„TUWIM Julek – PARA buch, FRAZY w ruch”
Środa, 13.05.2015, godz. 17.00; dla grup: 8:30, 10:30
Duża Scena, u. Jana Pawła II 5
„Był raz sobie Julian Tuwim! To nazwisko Wam coś mówi? Że poeta? Że literat? Jak dorośnie – tak! Lecz teraz? Teraz to jest mały Julek. Wisus, urwis i w ogóle. Nic nie zapowiada jeszcze, że ma zostać taaakim wieszczem!”
Bilety: 11 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu
Przed spektaklem będzie można wystąpić na „Scenie dla Ciebie” – zgłoszenia do 8 maja na adres: grazyna.filipowicz_karp@soksuwalki.eu. Po spektaklu zapraszamy na spotkanie warsztatowe „Parafrazy”.
Spektakl dla widzów od lat 2 do 102!
Autorka scenariusza Marta Guśniowska, z dużą dozą literackiej finezji i humoru połączyła wiersze z książeczek „Rany Julek” i „Tuwimowo” autorstwa m.in. Agnieszki Frączek, Wandy Chotomskiej, Marcina Brykczyńskiego czy Michała Rusinka, inspirowane twórczością Juliana Tuwima.
Motywem przewodnim przedstawienia jest dzieciństwo Tuwima Julka, który jako niesforny malec zabawia się w chemika, strażaka, magika, hodowcę jaszczurek, rusza w podróż do Ameryki a „leżąc na łące marzy, że wierszyk o słoniu wysmaży”. Całości dopełnia mobilna, przeobrażająca się podczas przedstawienia scenografia, wysmakowane lalki – ilustracje Katarzyny Szpilkowskiej oraz brawurowa muzyka Jacka BUDYNIA Szymkiewicza, lidera zespołu Pogodno. Spektakl Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi reżysersko wsparł Piotr Bikont.
Wspólna podróż w świat dzieciństwa Tuwima Julka i parafrazy jego wierszy, sprawiają dużo frajdy oraz pobudzają wyobraźnię zarówno najmłodszych jak i starszych widzów.
MARTA GUŚNIOWSKA
Wielokrotna laureatka Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, oraz Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Teatr Narodowy. Laureatka brązowego medalu „Zasłużony dla Kultury Gloria Artis”, autorka wielu sztuk dla dzieci wystawianych na polskich i zagranicznych scenach. Teatry chętnie sięgają po sztuki młodej autorki, wielokrotnie nagradzanej w konkursach dramaturgicznych – ASSITEJ-u „Szukamy Polskiego Szekspira”.
Z recenzji Igora Rakowskiego-Kłosa w „Gazecie Wyborczej”:
„…nietypowe odzwierciedlenie wydarzeń z dzieciństwa Juliana Tuwima, a także nietypowe przedstawienie poety. Z dużą dozą dystansu i humoru, w nieco innym świetle niż dotychczas, bo jako niesfornego łobuza. Mały Tuwim przedstawiony w opowieściach pragnie zostać chemikiem i niemal wysadza w powietrze kamienicę…,
…poznajemy wiele marzeń małego Tuwima: jak chciał zostać strażakiem, magikiem i hodowcą jaszczurek. Gra aktorska przeplata się z teatrem kukiełkowym. Na koniec słup przewraca się i zamienia w lokomotywę. Julek dalej marzy, a lokomotywa za sprawą rekwizytów przeistacza się w słonia z ogromnymi powiewającymi na wietrze uszami. Spektakl to podróż do dzieciństwa pełnego wyobraźni i pomysłów…”