Rodzina, życie i godzenie się ze śmiercią. “Zimny bufet” na bis

Przejmujący spektakl o relacjach rodzinnych, życiu i śmierci stworzony według sztuki Zyty Rudzkiej. Ważne, chociaż trudne, tematy poruszane w spektaklu w reżyserii Joanny Łupinowicz dają do myślenia na bardzo długo.

Spektakl “Zimny bufet” – Teatr Hybrydowy i przyjaciele
Środa, 17.02.2016, godz. 17.00
Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 10 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

_DSC3205

reżyseria i scenografia: Joanna Łupinowicz
współpraca reżyserska i opracowanie muzyczne: Tomasz Wyszkowski
na scenie Teatr Hybrydowy i przyjaciele:
Matriocha – Anna Szafranowska
Matriona – Mirosława Krymska
Matrioszka – Dorota Skłodowska
Rdzawa – Agnieszka Winnik-Pomichter
Antoś – Maciej Sowul
Demo Barbi – Joanna Łupinowicz
Stuningowany Wnusio – Krzysztof Rudowicz

Dla mnie to bardzo osobisty spektakl o trudnych relacjach rodzinnych, godzeniu się ze śmiercią, pamięcią o tym, o czym chętnie byśmy zapomnieli, ale co nijak nie daje się zapomnieć. Wreszcie spektakl o kobiecie, która daje i odbiera – wielopłaszczyznowo – życie, a która wiecznie trwa. Joanna Łupinowicz, reżyser

zimny_bufet_zofia_rudzka

“Zimny Bufet” to nagrodzona Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną sztuka Zyty Rudzkiej to opowieść o rodzeństwie, Rdzawej i Antosiu, które spotyka się, by czuwać nad ciałem zmarłej matki, przez lata chorującej na Alzheimera. Razem przechodzą kolejne etapy „czynności pogrzebowych”, jak mycie ciała, wybieranie ubrania i ubieranie ciała do trumny. Dramatyczna sytuacja rozpisana jest na wiele głosów. Dotknięty chorobą umysł kobiety rozpada się na trzy postaci: Matrionę, Matriochę i Matrioszkę, symbolizujące okresy ludzkiego życia. Zmarła matka rozmawia ze swoimi dziećmi, próbując niejako pomóc im w odbyciu żałoby. Dorosłe już dzieci nie potrafią poradzić sobie z pamięcią o matce. Zmagając się na własną rękę z emocjonalnym obciążeniem, ale też własnymi demonami, same poddają się „czynnościom pogrzebowym”, które mają im pomóc uporać się ze śmiercią najbliższej osoby.

_DSC3115

Oryginalna forma, w jakiej opowiadany jest świat “Zimnego bufetu”, jest czymś wyjątkowym w polskiej dramaturgii współczesnej. Jacek Sieradzki, szef miesięcznika “Dialog” i przewodniczący kapituły Gdyńskiej Nagrody Dramatycznej

Po raz pierwszy w SOK można było zapoznać się z tekstem Zyty Rudzkiej w interpretacji uczestników warsztatów teatralnych realizowanych w ramach Suwalskiego Programu Edukacji i Animacji Kulturalnej i w reżyserii Michała Rzepki, 21 grudnia 2014 r. Czytanie performatywne to wyjątkowa formuła działania, które na bieżąco, poprzez interakcję z publicznością, konstruuje określone, bardzo zindywidualizowane postrzeganie czytanego tekstu. Obejrzyj ZDJĘCIA.

Premiera spektaklu odbyła się natomiast ponad rok później. Aktorzy Teatru Hybrydowego oraz przyjaciele zaprezentowali “Zimny Bufet” publiczności 17 stycznia 2016 roku. Poruszający spektakl spodobał się widzom i zebrał pochlebne recenzje. Kto więc w pierwszym terminie nie pojawił się w SOK, teraz będzie miał drugą szansę. Dokładnie po miesiącu aktorzy ponownie zaprezentują poruszającą sztukę o życiu i śmierci. Obejrzyj ZDJĘCIA z PREMIERY!

zimnybufet_slider


Zyta Rudzka – dramatopisarka, pisarka, poetka i scenarzystka filmów o sztuce. Absolwentka Wydziału Psychologii Akademii Teologii Katolickiej. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Laureatka Europejskiej Nagrody Radia Deutsche Welle, Nagrody im. Jarosława Iwaszkiewicza, Nagrody im. Stanisława Piętaka, Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Finalistka 17. Ogólnopolskiego Konkursu Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2011). polska pisarka, scenarzystka filmów o sztuce, psycholog, absolwentka Wydziału Psychologii Akademii Teologii Katolickiej (1991). Debiutowała jako poetka wierszem Ludzie (“Południowa Wielkopolska”, 1985, nr 8). Oparty na jej scenariuszu film Erna Rosenstein “Wieczność dla Nikogo” został nagrodzony na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Krakowie (1995). Jej twórczość była tłumaczona na niemiecki, francuski, czeski, chorwacki.


Spektakl zrealizowany w ramach Suwalskiego Programu Edukacji i Animacji Kulturalnej SPEAK
dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Miasta Suwałki

slider_speak.inddministerstwokulturyherb_Suwalk

Patron SPEAK

polskieradiobialystok


Wyłączny patron medialny spektaklu

NIEBYWALE_SUWALKI-1

afisz_zimny_bufet_17_02_BIS

Kategoria: Archiwum