“Za kurtynką”: Mała czarna rybka

Mała Czarna Rybka porzuca dom i rusza szukać końca strumyka. Spotyka różne zwierzęta, niektóre życzliwe, inne groźne. Za każdym zakrętem widzi coś nowego i czegoś się uczy. Świat okazuje się dużo większy i ciekawszy niż dom, ale nie taki bezpieczny.

Teatr Ka z Warszawy
Piątek, 30.09.2016, godz. 8.30, 10.30
 (grupy zorganizowane)
Sobota, 1.10.2016, godz. 10.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 15 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu | Rezerwacje grupowe: 87 563 85 18
Liczba miejsc ograniczona.


Zgłoszenia do „Sceny dla Ciebie” przyjmujemy do 26 września na adres: grazyna.filipowicz_karp@soksuwalki.eu.


OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mała Czarna Rybka to opowieść o przełamywaniu schematów, o poszukiwaniu własnej drogi w życiu, o odwadze i determinacji. Dlatego dowiem się, czy życie to tylko pływanie bez celu tam i z powrotem w oczekiwaniu na starość. Sprawdzę, czy można inaczej żyć na tym świecie. – mówi Rybka. Pewnego dnia postanawia porzucić bezpieczny dom i rutynę codzienności. Wyrusza w podróż w dół strumienia, by dowiedzieć się dokąd on płynie. Odpływając, sprzeciwia się prawie wszystkim mieszkańcom rodzinnego stawu oraz wszelkim zasadom i panującemu porządkowi. Okazuje się, że kilka innych małych rybek, wiedzionych przykładem Czarnej Rybki, podąża jej śladami. W swej podróży Mała Rybka spotyka różne zwierzęta, niektóre życzliwe, niektóre groźne. Spotkanie z każdym z nich stanowi kolejną lekcję życia. Świat nie okazuje się być bezpieczny. Pomimo tego jednak, Rybka jest zadowolona z obranej przez siebie drogi, poza opresją i kontrolą, jakiej była poddawana w rodzinnym strumyku.

Znana współczesna perska baśń dla dzieci Samada Behrangiego przez wielu uważana była i jest nie tylko za mądrą baśń, ale również za alegorię polityczną – niektóre z wypowiedzi bohaterki opowieści wprost zachęcają do działań w obronie wolności i idei. Jej uniwersalne przesłanie trafia i do dzieci, i do dorosłych.

afisz_rybka


Po przedstawieniu zapraszamy na warsztaty wykład o historii tureckiego teatru cieni, technice i stosowanych figurkach.


Kolorowe lalki cieniowe do spektaklu zostały przygotowane przez Teatr Ka z wykorzystaniem tradycyjnej techniki tureckiego teatru cieni Karagöz. Jest to jedna z kilku tego typu tradycyjnych technik teatralnych, jaki możemy spotkać w Azji. Początki teatru Karagöz są dość niejasne. Jedni są przekonani, że przybył do Turcji na początku XVI wieku z Egiptu, inni mówią, że to rodzima tradycja, która zrodziła się w Bursie, niedaleko Stambułu, w XIV wieku. Jakby nie było, teatr ten od swoich początków aż do końca XIX wieku był w Turcji jedną z najbardziej popularnych rozrywek. Lubili go wszyscy: władcy i ludzie prości, żołnierze i kobiety, starzy i młodzi.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Więcej o Teatrze KA TUTAJ >>

Zdjęcia: Teatr KA

Kategoria: Archiwum