Zaprezentują i wyjaśnią najdawniejsze obrzędy

Seminarium popularno-naukowe pt. „Świętojańskie (kupalne) i dożynkowe tradycje obrzędowe sprzed XIX wieku na terenach wschodniej Polski i Europy”
Piątek, 20.12, godz. 10.00-16.00
Sala Prób SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5

wstęp wolny – ilość miejsc ograniczona, chętnych do udziału prosimy o przesłanie do 18.12.2013 karty zgłoszenia:

Karta zgłoszenia – POBIERZ

Spotkanie jest zapowiedzią przyszłorocznego VI Międzynarodowego Festiwalu Ludowych Zespołów Tanecznych „Źródliska” prezentującego najdawniejsze obrzędy doroczne krajów Europy Środkowej i Wschodniej: Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi i Rosji. Tegoroczne seminarium ma ułatwić zrozumienie symboliki i sensów obrzędowych gestów, pląsów, używanych w obrzędach „rekwizytów” i tego czasu, który się błyskawicznie dezaktualizuje. Przy pomocy prezentacji multimedialnych, a także warsztatów, przybliżone zostaną najcenniejsze obrzędowe tradycje taneczne dwóch najważniejszych momentów obrzędowego lata: od nocy świętojańskiej po dożynki oraz metodologia ich odtwarzania.

Spotkanie jest skierowane do regionalistów, muzealników, nauczycieli przedmiotów humanistycznych (i nie tylko), instruktorów kultury tradycyjnej, uczniów i studentów oraz wszystkich zainteresowanych sposobami odtwarzania i czynnego uprawiania kultury ludowej.

Prelegentami i wiodącymi dyskutantami będą eksperci międzynarodowej Rady Programowej festiwalu, m.in.:

  • prof. Ihor Macijewski – etnomuzykolog, kompozytor (Sankt Petersburg, Rosja)
  • prof. Galina Tawłaj – etnomuzykolog, Mińsk (Białoruska Akademia Nauk)
  • prof. Valdis Muktupāvels (Uniwersytet Łotewski, Ryga)
  • dr Gustaw Juzala – etnomuzykolog (Instytut Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Kraków)
  • dr Tomasz Nowak – etnomuzykolog i etnochoreolog (Instytut  Muzykologii UW)

Seminarium rozpocznie cykl działań edukacyjnych, przygotowujących społeczność do świadomego i aktywnego odbioru scenicznych prezentacji, które widzowie będą mogli zobaczyć na żywo podczas festiwalu „Źródliska” latem 2014 r. Organizatorzy liczą, że podczas seminaryjnych dyskusji wyłonimy wspólnie koncepcję działań, które w kolejnych przedfestiwalowych miesiącach będą wspomagać pedagogów i instruktorów w szerzeniu wiedzy o tradycjach niematerialnego dziedzictwa kulturowego zachowanych na polskiej „ścianie wschodniej” i wśród ludów wschodniej Europy. Uczestnicy seminarium otrzymają ilustrowaną publikację o zwyczajach i obrzędach żniwnych na Suwalszczyźnie.

Program seminarium popularno-naukowego

„Świętojańskie (kupalne) i dożynkowe tradycje obrzędowe sprzed XIX wieku na terenach wschodniej Polski i Europy”

organizowanego w ramach projektu

„VI Międzynarodowy Festiwal Ludowych Zespołów Tanecznych „Źródliska” 

współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

10.00-10.15 – przywitanie uczestników i gości, słowo o programie sesji, przedstawienie prelegentów

10.15-11.00 – “Źródła obrzędowych tradycji tanecznych i muzyka instrumentalna w obrzędowości letniej od Huculszczyzny i Podlasia po północno-wschodnią Europęprof. dr hab. Ihor Macijewski (Rosyjska Akademia Nauk, St. Petersburg)

11.00-11.45 – “Kulturowe źródła białoruskich korowodów kupalnych” – doc. dr  Galina Tawłaj (Białoruska Akademia Nauk, Mińsk)

12.00-12.45 – “Taniec i muzyka w litewskiej obrzędowości świętojańskiej i żniwnejdr Gustaw Juzala (Instytut Etnologii i Archeologii PAN, Kraków)

12.45-13.45 – przerwa na kawę

13.45-14.30 – “Tradycje ruchowo-taneczne zwyczajów sobótkowych i dożynkowych na terenie Polski”  – dr Tomasz Nowak (Instytut Muzykologii, UW, Warszawa)

14.30-15.15 – “Archaiczne źródła łotewskich świąt świętojańsko-kupalnych” – prof. Valdis Muktupāvels,  Uniwersytet Łotewski, Ryga) i prof. Rūta Muktūpavela (Akademia Kultury Łotwy, Ryga)

15.15-16.00 – dyskusja: jak w kolejnych przedfestiwalowych miesiącach wspomagać lokalnych pedagogów i instruktorów w szerzeniu wiedzy o tradycjach niematerialnego dziedzictwa kulturowego zachowanych na polskiej „ścianie wschodniej” i wśród ludów wschodniej Europy?

16.00 – zakończenie seminarium

Międzynarodowy Festiwal Ludowych Zespołów Tanecznych „Źródliska” – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Projekt „VI Międzynarodowy Festiwal Ludowych Zespołów Tanecznych „Źródliska” jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Dziedzictwo kulturowe”

ministerstwokulturySuwalki_OK_znak_poziom

Patroni medialni seminarium popularno-naukowego pt. „Świętojańskie (kupalne) i dożynkowe tradycje obrzędowe sprzed XIX wieku na terenach wschodniej Polski i Europy”

niebywaleradio5tvstvs24suwalszczyznapolskieradiobialystokkolorki.cdrtvpbialystok

¿ytko.indd

Kategoria: Archiwum