Przeżyj to sam w SOK. Lombard zagra w Koncercie Mikołajkowym

Nie trzeba nic zastawiać, by być pewnym najwyższej jakości. Ten Lombard to gwarancja muzycznej uczty z ponadczasowymi przebojami, które są ważne dla kolejnego już pokolenia słuchaczy. 

Koncert Mikołajkowy: zespół LOMBARD
Piątek, 15.12.2017, godz. 19:30
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 50 zł KUP TERAZ >>> lub w kasie SOK | impresariat zewnętrzny

Zespół powstał w 1981 r. w Poznaniu. Nagrał kilkanaście płyt sprzedanych w nakładzie kilku milionów egzemplarzy: Śmierć dyskotece, Live, Szara maść, Anatomia, Wolne od cła, Kreacje, Największe przeboje ’81-’91, Afryka, Deja’Vu , Live 20 lat – Przeżyj to sam. Najnowsze wydawnictwo to pierwsze DVD – ukazało się w 2008 roku – w historii zespołu,  z wielokrotnie nagradzanym spektaklem multimedialnym o najnowszej historii Polski, historii Solidarności “W hołdzie Solidarności – drogi do wolności”, płyta ShowTime, zawierająca 10 kompozycji związanych z zaangażowaniem zespołu w sprawy społeczne, czy najnowsze jubileuszowe wydawnictwo Lombard Swing, które zawiera wybrane przeboje zespołu Lombard w zaskakujących swingowych, jazzowych aranżacjach. 

fot. Piotr APOLINARSKI

Lombard wylansował wiele dobrze znanych i lubianych przebojów: Przeżyj to sam, Szklana pogoda, Nasz ostatni taniec, Droga Pani z Telewizji, Kto mi zapłaci za łzy, Kryształowa, Taniec Pingwina na szkle, Adriatyk, Ocean gorący, Deja’Vu, Patrz!Patrz!, Road to freedom, Musical, Życzę Ci miłego dnia i wiele innych mniej lub bardziej znanych przez  piosenek, które sprawiają, że Lombard zagrał kilka tysięcy koncertów w Polsce i dla Polaków na całym świecie. Niezwykle energetyczne koncerty zespołu do dziś przyciągają fanów dobrej muzyki  wszystkich pokoleń.        

Od 1981 roku liderem zespołu Lombard jest  Grzegorz Stróżniak, charakterystyczny wokalista grający na instrumentach klawiszowych, kompozytor i aranżer zespołu, w tym ponadczasowego hymnu pokoleń Przeżyj to sam, jednego z największych przebojów polskiej muzyki wszech czasów. Wielokrotnie wybierany wokalistą roku, nagradzany za swoje kompozycje. Na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1984 roku otrzymał II nagrodę za przebój Szklana pogoda. Grzegorz Stróżniak nigdy nie zamykał się w obrębie jednego gatunku. W muzyce Lombardu rozbrzmiewają jego fascynacje instrumentami klawiszowymi, syntezatorami,  barwami elektronicznymi. Zaskakuje jako aranżer na przemian rockowym graniem, łagodnym popem, rapem czy wręcz new metalem.  Jest muzykiem poszukującym, idącym z duchem czasu, dlatego nie można zarzucić mu kopiowania samego siebie, korzystania ze sprawdzonych patentów. Grzegorz Stróżniak skomponował również muzykę do czterech musicali, które wystawiane były na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu: „Łyżki i księżyc”, „Ujrzana we śnie Vasavadatta”, „W krainie kłamczuchów” (dla dzieci) i „Zęby” do tekstów Marka Koterskiego. 

Pierwszy skład zespołu zmienił się już w 1981 roku. Byli tacy muzycy, którzy w Lombardzie grali zaledwie kilka miesięcy, i tacy którzy występowali przez kilka lat. Skład zmieniał się tak, jak toczyły się ludzkie losy. W niektórych przypadkach zmiany podyktowane były osobistymi ambicjami, oczekiwaniami, rozczarowaniami, czasem zwykłymi życiowymi wyborami. Warto wspomnieć dawnych muzyków zespołu Lombard, gitarzystów: Jeremiego Sajkowskiego, Piotra Zandera, Jacka Królika, Pawła Klimczaka, Sławka Kosińskiego, basistów: Zbigniewa Forysia, Henryka Barana, Michała Burzymowskiego, Grzegorza Warchoła,  perkusistów: Przemysława Pahla, Wojtka Aniołę, Włodka Kempf’a, Artura Malika, Pawła Świcę. Najdłużej istniejący skład w historii zespołu Lombard tworzą: Grzegorz Stróżniak – wokal, instr. klaw. , Marta Cugie – wokal, Daniel Gola Patalas – gitara, Michał Guma Kwapisz – bas, Mirek Kamiński – perkusja.

W latach 80. i na początku lat 90. w zespole Lombard śpiewały dwie wokalistki: Wanda Kwietniewska, która w 1982 roku założyła zespół Banda i Wanda i Małgorzata Ostrowska, która w 1991 roku rozpoczęła działalność solową. W 1994 roku po kilkuletniej przerwie Grzegorz Stróżniak reaktywował Lombard bez wokalistek. W 1999 roku wokalistą zespołu Lombard została Marta Cugier.

Do muzyki Grzegorza Stróżniaka teksty pisali najwięksi Polscy tekściarze: Andrzej Sobczak, Marek Dutkiewicz i Jacek Skubikowski. Od 1999 roku autorką tekstów jest wokalistka zespołu Lombard Marta Cugier.

W 2016 roku zespół Lombard obchodził 35. rocznicę powstania. Historia zespołu nie była łatwa. Były momenty, kiedy ważyły się losy dalszego funkcjonowania grupy. Szczególnie ciężkie były dla Lombardu lata 90., gdy kształtował się nowy rynek muzyczny w Polsce, po przemianach ustrojowych, ale też okres, gdy kreował się nowy wizerunek zespołu Lombard z wokalistką Martą Cugier. Po 35 latach ciężkiej pracy i walki, Lombard znalazł się w panteonie najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki.  Przez ostatnich kilkanaście lat zespół wystąpił na najważniejszych festiwalach i imprezach w Polsce przed kilkumilionową publicznością: Sopot Festiwal “Przeżyj to sam – czyli przeboje z przebojami” – TVP1;  Kraków “Wianki z POLSAT”;  Chicago “Poland on the Pier” pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych  – TV POLONIA; 25 lat Video Studio Gdańsk “Cały ten czas” pod patronatem Prezydenta RP – TVP1; Gdańsk “Zaczęło się w Polsce” pod patronatem Prezydenta RP – TVP1; Katowice – 26. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek „Lombard w hołdzie Solidarności – drogi do wolności”; Kielce „Sabat czarownic” – TVP2; Berlin “SALUTE TO SOLIDARITY” pod patronatem Ministerstwa Kultury Niemiec – TV POLONIA; Trasa koncertowa XXX LAT NSZZ SOLIDARNOŚĆ Polska, Czechy, Austria, Litwa, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Białoruś; Warszawa Teatr Wielki “NOBEL ’84” – koncert dla Lecha Wałęsy – POLSAT; Sopot Top of the top Festival – POLSAT; Gdynia Sylwester z POLSAT; 35 lat NSZZ Solidarność „My Naród” TVP1; Białystok „Solidarni z Polakami na Białorusi” – TV POLONIA; TOP Łódź Festival „Legendy polskiej muzyki” – POLSAT;

Zespół Lombard znany jest również ze swojej działalności na rzecz potrzebujących. Od 1999 roku Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak wspierają CARITAS, WOŚP, Olimpiady Specjalne Polska, Fundację Ufność, Drużynę Szpiku, Szlachetną Paczkę oraz inne organizacje i instytucje działające na rzecz drugiego człowieka. Za swoją działalność otrzymali wiele nagród i wyróżnień w tym m.in. : UBI CARITAS, Pomocna dłoń CARTIAS, Nagroda specjalna Olimpiad Specjalnych Polska.

Kategoria: Archiwum