Otwarte wrota do świata najlepszych filmów niezależnych

7. GRAND OFF – filmy nagrodzone
najlepsze niezależne filmy świata
18-20.02 (wtorek – czwartek), godz. 18.00
Sala Kameralna SOK

Grand OFF to wrota do magicznego świata filmu niezależnego. Przez trzy dni będzie okazja zobaczyć najlepsze niezależne krótkie filmy świata.

wstęp wolny

grand_off.indd

Misją festiwalu Grand OFF jest ukazanie kina niezależnego, jako godnego wszelkich zaszczytów, na co dzień zarezerwowanych dla kina głównego nurtu. Uważamy, że twórcy niezależni zasługują na profesjonalną ocenę oraz uroczyste przyjęcie swojej twórczości. Realizację tego celu zapewnia skrupulatny proces selekcji filmów.

Kapituła Jury Grand OFF składa się z ponad 60 przedstawicieli środowisk filmowych z 24 krajów świata! To oni decydują, które filmy zostaną nominowane do nagrody Grand OFF. Następnie Kapituła wybiera zwycięzców konkursu. Zwieńczeniem tej procedury jest uroczysta ceremonia rozdania nagród, która od 2006 roku odbywa się w Warszawie i każdorazowo gromadzi ponad 400 wybitnych postaci świata kina.

W Suwałkach zostanie zaprezentowanych 16 filmów nagrodzonych w 10 kategoriach.

Program projekcji nagrodzonych filmów z 7. Grand OFF w Suwalskim Ośrodku Kultury:

Wtorek, 18 lutego
„Sunny”, reż. Barbara Ott (kategoria: najlepszy aktor) 30’
„Le chagrin des ogresses”, reż. Myriam Muller (kategoria: najlepsza aktorka) 29’
„Désolée pour hier soir”, reż. Hortense Gélinet (kategoria: najlepsza aktorka) 16’
„Lapsus”, reż. Karim Ouaret (kategoria: najlepszy montaż) 30’
„Penny Dreadful”, reż. Shane Atkison (kategoria: najlepszy scenariusz) 18’

Środa, 19  lutego
„The last photo”, reż. Lisa Pascal (kategoria: najlepsza animacja) 8’
„Kiki of Montparnasse”, reż. Amelie Harrault (kategoria: najlepsza animacja) 14’
„Grandpa and me and a helicopter to heaven”, reż. Åsa Blanck (kategoria: najlepszy dokument) 14’
„Joanna”, reż. Aneta Kopacz (kategoria: najlepszy dokument) 45’
„Chomik”, reż. Bartek Ignaciuk (kategoria: najlepszy reżyser) 30’
„Jezioro”, reż. Jacek Piotr Bławut (kategoria: najlepsze zdjęcia) 28’

Czwartek, 20  lutego
„Efimera”, reż. Diego Modino (kategoria: najlepsza scenografia i kostiumy) 18’
„Un monde meilleur”, reż. Sacha Feiner (kategoria: najlepsza scenografia i kostiumy) 23’
„White horse”, reż. Sergey Soloviev (kategoria: najlepsza fabuła) 28’
„Psubrat”, reż. Maria Zbąska (kategoria: najlepsza fabuła) 30’
„La ville Lumière”, reż. Pascal Tessaud (kategoria: najlepsza fabuła) 30’

Zwycięzcy 7. Grand OFF

REŻYSERIA:
“CHOMIK” – BARTEK IGNACIUK

Pewnej nocy, z wysokiego piętra starej kamienicy wypada chomik o imieniu Przemek. Przemek jest ukochanym pupilkiem pary staruszków – Pani Marii i Pana Wacława. Roztrzęsiona para znajduje Przemka w śmietniku pod oknami. Chomik ma przypięty do ramion spadochron z chusteczki, a na głowę wciśnięty kask z nakrętki od dezodorantu. Oznaki życia są bardzo mizerne. Autorem lotniczego eksperymentu okazuje się wnuczek starszych państwa – dziewięcioletni Krzyś. Jego rodzice zostawili go u dziadków na weekend.

SCENARIUSZ
“PENNY DREADFUL” – SHEAN ATKINSON
Początkujący oszust angażuje się w porwanie dla okupu, ale porywa niewłaściwą dziewczynę.

ZDJĘCIA
“JEZIORO” – ADAM PALENTA

„Cudza dusza – ciemny las” to kluczowa sentencja dla tego filmu. „Jezioro” opowiada historię mężczyzny, który po śmierci żony próbuje odkryć pozostawioną przez nią tajemnicę. To opowieść o zawikłanych relacjach międzyludzkich oraz o próbie odzyskania czasu straconego. Tytułowe jezioro oczarowuje swoim pięknem, ale nie dla każdego jest przyjazne. Potrzeba odnalezienia w sobie wygasłych emocji oraz nieopanowana chęć odkrycia tajemnicy jeziora, prowadzą głównego bohatera coraz głębiej w jego otchłań.

MONTAŻ
“LAPSUS” – RICHARD RIFFAUD
Terry to drapieżnik z zaburzeniami psychicznymi, a jego złowrogim placem zabaw jest publiczna pralnia. Sądzi, że jest bohaterem gangsterskiego komiksu, który właśnie czyta: „Terry Laurence, gangster gentleman”. To właśnie wtedy pamięć zaczyna mu płatać figle. Terry staje się ofiarą nieznanego zjawiska, który literatura uważa za lapsus memoriae: pomyłkę pamięci.

AKTORKA
“LE CHAGRIN DES OGRESSES” – SABINE TIMOTEO

Marion odwiedza córkę, Céline, w szpitalu. Dziecko cierpi na nieuleczalny guz mózgu. Matka i córka nie widziały się od dłuższego czasu. Paul, ojciec, opiekuje się Céline i siedzi przy łóżku chorej. Kiedy na chwilę ją opuszcza, Marion zabiera córkę na krótką wycieczkę poza szpitalne ściany. Podróż za-bierze je na sam koniec nocy.
aktorka2

“DÉSOLÉE POUR HIER SOIR” – ANNE PARILLAUD
Piętnastoletnia Leonore próbuje wieść normalne życie pomimo alkoholowego nałogu jej matki…
aktorka

AKTOR
“SUNNY” – VINCENT KRüGER

Hajo niewiele myśli zanim spierze kogoś na kwaśne jabłko. Ma 19 lat i cechuje go agresja. Pół roku temu został ojcem. Musi się opiekować się synem zamiast, jak do tej pory włóczyć się z kolegami i dobrze się bawić. Ale Hajo nie ma zamiaru zmieniać pieluch i bawić się w mamkę. Chce pracować i zarabiać pieniądze. Hajo knuje plan, który, jeśli się powiedzie, stawia jego syna w niebezpieczeństwie.

FABUŁA:
“WHITE HORSE” – SERGEY SOLOVIEV

1 stycznia 1986 r., Afganistan. Islamscy bojownicy przygotowują zasadzkę na samochód pełen sowieckich żołnierzy. Zanim Nikolay, główny bohater tej historii, umrze, zanurzy się w przeszłości, wspominając raz jeszcze wydarzenia ze swojego życia.
whitehorse

“PSUBRAT” – MARIA ZBĄSKA
Panabi to dwunastoletni chłopiec mieszkający na warszawskim osiedlu, na którym rządzi Bocian. Bocian to największy bandyta i, jak to zwykle bywa, ma najładniejszą dziewczynę. Pech chce, że to właśnie w niej zakochuje się brat Panabiego. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które dla Panabiego zawsze oznaczają nadciągającą katastrofę.

“LA VILLE LUMIÈRE” – PASCAL TESSAUD
laville

DOKUMENT:
“JOANNA” – ANETA KOPACZ
„Lubię dotykać życia. Mam tak odkąd pamiętam. Zatrzymuje mnie tu i teraz pisze Joanna – autorka popularnego bloga” „Chustka”. Kobieta piękna,inteligentna,wrażliwa.Joanna smakuje każdą chwilę. Pomimo choroby i pomimo wyroku – rak, trzy miesiące życia. Swojemu pięcioletniemu synkowi obiecuje, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Walczy. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność – prosto i trafnie. Dla wielu czytelników staje się ikoną uważnego, szczęśliwego życia.Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia. Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, nieprzegadany, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się chwili, o odchodzeniu i o miłości.

“GRANDPA & ME AND A HELICOPTER TO HEAVEN” – ÅSA BLANCK
Świat z całym jego humorem, ciepłem i miłością: głęboka przyjaźń pomiędzy chłopcem a obłożnie chorym dziadkiem. Starszy mężczyzna ma sekret, którym chce się podzielić z wnukiem; razem wyruszają w las na ich ostatnią wspólną przygodę.

ANIMACJA:
“THE LAST PHOTO” – LISA PASCALE

Opuszczając spokojną wioskę i udając się na wojnę, żołnierz powierza swojej młodej córce opiekę nad drogocennym aparatem fotograficznym. Gdy ojciec nie wraca z bitwy, córka wyrusza w niebezpieczną podróż, by go odnaleźć. Przemierza surrealistyczny, rozdarty wojną krajobraz. Film „Last Photo” korzysta z fotografii, by zgłębić relację ojciec-córka i spojrzeć na doświadczenie wojny okiem dziecka.
lastphoto

“MADEMOISELLE KIKI ET LES MONTPARNOS” – AMÉLIE HARRAULT
„Kiki z Montparnasse” była niestrudzoną muzą największych awangardowych malarzy początku XX wieku. Była legendą ekstrawaganckiego Montparnasse, gdyż wyzwoliła się od wizerunku prostej modelki i zamieniła w Królową Nocy: malarkę, autorkę satyrycznych rysunków dla prasy, pisarkę i piosenkarkę kabaretową.

SCENOGRAFIA I KOSTIUMY
“EFĺMERA” – DAVID BENITEZ, DIEGO MODINO, JULIO TORRECILLA
Alicia pragnie zostać baletnicą. Mieszkając w przytulnym wiatraku ze swoją babcią, niecierpliwie czeka na długo wyczekiwane przesłuchania. Jednak z dala od domu, świat nie jest tak idylliczny, jak by się mogło wydawać…

“UN MONDE MEILLEUR” – SACHA FEINER
Henry, posłuszny obywatel żyjący w bezlitosnej dyktaturze, zawsze pilnie pracował w Ministerstwie Donosów. Nagle reżim upada, a zimny świat, pełen technokracji i paranoi, staje się od razu sielskim i karykaturalnym pejzażem. Henry, przerażony brakiem zasad, od których był uzależniony, jako jedyny tęskni za dawnym reżimem. Nadal przestrzega reguł i kurczowo trzyma się bezużytecznej pracy, jakby stary porządek miał jeszcze wrócić…

Początkowo Grand OFF ograniczał się do produkcji europejskich. Filmy nominowane były w 9 kategoriach: reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, aktor, aktorka, najlepsza fabuła, najlepszy dokument oraz najlepsza animacja. W 2008 roku powstała dodatkowa kategoria – najlepszy film pozaeuropejski. Ze względu na ogromne powodzenie, jakim cieszy się nowa kategoria, a także bardzo ciepłe przyjęcie przez członków Kapituły Jury Grand OFF oraz polską widownię, postanowiliśmy otworzyć podwoje nagród Grand OFF na filmy nadsyłane z całego świata.

Ponadto w 2009 roku Kapituła po raz pierwszy przyznała nagrodę za Całokształt Twórczości dla osoby, która przez całe życie wiernie realizowała ideę kina niezależnego. Twórczość tego honorowego gościa festiwalu stałą się dla innych twórców niezależnych jasną wytyczną kierunku, w którym należy podążać, a także pomogła sprecyzować przesłanie festiwalu Grand OFF. Od tej pory, co roku przyznawana jest taka nagroda. Do tej pory statuetkę za całokształt twórczości odebrali: Marcel Łoziński, Krzysztof Zanussi, Cezary Harasimowicz i Allan Starski.

Więcej o Grand OFF – KLIKNIJ!

Parton medialny pokazu najlepszych filmów 7. Grand OFF:

logo_suwalszczyzna_netradio5niebywalesuwalki24
afisz_grand_off.indd

Kategoria: Archiwum