Orszak Trzech Króli znowu w Suwałkach

Już po raz 8. Orszak przejdzie ulicami świata, aby w dniu Święta Objawienia Pańskiego, podążyć za Trzema Królami do Stajenki i ukłonić się Nowo Narodzonemu Dzieciątku Jezus. W tym roku, pod hasłem “Nade wszystko Miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”, Orszak zawita do ponad 400 miejscowości w Polsce.

Największe w Europie uliczne jasełka
Środa, 6.01.2016
start o godz. 13:00, plac przed SOK

Orszak_Trzech_Kroli_2015_slider

6 stycznia 2016 r., zwykli ludzie: rodziny, sąsiedzi, na ulicach wiosek, miast i miasteczek, złączą się razem opowiadając tak, jak potrafią, swoimi słowami i swoim sercem, historię sprzed 2000 lat. Spotkają się na ulicach i placach na wspólne kolędowanie, w gronie bliskich, znajomych, sąsiadów znanych i nieznanych. Tego dnia wszyscy będą razem, ramię w ramię pielęgnować piękne, staropolskie tradycje.

Orszak 2016 to szósta rocznica odzyskania dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli. W ciągu siedmiu lat to najstarsze święto chrześcijaństwa odzyskało swój czas i miejsce w przestrzeni publicznej wielu miejscowości. Suwalski orszak rozpocznie się na placu przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury o godz. 13.00.

Program Orszaku Trzech Króli w Suwałkach

Modlitwa Anioł Pański i błogosławieństwo – plac przed SOK, ul. papieża Jana Pawła II 5

Scena I: EDYKT CEZARA AUGUSTA i DWÓR HERODA – plac przed kościołem pw. Chrystusa Króla
organizator: parafia parafia pw. Chrystusa Króla

Scena II : DIABELSKIE SZTUCZKI. WALKA DOBRA ZE ZŁEM – plac M. Konopnickiej
organizator: parafia pw. św. Wojciecha, Szkoła Podstawowa nr 6 im. Aleksandry Kujałowicz

Scena III: BRAMA DO NIEBA – przed konkatedrą pw. św. Aleksandra
organizator: parafia pw. św. Aleksandra

Scena IV: SZOPKA BETLEJEMSKA – park Konstytucji 3 Maja
organizator: parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Trasa Orszaku Trzech Króli w Suwałkach

• plac przed SOK • Papieża Jana Pawła II • ul. gen. Z. Podhorskiego • ul. gen. J. Dwernickiego • ul. T. Noniewicza • plac M. Konopnickiej • ul. Chłodna • plac J. Piłsudskiego • ul. T. Kościuszki • park Konstytucji 3 Maja

Przeczytaj więcej o Orszaku Trzech Króli

Fundacja Orszak Trzech Króli przygotowała konkursy dla każdego. Będą konkursy dobrze już znane oraz nowe. Jakie konkursy w 8. edycji OTK?
CZYTAJ >>

ORSZAK TRZECH KRÓLI to idea promowania Święta Objawienia Pańskiego. To tworzenie owej tradycji, opartej na staropolskich obyczajach. Chcemy z Dobrą Nowiną dotrzeć do wszystkich ludzi i zaprosić ich do wspólnego świętowania. Orszak Trzech Króli to propozycja na przekazywanie świadectwa, jak radosne jest chrześcijaństwo. Udział w Orszaku Trzech Króli to także narzędzie do przekazywania wartości naszym dzieciom.

Orszak Trzech Króli zaprasza do wspólnego wyrażania radości z Narodzenia Pańskiego poprzez radosne śpiewanie kolęd “pełnym głosem”, ale także do odkrywania bogatej tradycji związanej z kolędowaniem, na którą składa się m.in. obchodzenie domów z gwiazdą i turoniem, wystawianie jasełek, widowisk herodowych, budowa szopek. Kolędowanie to nie tylko śpiewanie kolęd, ale również bogaty obrzęd ludowy, głęboko zakorzeniony w chrześcijańskiej tradycji i w polskiej kulturze, podczas którego kolędnicy obchodzą domy w okresie Bożego Narodzenia, gwarantując gościnnym gospodarzom pomyślność w nowym, nadchodzącym roku. Dowiedz się więcej o korzeniach i symbolice kolędowania, a także o historii powstania bardzo znanych i mniej znanych kolęd i pastorałek.

Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania! Będzie się działo, przecież to wcale nie taki zwykły będzie rok.

W roku 2015, w tryumfalnej drodze do Stajenki wzięło udział około miliona ludzi w ponad 330 miastach i miejscowościach w całej Polsce i kilkadziesiąt tysięcy zagranicą. Również w Suwałkach:

I w 2013 podczas pierwszego Orszaku Trzech Króli w Suwałkach:

ORSZAK TRZECH KRÓLI, Suwałki 6 stycznia 2015 r.

Hasła tegorocznego OTK: NADE WSZYSTKO MIŁOSIERDZIE – MIŁOŚĆ. POKÓJ. PRZEBACZENIE

Patroni honorowi: JE ksiądz biskup Jerzy Mazur, biskup Diecezji Ełckiej oraz Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk

Organizator: parafia Najświętszego Serca Jezusa

Moderator OTK: ksiądz prałat Jarema Sykulski, moderator Miasta Suwałk

Współorganizatorzy: parafia Chrystusa Króla, parafia św. Aleksandra, parafia św. Wojciecha, Szkoła Podstawowa nr 6 im. Aleksandry Kujałowicz, Zespół Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskigo, Zespół Szkół nr 4, Gimnazjum im. Marii Konopnickiej

Sponsorzy lokalni: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej spółka z oo. w Suwałkach, Drukarnia – Agencja Reklamowa XPRESSION, PPH CYMES Adam Ołów

 

orszak_trzech_kroli_2016_plakataaaa.indd

Kategoria: Archiwum