstaniuziemi

O ROSNĄCYCH KAMIENIACH (2014, 2’13”)
Joanna Polak, Fundacja Pogranicze

Joanna Polak, urodzona 12 marca 1978 r. w Lublinie. Ukończyła ASP w Poznaniu. Działa w obrębie techniki wycinanki komputerowej, wykorzystując do jej tworzenia klasyczną technikę wycinanki animowanej i techniki komputerowe 2D. O ROSNĄCYCH KAMIENIACH pochodzi z czwartej części cyklu Kolekcja Filmowa Bajek – „Opowieści krasnogrudzkie”. Animacja i realizacja, scenografia, projekty plastyczne: Małgorzata Kukolska (12 lat), Gabrysia Makowska (13 lat), Patrycja Przekopska (14 lat), Katarzyna Rasiul (12 lat), Martyna Zawadzka (15 lat), Bruno Bednarek (11 lat), Filip Bednarek (11 lat), Jakub Gryguć (13 lat), Włodzimierz Moniuszko (10 lat), Tomasz Myszczyński (13 lat), Krzysztof Perzyna (11 lat), Aleksander Sawicki (15 lat), Franciszek Sawicki (12 lat)

orosnacychkamieniach

OAK LEG SMITH (2014, 3’)
Piotr Ciereszyński, PJWSTK WARSZAWA

TO PEWNA WIADOMOŚĆ! (2014, 13’)
Joanna Jasińska-Koronkiewicz, Tv Studio Filmów Animowanych w Poznaniu

Joanna Jasińska-Koronkiewicz, reżyser, scenarzysta, scenograf, animator, operator. Realizuje filmy autorskie w technikach animacji malarskiej bezpośrednio pod kamerą i w technikach wycinankowych. Doktor Sztuki Filmowej w PWSFTViT w Łodzi.  Laureatka ponad 20 nagród i wyróżnień. FILMOGRAFIA: 2014: „To pewna wiadomość!”; 2012: „Namaluj mi bajkę…”/development/; 2010: „Ballada”; 2008: „Złota jabłoń”/z serii „Baśnie i bajki polskie”/; 2007: „Kostka Zagadki” /z serii „Miś Fantazy”/; 2006: „Dies Irae”; 2005: „Prząśniczka; Len” (debiut).
Etiudy szkolne: 1999 – 2003: „Dunia – tam i z powrotem” (dyplom); „Mileńka”; „Cello”; „Ebarany”; „Tabun”.

topewnawiadomosc

TRZEJ KRÓLOWIE (2014, 8’09”)
Anna Błaszczyk, Studio WJTeam

Anna Błaszczyk, reżyserka, animatorka, scenarzystka, ilustratorka. Anna Błaszczyk urodziła się w 1981 roku w Łodzi. Jest absolwentką Szkoły Filmowej w Łodzi na kierunku animacja i efekty specjalne. Debiutowała filmem „Caracas” (2006), nagradzanym na wielu festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. Grand Prix festiwalu BALKANIMA w Belgradzie, pierwsza nagroda International Festival of Animation Films BIMINI w Rydze, nagroda specjalna jury Filmfest Dresden 2007, Grandprix Sopot Film). Absolwentka European Animation Masterclass w Halle (Niemcy) – gdzie zrealizowała film NANNYLESS (nagrody Weimar Unicato Awards 2007, Kurzsuechtig 2007 Leipzig). Uczestniczka kilku edycji European Exchange Forum – Perspectives for Animated Film w Dreźnie. W ramach stypendium DAAD, reżyserowała w Berlinie następną animację: „Return” w koprodukcji ze Szkołą Filmową w Poczdamie HFF Konrad Wolf oraz łódzkim studiem Se-Ma-For. Jest autorką wizualizacji do festiwalu OPEN’ER 2008 oraz videoclipu promującego piosenkę Kory & 5th Element – „Szare miraże”, nominowanego do nagrody YACH 2008. Obok animacji zajmuje się również ilustracją książkową i prasową – publikowała swoje prace m.in. w tygodniku „Wprost”, magazynie „Lampa” i Gdańskim Wydawnictwie Psychologicznym. Jej prace były wystawiane w Polsce i zagranicą (cykl „Baśnie Braci Grimm” – Blogna Book Fiere 2008 w Bolonii, wystawa indywidualna w „Małej Literze” w Łodzi, Cityuations – Consumed Society w Berlinie 2008). Anna Błaszczyk była animatorem przy produkcji pełnometrażowego filmu animowanego „Jeż Jerzy” (reż. Wojtek Wawszczyk, Kuba Tarkowski, Tomek Leśniak). Jest autorką rysunkowego bloga: www.notobuh.blogspot.com.

Laureatka ZŁOTEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA na O!PLA 2014 za wideoklip TRZEJ KRÓLOWIE – PASTORAŁKA.

3krolowie