Prawda malarstwa Wiesława Prędysia

Wiesław Prędyś to artysta, który przez wiele lat tworzył krajobraz artystyczny Suwalszczyzny. Wychowanek prof. Adama  Smolany, dyplomant prof. Magdaleny Abakanowicz, malarz z pasją angażujący się w działania z pogranicza teatru, plastyki i performansu. Zapraszamy do Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 na wystawę prac artysty.

GSW Chłodna 20, ul. Noniewicza 71

wstęp wolny | wystawa czynna do 28.01.2018 | wernisaż wystawy odbył się 8.12.2017, godz. 18:00

Swoje pierwsze spotkanie z Wiesiem zapamiętałem z palarni papierosów w Szkole Podstawowej nr 5. Wiesiek uśmiechnięty, zdystansowany do świata i dowcipny pochłaniał papierosy. Pamiętam Go jako osobę podchodzącą z dużym dystansem do siebie, swojego malarstwa i talentu. Kiedyś wypowiedział zdanie: “Janku, ja tak naprawdę nie maluję obrazów, a jedynie w sposób właściwy wycieram o płótno mokry od farby pędzel”. W ostatnich latach życia zagłębiał się w sprawy absolutne, studiował książkę Tomasza á Kempisa “O Naśladowaniu Chrystusa” i gorąco polecał mi bogactwo zawartych tam myśli. Wiesiek tę prawdę chyba zgłębił i przyjął.Jan Żukowski

Wiesław Prędyś urodził się 3 stycznia 1949 roku w Czekarzewicach. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku). Studia rozpoczął w pracowni prof. Adama Smolany, a dyplom uzyskał u prof. Magdaleny Abakanowicz w 1977 roku. Malował i realizował działania z pogranicza teatru, plastyki i performansu. W latach 1972-73 współtworzył Galerię Wielką w Poznaniu, następnie działał w Ośrodku Plastyczno-Teatralnym przy BWA w Sopocie, a w 1976 roku otworzył własną Pracownię Parateatralną, w ramach której realizował m.in. spektakle ,”Człowiek”, “Wystawa człowieka”, “Formularz”, “My według Darwina” oraz malował obrazy literowe z kręgu konceptualizmu. W późniejszych latach zrealizował m.in. spektakle “Jeszcze…” oraz performansy “Oczyszczenie” i “Syzyfowo”, a także instalację “Polscy piłkarze a krąg paryski” (1980 rok). W 1990 roku jego prace po raz pierwszy można było podziwiać w GSW Chłodna 20 w Suwałkach. Prace Wiesława Prędysia znajdują się w Suwalskim Ośrodku Kultury oraz w wielu kolekcjach prywatnych. Artysta zmarł 8 kwietnia 2003 r. w Suwałkach.

Organizatorzy wystawy serdecznie dziękują Pani Hannie Prędyś oraz Państwu Jolancie i Janowi Żukowskim za wypożyczenie obrazów Artysty.

Sponsor wystawy

 

Kategoria: Archiwum