Sobota Teatralna z Teatrem Efemerycznym. Publiczność po raz pierwszy zobaczyła “Nie-żyj chwilą” i “Czego szukam?”

Premiery dwóch monodramów miały miejsce 8 kwietnia 2017 roku w Sobocie Teatralnej z Teatrem Efemerycznym. Publiczność po raz pierwszy miała okazję obejrzeć spektakle “Nie-żyj chwilą” w wykonaniu Aleksandry Łukowskiej oraz “Czego szukam?” zagrane przez Paulinę Cieraszko. Oba monodramy wyreżyserowała Jolanta Hinc-Mackiewicz.

Fot. Piotr Kopciał


NIE-ŻYJ CHWILĄ
w wykonaniu Aleksandry Łukowskiej, reż. Jolanta Hinc-Mackiewicz

Co się z nami dzieje, gdy tracimy najważniejszą osobę w swoim życiu? Czy jesteśmy gotowi zrobić dla niej wszystko? Spektakl opowiada o wielkiej miłości, o tym, do czego zdolny jest człowiek, żeby uratować kogoś, kogo kocha.

Dla bohaterki spektaklu miłość jest wartością najważniejszą. Kiedy jest zagrożona – bezpieczeństwo, pasja, a nawet rodzina stają się niczym. Odrzucając je, jest gotowa zejść z dobrej drogi i wkroczyć na złą ścieżkę. A nawet zanurzyć się w koszmarze bez reszty.

Spektakl oparto na powieści Dawida Grossmana, jednego z najbardziej znanych i rozpoznawalnych współczesnych pisarzy izraelskich.


CZEGO SZUKAM?
w wykonaniu Pauliny Cieraszko, reż. Jolanta Hinc-Mackiewicz

Opowieść o dylematach i marzeniach młodej dziewczyny – miłości, spełnieniu w sztuce, wyborze sensownego zawodu. Jej niepokoje i lęki związane są z przyszłością. Czy świat nie wyrzuci jej poza nawias społeczeństwa, jeśli zdarzy jej się pomylić i zboczyć z właściwej ścieżki? Jest w tym przedstawieniu młodzieńczy strach przed popełnieniem błędu, jest męczące otoczenie prymitywnych rówieśników spędzających czas w kawiarniach na miałkich rozmowach. Jak w tym odnaleźć siebie i nie cierpieć?

Odpowiedzi nastolatka szuka w słowach piosenek. Mimo intensywności przeżywania przez bohaterkę „jaskółczego niepokoju” spektakl ma optymistyczny wydźwięk. Dzieje się tak także dzięki emocjom niesionym śpiewem.

Spektakl według „Po zmierzchu” H. Murakamiego i „Domu róży” H. Klimko-Dobrzanieckiego.

Kategoria: Galerie