Reprezentanci Suwalszczyzny na festiwale folklorystyczne wyłonieni

Podczas odbywającego się w dniach 27-28.07.2019 XX Jubileuszowego Suwalskiego Jarmarku Folkloru liczni goście, zarówno mieszkańcy Suwalszczyzny, jak i turyści odwiedzający region, mieli okazję obejrzeć przegląd konkursowy folkloru muzycznego Suwalszczyzny. Konkurencja była silna, na scenie wystąpiło bowiem blisko 30 podmiotów wykonawczych z gmin powiatu suwalskiego, w tym: 10 zespołów śpiewaczych, 12 solistów śpiewaków, 2 instrumentalistów, 1 kapela oraz 3 wykonawców w kategorii Mistrz – Uczeń („Duży – Mały”).

Muzyków i śpiewaków oceniało jury w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Przerembski, etnomuzykolog (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Uniwersytet Wrocławski) i dr hab. Tomasz Rokosz, kulturoznawca i etnomuzykolog (Katolicki Uniwersytet Lubelski).

Ich decyzją, na przyszłorocznym 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (2020) region Suwalszczyzna reprezentowany będzie przez następujących wykonawców:

  • w kategorii zespołów (seniorów): zespół śpiewaczy ANCYJAS, działający w Suwalskim Ośrodku Kultury i zespół rodzinny śpiewaczy z Rakowicz gm. Lipsk,
  • w kategorii solistów śpiewaków (seniorów): śpiewaków Annę Andruszkiewicz z Wiżajn i Damiana Balcera z Wiżajn,
  • w kategorii instrumentalistów: muzykanta Józefa  Lutego z Szypliszk, grającego na harmonii guzikowej,
  • w kategorii Mistrz – Uczeń („Duży – Mały”): duet śpiewaczy Zofia Łangowska i Aleksandra Racis z mistrzynią Beatą Szyszko-Anzulewicz z Rutki-Tartak oraz solistkę juniorkę Wiktorię Wawrukiewicz z mistrzynią Teresą Barszczewską z Zajączkowa gm. Bakałarzewo.

Jury zaproponowało także, żeby na Ogólnopolskim Festiwalu „Sabałowe Bajania”  w Bukowinie Tatrzańskiej 2019 Suwalszczyznę reprezentowali: śpiewaczka Zuzanna Kozłowska z Augustowa, harmonistka Małgorzata Makowska z Suwałk, męska grupa śpiewacza POGRANICZE z Szypliszk.

Bardzo wysoko oceniono również zespoły: JEZIORANKI z Wiżajn, ZNAROKU z Przerośli, NACHODNE z Sejn, POGRANICZE z Szypliszk, UWROCIE z Suwałk, śpiewaków: Krystiana Barszczewskiego z Zajączkowa,  Ewę Kuprewicz z Jeleniewa, Annę Szafranowską z Suwałk (Suwalski Ośrodek Kultury) oraz artystów reprezentujących Suwalszczyznę na  tegorocznym 53. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą 2019, rekomendując ich do udziału i reprezentacji regionu na innych festiwalach makroregionalnych, ogólnopolskich  i międzynarodowych w sezonie 2019/2020.

Organizatorzy są zadowoleni nie tylko z wysokiej frekwencji podczas imprezy – w ciągu dwóch dni park Konstytucji 3 Maja odwiedziło blisko 4.000 osób – ale również z żywego zainteresowania udziałem w Jarmarku wśród muzyków ludowych oraz potwierdzenia przez jury znakomitego poziomu wykonawców. Jak dodaje Alicja Andrulewicz, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury „Festiwale folklorystyczne są idealną okazją do spotkania z polską muzyką ludową, zapoznania się z rzemiosłem, obrzędami i zwyczajami. Dlatego warto tak zaplanować urlop, żeby piękne okoliczności przyrody, których na Suwalszczyźnie nie brakuje, dopełnić pięknem muzyki i bogactwem tradycji naszych przodków.”

fot. Bogusław Wasilewski


XX Suwalski Jarmark Folkloru odbył się w ramach programu „DEDAL w ośrodku kultury – pomysł, projekt, realizacja, ekspresja artystyczna” realizowanego przez Suwalski Ośrodek Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Miasta Suwałki. Wydarzenie finansowo wsparło także Starostwo Powiatowe w Suwałkach.

 

Patronat honorowy  nad impreza objęli Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz i Starosta Suwalski Witold Kowalewski.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3 Białystok, Telewizja Suwałki, Radio 5, Polskie Radio Białystok Studio Suwałki, Dwutygodnik Suwalski oraz portale Niebywałe Suwałki, Suwałki 24, Suwałki Info.

Kategoria: Galerie