Potańcówka na 100-lecie niepodległości Suwałk

Do tańca zagra rozsmakowana w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Popłyną wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy piosenki i pieśni z repertuaru Astona, Gran, Fogga i innych gwiazd teatru, kabaretu czy filmu. Nad zalewem pojawią się też Chłopcy z Nowoszyszek.

Niedziela, 25.08.2019, godz. 18.00
zalew Arkadia

wstęp wolny

Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka, nieustannie nas inspirują. Wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy – wybierają to co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych, i wykonują zachowując styl i ponadczasowy urok tych melodii oraz dodając im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna zadebiutowała na festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2015 roku, a rok później, dzięki zaangażowaniu fanów na portalu odpalprojekt.pl oraz wsparciu Programu 2 Polskiego Radia ukazał się ich debiutancki album „Umówmy się na dziś”. W maju 2017 roku otrzymał trzecią nagrodę w konkursie na Folkowy Fonogram Roku organizowanym przez Program Drugi Polskiego Radia w ramach festiwalu „Nowa Tradycja”. Kolejnym wyróżnieniem dla debiutu stały się Wirtualne Gęśle – internauci uznali, ze jest to najlepsza folkowa płyta roku 2016.

Ponieważ dansingowy repertuar międzywojnia to studnia bez dna, WOS regularnie go zgłębia, czego owocem jest drugi album – „Tańcz mój złoty”. Jego premiera odbyła się w formie balu w domu bankowym Wilhelma Landaua w październiku 2017 roku. W listopadzie 2018 roku wydali album „Płyń Wisełko”z piosenkami o codzienności żołnierzy, w szczególności ułanów, o ich ideałach i dramatach, poświęceniu i tęsknocie, a także radości, poczuciu humoru i namiętnościach. Utwory brzmią sentymentalnie, jak i tanecznie i lekko, służąc radosnemu świętowaniu.

Oprócz Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej o tańca będą przygrywali także Chłopcy z Nowoszyszek. Wyróżnia ich północo-wschodnie poczucie humoru, zamiłowanie do tańca, kontynuowanie wiejskich tradycji muzykowania oraz repertuar oparty na utworach Franciszka Racisa i Wacława Kułakowskiego. Chłopcy z Nowoszyszek to: Piotr Fiedorowicz – skrzypce, Paweł Luto – bęben obręczowy, Paweł Grupkajtys – cymbały, Adrian Żukowski – harmonia.


Program obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Suwałki >>


Potańcówka jest organizowana w ramach programu „DEDAL w ośrodku kultury – pomysł, projekt, realizacja, ekspresja artystyczna” realizowanego przez Suwalski Ośrodek Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Miasta Suwałki. 

Kategoria: Archiwum