Środa Seniora – podróż na Kurpie Zielone

Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie oraz Muzeum Rolnictwa im. księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, dwa najbardziej interesujące miejsca na Kurpiowszczyźnie prezentujące historię i tradycję regionu odwiedzili suwalczanie, uczestnicy wycieczki etnograficznej zorganizowanej w ramach popularnego cyklu Środy Seniora Suwalskiego Ośrodka Kultury.


Skansen ma charakter parku etnograficznego, z rewelacyjnie zachowanymi zabytkami. „Puszczaki” jak sami o sobie mówili dawni mieszkańcy tych ziem , świadomością i zachowaniem bardziej przypominali szlachtę niż chłopów, co obrazuje charakter i styl zabudowań gospodarskich. Suwalczanie z zainteresowaniem zaglądali do dawnych chat, spichlerzy, olejarni i kuźni.
Ciechanowskie muzeum to z kolei wyjątkowo bogate źródło wiedzy o historii rolnictwa i kurpiowskiej wsi. Jest pięknie położone w zespole pałacowo – parkowym z XIX wieku, dawnej posiadłości rodziny Starzeńskich. Duże wrażenie na zwiedzających wywarł dział techniki rolniczej oraz jedyne w swoim rodzaju Muzeum Pisanki, znajdujące się w dawnym dworze myśliwskim z Siemion, z bogatą ekspozycją pisanek z różnych krajów i kontynentów. Gromadzone tam od ponad 20 lat pisanki pochodzą z kolekcji prof. Ireny Stasiewicz – Jasiukowej. Góralskie, kresowe, religijne, oklejanki Łowickie i Kurpiowskie, tzw. pisanki „uczone” portretowe, aplikacyjne, a także szczególnie cenne- cymelia to prawdziwe dzieła sztuki, które budzą podziw i nieukrywany zachwyt. Warto się tam wybrać!

 

Kategoria: Galerie