Saksofonowa inauguracja sezonu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej z Paweł Gusnarem

Znakomity saksofonista Paweł Gusnar zagrał 18 września 2016 roku w SOK. Zdobywca dwóch Fryderyków wystąpił w ramach koncertu inaugurującego 10. sezon artystyczny Suwalskiej Orkiestry Kameralnej.

Fot. Piotr Kopciał


Paweł Gusnar, jeden z nielicznych saksofonistów, którzy z powodzeniem łączą różne style i formy ekspresji, działając na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej.

W swoim dorobku artysta ma blisko 40 płyt, w tym pięć solowych – „New Polish Music for saxophone and organ”, „Jazz Sonatas”, „Komeda Inspirations”, „Saxophone Impressions”. Pięciokrotnie był nominowany do nagrody polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk, którą otrzymał w 2014 roku za płytę „Saxophone Varie – Nowe oblicza polskiej muzyki saksofonowej” w kategorii Muzyka kameralna. Album został również nominowany w kategorii Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej, a sam artysta – do tytułu Artysta Roku. Doceniono go także nominując do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2014 i 2015 w kategorii Osobowość roku.

Gusnar jest niestrudzonym promotorem polskiej muzyki w świecie. Dla niego powstają dzieła, które prawykonuje zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat dokonał premierowych wykonań utworów takich kompozytorów jak: K.Penderecki, B. K. Przybylski, K. Knittel, B. Kowalski, A. Karałow, M. T. Łukaszewski, K. Herdzin, A. Kościów, G. Duchnowski, A. M. Huszcza, S. Kaczorowski, P. Łukaszewski, M. Pokrzywińska, D. Przybylski. Koncertuje na estradach prestiżowych sal koncertowych – filharmonicznych i kameralnych, w Polsce i za granicą.

Jest regularnie zapraszany na prestiżowe, międzynarodowe festiwale saksofonowe Vienna Sax Fest i SaxOpen. W 2015 roku, podczas kongresu saksofonowego w Strasburgu, został wyróżniony zaproszeniem jako gość specjalny „Experience something new with Yamaha” i znalazł się w gronie gwiazd tej miary, co Jean-Yves Fourmeau, Nicolas Prost, czy Kenneth Tse. Artysta koncertuje i nagrywa także jako muzyk sesyjny (liczne produkcje TV – m.in.: Taniec z Gwiazdami). Stale współpracuje z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Narodowej i Sinfonią Varsovią oraz z orkiestrą Kukla Band Zygmunta Kukli, Adama Sztaby, Tomasza Szymusia i Big-Bandem Krzysztofa Herdzina.

Jako solista ma na koncie występy z tak uznanymi zespołami, jak NOSPR, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa, Amadeus, Concerto Avenna, Capella Bydgostiensis, Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Baltica, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Elbląska Orkiestra Kameralna, Royal Northern College of Music (Manchester), Orchestre Valentiana (Francja), Lviv Chamber Orchestra Academia i niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce.

Kategoria: Galerie