Poczuj serca bicie. Magiczna instalacja Piotra Osuszkiewicza w SOK

Od 1 do 30 września 2017 roku przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury można poczuć, jak bije serce. Wszystko to dzięki instalacji świetlno-dźwiękowej ,,The Heart of the Nation” Piotra Osuszkiewicza.

Pomysł instalacji suwalskiej ma korzenie w pierwszych realizacjach Piotra Osuszkiewicza w przestrzeni publicznej Brukseli między 1994 a 1996 rokiem, kiedy rozwieszał na ulicy plakaty czerwonych anatomicznych serc namalowanych na białym wielkoformatowym papierze. Projekcje świetlne anatomicznego serca rozświetlały fasadę jednego z budynków, trele ptaków z Białowieży dobywały się z balkonów mieszkańców ulicy w centrum miasta i film chorych serc zrealizowana przez kardiologów w szpitalu Świętego Piotra. Serca rozdawano na ulicy jak hostie w kościele.

Dźwięk bijącego anatomicznego serca i światło – dwoistość przekazu, mieszanie się różnych kontekstów, kontekst architektoniczny, przeszłość i współczesność, zainspirowały artystę do zaprezentowania nowej syntezy, dźwiękowo-świetlnej instalacji.  „The Heart of the Nation” to synergia pomiędzy tym, co wydaje się być proste: dziełem sztuki, przestrzenią architektoniczną i widzem.

Jak sam mówi uderzenia serca, migające światło, dźwięk… to powrót do pewnego cyklu odbijającego się dziś w naturze Suwalszczyzny. Warto dodać, że właśnie w Suwałkach, jako młody chłopak zaprezentował na amatorskim festiwalu swój pierwszy krótkometrażowy film (16 mm) pod tytułem «Kim jestem».

Prezentacja instalacji oraz spotkanie z autorem odbyły się 1 września 2017 roku o godzinie 21:00.

Fot. Piotr Kopciał

Kategoria: Galerie