“ŚMIESZNE/NIEŚMIESZNE”

Viola Tycz jest jedną z najbardziej aktywnych artystek młodego pokolenia. Ma w dorobku wystawy w Polsce i za granicą. Stypendystka wielu programów: Sotheby’s i Pilar Juncosa & Joan Miro Foundation, MKiDN (2006), MŁODA POLSKA MKiDN (2007), Województwa Dolnego Śląska, Artysta Roku 2006 magazynu ARTEON, Artysta Miesiąca SMTG w Krakowie. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów grafiki, m.in. Grand Prix IV Międzynarodowego Triennale Grafiki w Kairze, Grand Prix Międzynarodowego Biennale Grafiki w Ostrowie Wielkopolskim. Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego w Krakowie.

Viola Tycz – tworzy grafikę, malarstwo, instalacje, wideo, projektowanie graficzne. Stypendystka Sotheby’s i Pilar Juncosa & Joan Miro Foundation, a także programu MŁODA POLSKA MKiDN. Prace w zbiorach Dolnośląskiej Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Brała udział w wystawach w kraju i za granicą min. w USA, Japonii, Szwecji, Francji. Artysta Roku 2006 w plebiscycie magazynu ARTEON. Wykładowca i instruktor młodych twórców.

Viola Tycz specjalizuje się w grafice i w tej dziedzinie odniosła największe sukcesy. Nie jest to jednak artystka, która zamyka się w jednej dziedzinie twórczości. Obok tradycyjnych technik warsztatowych, ze swobodą i lekkością posługuje się nowymi narzędziami (w tym cyfrowymi), tworzy własne techniki graficzne i malarskie. Jej obrazy mają wiele z grafiki; z jednej strony zredukowane formalnie, z drugiej – wyraziste i precyzyjne. To notatki z codzienności, szkice z relacji intymnych, którymi rządzi niedopowiedzenie i tajemnica. Artystka chwyta i zatrzymuje w kadrze obrazu sytuacje spomiędzy: nie wiemy, jak i dlaczego coś się zaczęło i jak się skończy. Sytuacjami rządzą silne napięcia, ale i delikatna zmysłowość, gra opiera się na niejednoznacznościach i niedookreśleniu: płci, emocji, rozkładu sił i zależności. Tycz ma rzadką umiejętność: pokazuje mniej, by powiedzieć więcej.

Wystawa czynna do 30 maja.

Tycz_Viola_2013_afisz

Kategoria: Archiwum