Próżność ukarana i Kongres Futurologiczny

Niedziela Teatralna
Fabryka Monodramów – premiera spektaklu ,,Kongres Futurologiczny” wg Stanisława Lema’’
i “Próżność ukarana” według „Ani z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery
Niedziela, 13.10, godz. 19:00
Sala Kameralna SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Bilety: 7 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

“Kongres futurologiczny” wg Stanisława Lema

Reżyseria: Jolanta Hinc-Mackiewicz
Scenariusz: Michał Sawicki i Jolanta Hinc-Mackiewicz
Opracowanie muzyczne: Jacek Sawicki
Występuje: Michał Sawicki

„Kongres Futurologiczny” to adaptacja  powieści  Stanisława Lema dokonana przez reżyserkę spektaklu Jolantę Hinc-Mackiewicz wraz z odtwórcą roli naukowca Michałem Sawickim.

Żartobliwy  tekst o przyszłości przewidzianej przez znanego pisarza science fiction, która (czasami odnosimy takie wrażenie),  już się ziściła na naszych oczach, zatem może to już obraz rzeczywistości, jaka się gdzieś, kiedyś zdarzyła lub zdarzy?

Monodram prezentuje  jeden dzień z życia naukowca podróżującego po krańcach Galaktyki z kongresu na kongres, by z lękiem spoglądać przez okno statku kosmicznego , czy jest jeszcze dokąd wracać, czy Ziemia jeszcze trwa. Pełna humoru opowieść o zjawiskach  mających groźny wpływ na nasze życie, z których najdelikatniejszą jest  lobbing na rzecz wielkich korporacji czy ochrona możnych tego świata bez liczenia się z życiem pojedynczych ludzi.

Na scenie zaprezentuje się 15-letni Michał Sawicki, który z teatrem związany jest od 6. roku życia. Młody aktor Teatru Efemerycznego robi duże wrażenie siłą wyrazu i poczuciem humoru. To jego druga próba realizacji w formie Teatru Jednego Aktora.

“Próżność ukarana” – według „Ani z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery

Scenariusz, reżyseria i opracowanie plastyczne: Jolanta Hinc-Mackiewicz
Opracowanie muzyczne: Piotr Dyczewski
Występuje: Zofia Antonina Mackiewicz

Lekka opowieść o histerycznej i pełnej temperamentu Ani i jej cierpieniach, wywołanych próżnością. Adaptacja uwielbianej przez pokolenia czytelniczek powieści kanadyjskiej pisarki, której postrzeganie świata nadal nas urzeka i co dziwne, nie jest anachroniczne. Wrażliwość, pogoda ducha i ogromna wyobraźnia to cechy wspólne bohaterki scenicznej i młodej wykonawczyni.

Zofia Antonina Mackiewicz od najmłodszych lat towarzyszy mamie – swojej instruktorce w teatrze. Mając 3 lata, podczas ostatniej edycji międzynarodowego festiwalu teatrów alternatywnych Suwalskie Eksploracje Teatralne SET’ 2002  ku uciesze publiczności wkroczyła na scenę i zamknęła przydługie zakończenie, odbierając  głos  Dyrektorowi  festiwalu – Jolancie Hinc-Mackiewicz  słowami wygłoszonymi do znalezionego mikrofonu bezprzewodowego: „Teraz ja!”

Potem próbowała swych sił w przedstawieniach kilkukrotnie nagradzanego dziecięcego zespołu teatralnego„Efemeryczne Dzieciaki”, potem w Teatrze Efemerycznym.

Ania z Zielonego Wzgórza to ulubiona bohaterka wielu dziewcząt i pań w różnym wieku, a właściwie całych rodzin. Jej pasją jest wyobrażanie sobie różnych historii i… sprawianie niespodzianek bliskim. Pisząc  blogi, opowiadania ( m.in. nagrodzone w Konkursie HYDE PARK organizowanym przez SOK i Stowarzyszenie Kulturalne Teatr Efemeryczny w marcu br.) Zosia może konkurować ze swoją bohaterką pod względem kreatywności. Jeśli chodzi o temperament – chyba także odpowiada naszym wyobrażeniom o bohaterce z Wyspy Księcia Edwarda. A co do charakteru –  jeszcze nie wiadomo… jeszcze się kształtuje, a zresztą oceńcie Państwo sami.

Patronami medialnymi Niedzieli Teatralnej z Fabryką Monodramów są:

niebywalereporter

kongresproznosc

 

Kategoria: Archiwum