Spotkanie autorskie z Joanną Szczepkowską

Sobota, 13.12.2014, godz. 18.25
Duża Scena SOK, ul. Jana Pawła II 5
wstęp wolny

Spotkanie połączone będzie z promocją książki “Wygrasz jak przegrasz. Autobiografia”. Chętni będą mogli zdobyć autograf Joanny Szczepkowskiej!

Najczęstsze skojarzenie z Joanną Szczepkowską to jej role teatralne i filmowe oraz słynna wypowiedź z wywiadu telewizyjnego „na żywo”: „Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”. Po latach okazało się, że różnie ocenia się to znamienne zdanie… I właśnie od tego momentu zaczyna się autobiografia aktorki „Wygrasz jak przegrasz”.

Ale, czy tylko aktorki? Okazuje się, że Pani Joanna sprawdziła się w wielu dziedzinach. Z sukcesem zajęła się pisaniem, wydając kilka książek i tomik wierszy. Jej pierwszą książkę krytycy ocenili jako bardzo interesujący i dojrzały debiut literacki. Ponadto tworzy scenariusze teatralne i filmowe, fotografuje, rysuje. Jest to więc kobieta wielu talentów – Leonarda jak nazwał ją w jednej z recenzji Tomasz Raczek.

Oczywiście jak w każdej biografii – tak i w tej – pojawiają się wątki rodzinne, czyli zmieniające się relacje z rodzicami i córkami, rozstanie z mężem. O mężczyznach w swoim życiu właściwie nie pisze, chyba, że w roli mentorów, autorytetów, przyjaciół. Celowo unika taniej sensacji.

Kulisy swojej zawodowej działalności autorka opisuje bardzo wstrzemięźliwie, stara się unikać formy plotkarskiej rodem z tabloidów. A jednak myliłby się każdy, kto sądzi, że to opowieść uładzona i ugrzeczniona. Joanna Szczepkowska ma zwyczaj mocno angażować się we wszystko co robi, zarówno w życiu osobistym jako córka i matka, a także w życiu zawodowym jako aktorka, reżyser, pedagog oraz na wszystkich innych polach, czyli jako pisarka, działaczka środowiskowa, osoba proszona o komentarz i znana z bardzo wyrazistych poglądów…

I właśnie tym poglądom, tym racjom poświęca w książce bardzo wiele miejsca. Ukazuje źródła swoich „środowiskowych konfliktów”, pomówień, „zatargów” z mediami oraz hołdowanie odchodzącym wartościom takim jak jakość, treść czy styl. Pokazuje, że nie wszystko jest na sprzedaż i że nie we wszystko się zaangażuje pomimo kuszących apanaży.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentami książki – KLIKNIJ!

Dobra książka to zawsze trafiony prezent pod choinkę. Szczególnie, gdy będzie opatrzona autografem autorki! “Wygrasz jak przegrasz. Autobiografię” Joanny Szczepkowskiej będzie można zakupić w ostatnim dniu
XI Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”:
13 grudnia, w godz. 14.30-15.50 oraz 18.10-18.25
przed i po spektaklu finałowym Spotkań “Goła baba”.

okladka ROZRYS ok.indd

O autorze: Joanna Szczepkowska (ur. w 1953) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, pisarka i felietonistka, pedagog; w 2010 prezes Związku Artystów Scen Polskich. Zagrała w kilkunastu polskich filmach i serialach. Jest córką Andrzeja Szczepkowskiego i Romy Parandowskiej oraz wnuczką Jana Parandowskiego. Była żoną Mirosława Konarowskiego. Ich córkami są Maria i Hanna, również aktorki. W 1989 roku przyznano jej Srebrny Krzyż Zasługi, zaś w 2007 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Autor: Joanna Szczepkowska
Format: 145 x 205 mm
Liczba stron: 440
Oprawa: Twarda

Kategoria: Archiwum