ODWOŁANE | Šilko Stygos. Koncert pieśni litewskich

Kowieński zespół Šilko Stygos wystąpi na koncercie finałowym warsztatów Na styku kultur. Usłyszymy tradycyjną litewską muzykę ludową w oryginalnym brzmieniu oraz współczesnych interpretacjach. Niezwykłe brzmienie zespół zawdzięcza grze na archaicznych kanklės. Muzykom będą towarzyszyć uczestnicy warsztatów pieśni litewskich oraz gry na tym instrumencie.

UWAGA! wydarzenie odwołane
szczegóły >> 

Niedziela, 18.10.2020, godz. 17.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety na koncert: 20 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
z Suwalską Kartą Mieszkańca >> zniżki do 50%

Wstęp na warsztaty: 60 zł (za całość) KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
16.10 godz. 17.00-20.00 | 17.10 godz. 10.00-13.30, 15.00-18.00 | 18.10 godz. 10.00-13.00, 15.30-16.30 (próba przed koncertem finałowym)

Październikowy koncert “Na styku kultur” podsumuje warsztaty tradycyjnych pieśni litewskich oraz gry na kanklės, które poprowadzi wybitna znawczyni tematu, dr Laura Lukenskiene. Uczestnicy spotkań zaprezentują nabyte umiejętności wraz z muzykami zespołu ŠILKO STYGOS z Kowna. Wydarzenie objęli honorowym patronatem Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz i Szef Konsulatu Republiki Litewskiej w Sejnach Remigijus Motuzas.

Zespół instrumentalny strunowy „Šilko stygos“ (w przekładzie: jedwabne struny albo struny z jedwabiu) powstał w 2018 r. Podstawę  instrumentarium stanowią tradycyjne kanklės, ale muzycy używają również instrumentów spoza tradycji litewskiej. Największą uwagę zespół przywiązuje do wykonania – zwracając uwagę zarówno na styl i brzmienie tradycyjnej muzyki litewskiej, jak i różnice regionalne i współczesne improwizacje. Obecnie w zespole grają: kierownik artystyczny Laura Lukenskienė (kanklės), Dovaidė Kurytė (kanklės), Arvydas Virbickas (kanklės), Joana Daunytė (harfa), Ramunė Balčiūnienė (wiolonczela). Zespół aktywnie uczestniczy w imprezach popularyzujących tańce tradycyjne i muzykę litewską.

Kanklės to archaiczny strunowy instrument muzyczny, wykorzystywany w ludowej muzyce litewskiej. Gra polega na szarpaniu strun prawą ręką i wyciszaniu niepotrzebnych strun lewą ręką, podczas gdy instrument spoczywa na kolanach lub na stole. Pierwsze informacje o tym instrumencie pochodzą z XV wieku. Zbliżonym do kankles instrumentem jest cytra, a także łotewskie kokles, fińskie kantele i rosyjskie gusli.

Ideą przyświecającą spotkaniom trzeciej edycji “Na Styku Kultur” jest promocja i upowszechnianie muzycznej wielokulturowości pogranicza. Suwalszczyzna jest krainą zróżnicowaną etnicznie i narodowościowo i choć najliczniejszą grupę narodowościową stanowią Polacy, to niemały wpływ na kulturę regionu mieli licznie zamieszkujący tu Litwini, ludność pochodzenia białoruskiego i ruskiego, a także polscy Żydzi i barwni Cyganie. Warsztaty tradycyjnych pieśni to wyjątkowe spotkanie z historią i kulturą mniejszości, poznanie jej, zrozumienie oraz przyjemność – ta płynąca ze wspólnego śpiewu oraz ta, którą daje świadomość otaczającego nas dziedzictwa kulturowego. Każde spotkanie to warsztaty z Mistrzem, praca pod jego kierunkiem i prezentacja efektów na koncercie finałowym. Za nami spotkanie z muzyką cygańską; w kolejnych odsłonach cyklu: pieśni Rosjan staroobrzędowców oraz potańcówka z ludową kapelą. 

Honorowy patronat:

   

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy zajęć są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

zdjęcie ilustracyjne: Facebook Šilko Stygos


 

Kategoria: Archiwum