Spotkania teatralne “Za Kurtynką”: Opowieść o małym wielkim wieszczu

“TUWIM Julek – PARA buch, FRAZY w ruch”
Środa, 13.05.2015, godz. 17.00; dla grup: 8:30, 10:30
Duża Scena, u. Jana Pawła II 5

„Był raz sobie Julian Tuwim! To nazwisko Wam coś mówi? Że poeta? Że literat? Jak dorośnie – tak! Lecz teraz? Teraz to jest mały Julek. Wisus, urwis i w ogóle. Nic nie zapowiada jeszcze, że ma zostać taaakim wieszczem!”

Bilety: 11 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

Przed spektaklem będzie można wystąpić na “Scenie dla Ciebie” – zgłoszenia do 8 maja na adres: grazyna.filipowicz_karp@soksuwalki.eu. Po spektaklu zapraszamy na spotkanie warsztatowe “Parafrazy”.

Spektakl dla widzów od lat 2 do 102!

Autorka scenariusza Marta Guśniowska, z dużą dozą literackiej finezji i humoru połączyła wiersze z książeczek „Rany Julek” i „Tuwimowo” autorstwa m.in. Agnieszki Frączek, Wandy Chotomskiej, Marcina Brykczyńskiego czy Michała Rusinka, inspirowane twórczością Juliana Tuwima.

TUWIM JulekTUWIM Julek

Motywem przewodnim przedstawienia jest dzieciństwo Tuwima Julka, który jako niesforny malec zabawia się w chemika, strażaka, magika, hodowcę jaszczurek, rusza w podróż do Ameryki a „leżąc na łące marzy, że wierszyk o słoniu wysmaży”. Całości dopełnia mobilna, przeobrażająca się podczas przedstawienia scenografia, wysmakowane lalki – ilustracje Katarzyny Szpilkowskiej oraz brawurowa muzyka Jacka BUDYNIA Szymkiewicza, lidera zespołu Pogodno. Spektakl Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi reżysersko wsparł Piotr Bikont.

TUWIM Julek TUWIM Julek

Wspólna podróż w świat dzieciństwa Tuwima Julka i parafrazy jego wierszy, sprawiają dużo frajdy oraz pobudzają wyobraźnię zarówno najmłodszych jak i starszych widzów.

MARTA GUŚNIOWSKA

Wielokrotna laureatka Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, oraz Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Teatr Narodowy. Laureatka brązowego medalu „Zasłużony dla Kultury Gloria Artis”, autorka wielu sztuk dla dzieci wystawianych na polskich i zagranicznych scenach. Teatry chętnie sięgają po sztuki młodej autorki, wielokrotnie nagradzanej w konkursach dramaturgicznych – ASSITEJ-u “Szukamy Polskiego Szekspira”.

TUWIM Julek

Z recenzji Igora Rakowskiego-Kłosa w „Gazecie Wyborczej”:
„…nietypowe odzwierciedlenie wydarzeń z dzieciństwa Juliana Tuwima, a także nietypowe przedstawienie poety. Z dużą dozą dystansu i humoru, w nieco innym świetle niż dotychczas, bo jako niesfornego łobuza. Mały Tuwim przedstawiony w opowieściach pragnie zostać chemikiem i niemal wysadza w powietrze kamienicę…,

…poznajemy wiele marzeń małego Tuwima: jak chciał zostać strażakiem, magikiem i hodowcą jaszczurek. Gra aktorska przeplata się z teatrem kukiełkowym. Na koniec słup przewraca się i zamienia w lokomotywę. Julek dalej marzy, a lokomotywa za sprawą rekwizytów przeistacza się w słonia z ogromnymi powiewającymi na wietrze uszami. Spektakl to podróż do dzieciństwa pełnego wyobraźni i pomysłów…”

za_kurtynka_TUWIM

Kategoria: Archiwum