Sobczak i dwie orkiestry zagrają Rachmaninowa

Rachmaninow Symfonicznie
Piątek, 16.05, godz. 19:00

Duża Scena, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Radosław Sobczak zagra jeden z najlepszych koncertów romantycznych w historii. Towarzyszyć mu będzie ponad 60 instrumentalistów z Suwalskiej Orkiestry Kameralnej oraz Orkiestry Symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku.

Bilety: 25 i 20 (ulgowe) zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

Podczas kolejnego spotkania w cyklu “Filharmonia Suwałk” będzie można usłyszeć wyjątkowo dzieło Sergiusza Rachmaninowa. II Koncert fortepianowy c-moll op. 18 to jeden z najsłynniejszych utworów romantycznych w historii! Na Dużej Scenie SOK dzieło znakomitego rosyjskiego kompozytora wybrzmi spod palców Radosława Sobczaka, zdobywcy tytułu “Najlepszego Polaka Konkursu” oraz finalisty XIV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

IMG_3606

Towarzyszyć mu będą połączone siły Suwalskiej Orkiestry Kameralnej i Orkiestry Symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku. Łącznie ponad 60 instrumentalistów, którzy dostarczą niezapomnianych wrażeń słuchowych. Koncert poprowadzi Kazimierz Dąbrowski.

warsztaty_orkiestrowe_-_orchestra_workshops_-_19022014_2-1

Zanim ze sceny popłyną dźwięki II Koncertu fortepianowego c-moll op. 18 Rachmaninowa Radosław Sobczak zaprezentuje krótki recital fortepianowy.

Radosław Sobczak – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!

II Koncert Fortepianowy c-moll op. 18

Drugi koncert fortepianowy, napisany w okresie między jesienią 1900 roku a kwietniem 1901 roku, okazał się dla Rachmaninowa jednym z najważniejszych dzieł i zaważył na całej jego dalszej karierze. Po fiasku I Symfonii w 1897 roku jeszcze przez kolejne trzy lata Rachmaninow odczuwał bóle na tle nerwowym, które uniemożliwiały mu pracę kompozytorską. Pierwszym utworem napisanym po dojściu do zdrowia był właśnie II Koncert fortepianowy (1900–1901). Sukces dzieła był natychmiastowy; dzięki niemu Rachmaninow został zaliczony do grona wielkich kompozytorów.

Główny temat koncertu uważa się za bardzo rosyjski. Przyjaciel Rachmaninowa, Medtner, tak opisywał ten motyw: „Jest to nie tylko projekcja jego życia, lecz pokaz siły rosyjskich tematów, jest to dusza rosyjskości za każdym razem z pierwszym dźwiękiem dzwonu czujesz jak posąg Rosji powstaje na całą swoją wysokość.” Adagio jest jedną z najpiękniejszych i celebrowanych kreacji Rachmaninowa. Przypomina styl Czajkowskiego i jego drugą część Piątej Symfonii. Melodia z Adagio Rachmaninowa, liryzm i dramatyzm całości wzruszały nawet stoickich Rosjan. To również zapowiedź dojrzałego stylu kompozytora, któremu udało się harmonijnie połączyć partię solową z akompaniamentem orkiestry.

afisz_sobczak.indd

Patroni medialni cyklu koncertów Filharmonia Suwałk:

logo_suwalszczyzna_netradio5tvs24suwalszczyznasuwalki24niebywalesuwalkiinfo_logo_zawsze takiedwutygodnik

Kategoria: Archiwum