Środy Seniora – Cztery pory roku na Suwalszczyźnie – wiosna

Suwalscy seniorzy w sposób aktywny powitali wiosnę, uczestnicząc w wycieczce krajoznawczej pt. „Cztery pory roku na Suwalszczyźnie z seniorami – WIOSNA” realizowanej  w ramach cyklu Środa Seniora.

Swoją wędrówkę po ziemi sejneńskiej seniorzy rozpoczęli od Krasnogrudy i Międzynarodowego Centrum Dialogu, które znajduje się w urokliwym dworku, gdzie młodzieńcze lata spędzał nasz noblista Czesław Miłosz. W gościnne progi dworku zaprosiła seniorów pani Bożena Bartosiewicz, która w prawdziwie poetyckiej opowieści przybliżyła uczestnikom wycieczki historię krasnogrudzkiego majątku, burzliwe losy poety-tułacza, który nawet z najodleglejszych zakątków świata myślami wracał tu, nad jezioro Hołny.

Następne kroki seniorzy skierowali w innym kierunku, do Ośrodka „Pogranicze-sztuk, kultur, narodów”, tam pani Bożena Szroeder swoją magiczną historią zabrała uczestników w podróż do wielokulturowych Sejn, gdzie dawniej obok siebie mieszkali przedstawiciele różnych kultur i narodów, do świata pisarza Jerzego Ficowskiego pełnego fascynującej kultury cygańskiej. Ślady sejneńskich Żydów seniorzy odkrywali, zwiedzając Białą Synagogę, wsłuchując się w historie o dawnych mieszkańcach tej miejscowości. Wspaniałe opowieści uświadomiły seniorom jak wielką wartością jest nasza regionalna „wielobarwność” kulturowa oraz jak pięknie można się różnić, zachowując jednocześnie dobre sąsiedzkie relacje.

Niestrudzeni wędrowcy odwiedzili jeszcze sejneński klasztor podominikański oraz Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, co pozwoliło na chwilę zadumy i wyciszenia. Pełni wrażeń seniorzy wrócili do Suwałk, gotowi na kolejną wyprawę.

Relacja z wycieczki autorstwa Lidii Żyniewicz

W ramach comiesięcznych spotkań zapraszamy seniorów do wspólnego spędzania czasu oraz rozwijania pasji i zainteresowań. Zachęcamy do uczestnictwa w spektaklach i warsztatach, a także wycieczkach w najciekawsze miejsca na Suwalszczyźnie w ramach projektu „Cztery pory roku na Suwalszczyźnie z seniorami”, zakładającego spotkania z niebanalnymi ludźmi, zwiedzanie interesujących zakątków ziemi suwalskiej oraz warsztaty m.in.: rękodzieła, pieczenia chleba, produkcji serów. Sprawdź program spotkań w 2016 r.

Kategoria: Galerie