Sobota Teatralna z Fabryką Monodramów

W programie premierowy “Mój ojciec” w wykonaniu Samuela Salamona i znakomity monodram “Zabrali mnie w nocnej koszuli na Sybir”, grany przez Martynę Kleszczewską, laureatkę Złotej Igły na XII Festiwalu Teatrów Małych w Ostrołęce. Oba spektakle wyreżyserowała Jolanta Hinc-Mackiewicz.

Sobota, 11.02.2017, godz. 17.00,
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

bilety: 15/10 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK

samuel salamon mój ojciecMÓJ OJCIEC  |  premiera
w wykonaniu Samuela Salamona, reż. Jolanta Hinc-Mackiewicz

“Mój ojciec” to drugi monodram w wykonaniu Samuela Salamona. Pierwszym była opowieść  „Oskar i pani Róża” Erica-Emmanuela Schmitta. Tym razem Samuel wciela się w postać żydowskiego nastolatka, którego czeka nagła zmiana losu. Najważniejszą postacią w jego dotychczasowym życiu był ojciec. Matkę spotykał w wyznaczone przez sąd dni, macochy nie lubi. Nagle wszyscy czegoś od niego oczekują, najbliżsi żądają, by był gotowy wypełnić zadania ponad miarę jego wieku. A on chciałby cieszyć się wiosennym słońcem…

Dylematy bohatera spektaklu, dorastającego chłopaka z dobrej rodziny – być posłusznym dorosłym czy odważyć się wyrazić własne zdanie – są podobne do tych, które mają dzisiejsi nastolatkowie.


Zabrali mnie w nocnej koszuli na SybirZABRALI MNIE W NOCNEJ KOSZULI NA SYBIR
w wykonaniu Martyny Kleszczewskiej, reż. Jolanta Hinc-Mackiewicz

Opowieść 15-letniej dziewczyny, którą wraz z matką i bratem wywieziono w bydlęcych wagonach na Sybir – miejsce zesłań pokoleń Polaków i innych narodów włączonych w orbitę oddziaływania najpierw wielkiej Rosji, potem Związku Sowieckiego. W roli głównej Martyna Kleszczewska, laureatka wielu nagród i wyróżnień na prestiżowych festiwalach i konkursach teatralnych (Złota Igła XII Festiwalu Teatrów Małych, Ostrołęka 2016, Złota Podkowa na XIII Ogólnopolskich Spotkaniach z Monodramem, Suwałki 2016, I miejsce na XXI Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych, Łomża 2016).

Spektakl nie epatuje cierpieniem ani bestialstwem oprawców, a jednak, dzięki sprawnemu aktorstwu i oszczędnej, precyzyjnej reżyserii, pozwala poczuć emocje dziecka, które, wyrwane ze szczęśliwego i bezpiecznego kręgu rodziny, w jednej chwili zostaje zmuszone, by dorosnąć.

Spektakl miał premierę 22 października 2016 r. ZDJĘCIA >>


efemeryczny_2017_02_11_A3.indd

Fot. Piotr Kopciał

Kategoria: Archiwum