ODWOŁANE | Opowiedz historię Suwałk. Kreatywny projekt dla najmłodszych

Zostań multimedialnym kronikarzem swojego miasta i nagraj filmową opowieść o Suwałkach. My wybieramy miejsce, Wy – czas, bohaterów i akcję. Całość zależy od Waszej inwencji i pomysłowości. Do udziału w warsztacie zapraszamy całe rodziny, ale to dzieci i młodzież mają być liderami projektu i przy pomocy rodziny lub przyjaciół pokazać osobisty fragment historii miasta.

UWAGA! Wydarzenie odwołane.


Sobota, 21.11.2020, godz. 10.00-12.00
kawiarnia artystyczna, ul. Noniewicza 71
wstęp wolny | zgłoszenia tel. 87 563 85 48,
e-mail: dorota.sklodowska@soksuwalki.eu

Najnowsza propozycja Suwalskiego Ośrodka Kultury pt. “Najmłodsi opowiadają historię miasta. Suwałki wczoraj i dziś” aktywizuje przede wszystkim dzieci i młodzież. Zachęcamy do artystycznej zabawy w Suwałki z przeszłością i teraźniejszością miasta w roli głównej. Widocznym rezultatem aktywności będzie nagranie filmu z historią miasta lub suwalskiej rodziny. Tematem opowieści może być znane miejsce, ciekawostka lub historia mrożąca krew w żyłach, która się wydarzyła w grodzie nad Czarną Hańczą.

Do udziału w projekcie zapraszamy całe rodziny, ale  liderami grup będą najmłodsi i to oni przy pomocy rodziców, rodzeństwa, dziadków czy przyjaciół będą narratorem nagranej opowieści. Może to być wybrany epizod z historii Suwałk, rzecz związana z obiektem lub postacią albo fragment historii rodziny lub konkretnej osoby wkomponowany w określone wydarzenie z historii miasta. Nie określamy i nie narzucamy dat, epok, charakteru wydarzeń, nie ograniczamy uczestników w żaden sposób. Czy będzie to wybrany etap rozwoju miasta, czy historia z życia pradziadka, który przyjechał do Suwałk po wojnie, ojcu, który skończył najstarszą szkołę w mieście, mamie działającej w harcerstwie, sąsiedzie hodującym gołębie, kamienicy, w której mieszka rodzina lub patronie ulicy, przy której stoi jej dom lub blok, ciekawym pomniku w mieście, zakątku, z którym wiąże się jakaś tajemnica lub ciekawostka i sentyment. Panuje tu pełna dowolność. Liczy się kreatywność oraz gotowość do poszukiwania i odkrywania.

Na spotkaniu organizacyjnym instruktorzy SOK opowiedzą, jak zabrać się do pracy, gdzie i czego szukać. Wyposażą w fachową wiedzę, zainspirują, podrzucą dobre i sprawdzone metody.

Oprócz nagrań, których efektem będzie multimedialny album o naszym mieście, każda z rodzin przygotuje kartę z familijnego albumu, wykonaną techniką collage z wykorzystaniem fragmentów zdjęć starych lub współczesnych Suwałk, rysunków lub kserokopii fotografii z albumów rodzinnych itp. Powstanie w ten sposób oryginalna kronika miasta, którą zaprezentujemy na wystawie podsumowującej projekt w grudniu br.

Chociaż naszym głównym celem jest odkrywanie historii miasta w roku obchodów 300-lecia, to najistotniejszym motywem jest aktywne współdziałanie członków rodzin. Dzięki ich kreatywności i pomysłowości powstanie oryginalny, bogaty i żywy albumu naszego miasta.

Zdjęcia i montaż: Kamil Jutkiewicz

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury i w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy zajęć są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

 

Kategoria: Aktualności, Sztuki wizualne, Wydarzenia nadchodzące