Stacja Pogodne Suwałki 2022

Impreza znakomicie łączy aktywność fizyczną i spotkania z ludźmi zimy. SOK zaprasza na film Elizy Kubarskiej “K2. Dotknąć nieba” i spotkanie z jednym z jego bohaterów, Łukaszem Wolfem. Gościem specjalnym wieczoru będzie podróżnik i himalaista Piotr Pustelnik. Ponadto w programie: polarna plaża, zlot morsów, wioska eskimoska, zimowe biegi oraz koncerty dla WOŚP.

29-30.01.2022
SOK, ul. Jana Pawła II 5, zalew Arkadia

wstęp wolny 

Stacja Pogodne Suwałki to impreza cykliczna, której dla większości nie trzeba przedstawiać. Po przerwie spowodowanej pandemią spotkamy się ponownie.  Zabawy i animacje z Misiem UśMichem, koncerty i występy przygotowane przez Suwalski Ośrodek Kultury, marsz Nordic Walking, a także zlot morsów to tylko przedsmak tego, co czeka na uczestników wydarzenia w ostatni weekend stycznia! Biegacze z pewnością nie mogą doczekać się biegu karnawałowego w ramach „Zimowej Piątki”.

W Suwalskim Ośrodku Kultury czekamy na Was od godziny 17.00 do 20.30. Rozpoczniemy projekcją filmu “K2. Dotknąć nieba”. Reżyserka Eliza Kubarska zabierze na wyprawę do podnóża K2 dzieci tragicznie zmarłych alpinistów. Bohaterowie próbują zmierzyć się z przeszłością, stawiając pytanie o cenę pasji, o to, co w życiu ważne. Rok 1986 przeszedł do historii himalaizmu jako czarne lato. W wyprawie na K2, drugi pod względem wysokości szczyt świata, zginęli uznani himalaiści: Tadeusz Piotrowski, Dobrosława Miodowicz-Wolf oraz Julie Tullis. Niemal trzydzieści lat później ich dzieci jadą pod K2, żeby zrozumieć, dlaczego góra tak bardzo fascynowała ich rodziców.

Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z jednym z bohaterów filmu, Łukaszem Wolfem.
Łukasz Wolf jest synem wspinaczy: himalaistki Dobrosławy Miodowicz-Wolf i alpinisty Jana Wolfa. Oboje rodziców stracił w górach: Dobroslawę w Karakorum na K2, a Jana w Tatrach na Kazalnicy. Jako syn fascynatów gór od dziecka związany był ze wspinaczką. Od najmłodszych lat eksplorował skałki Jury Krakowsko-Czestochowskiej i Tatry. Od lat z pasją i zaangażowaniem uprawia wspinaczkę sportową. Na co dzień mieszka w Warszawie i pracuje niezależnie jako architekt. Poza studiami architektonicznymi ukończył również studia malarskie na warszawskiej ASP. Ma liczne zainteresowania, pośród których to właśnie wspinaczkę stawia na pierwszym miejscu.

 

Gościem specjalnym wieczoru będzie Piotr Pustelnik, uznany polski himalaista, podróżnik, trzeci Polak – zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Jest doktorem inżynierii chemicznej, był pracownikiem naukowym Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Jako trzeci z polskich himalaistów (po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim) zdobył wszystkie 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m. Koronę zamknęło wejście na Annapurnę (8091 m n.p.m.) 27 kwietnia 2010 r. o 13:45 czasu lokalnego. Pustelnik jest twórcą projektu „Trzy Korony”, czyli pomysłu na zdobycie Korony Ziemi, Koronki Ziemi (drugie co do wysokości szczyty kontynentów) oraz Korony Himalajów i Karakorum.

Wychowanek, wieloletni członek i kilkukrotny prezes Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi. Do 2007 był redaktorem naczelnym miesięcznika górskiego „n.p.m.”. W 2007 został nagrodzony nagrodą Explorera, przyznawaną co roku, podczas Explorers Festival w Łodzi, światowym indywidualnościom w dziedzinie eksploracji. W 2006 r. wraz z Piotrem Morawskim został finalistą Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” za Tryptyk Himalajski – Cho Oyu (droga norm), Annapurna Wschodnia (wsch. grań), Broad Peak (droga normalna) – projekt zrealizowany bez zdobycia głównej Annapurny z powodu konieczności udzielenia pomocy Tybetańczykowi. W marcu 2011 dostał nagrodę „Super Kolosa 2010” za zdobycie Korony Himalajów jako trzeci Polak i dwudziesty himalaista na świecie. W maju 2016 roku został prezesem Polskiego Związku Alpinizmu i funkcję sprawuje do dziś. We wrześniu 2017 ukazała się autobiografia Piotra Pustelnika, której współautorem jest dziennikarz i fotograf Piotr Trybalski.

Dodatkowo, wydarzeniu towarzyszyć będzie ekspozycja zdjęć Kamila Jutkiewicza. Fotografie przedstawiają Alpy Francuskie w rejonie Chamonix w masywie najwyższego szczytu Europy Mont Blanc. Na zdjęciach można zobaczyć jedne z najbardziej znanych miejsc okolic Chamonix, takie jak lodowiec Argentiere, grań Cosmiques Arête, dolinę Valle Blanche, szczyt Aiguille du Midi, Grandes Jorasses czy majestatyczny Aiguilles du Dru. Zdjęcia można będzie podziwiać wyłącznie w sobotę. Wiele z nich było publikowanych w prasie wspinaczkowej i turystycznej, m.in.: Poznaj Świat, Rock&Ice, Ascent Magazine.


SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

29 stycznia 2022 (sobota)

Suwalski Ośrodek Kultury, Sala im. A. Wajdy

  • godz. 17.00 – projekcja filmu ,,K2. Dotknąć nieba”, w reżyserii Elizy Kubarskiej, dokumentu o dzieciach zmarłych alpinistów połączona ze spotkaniem z synem zmarłej pod K2 Dobrosławy Wolf – Łukaszem Wolfem
  • ok. godz. 18.30 – spotkanie z podróżnikiem, himalaistą, zdobywcą Korony Ziemi –  Piotrem Pustelnikiem – prezesem Polskiego Związku Alpinizmu, zdobywca nagrody ,,Super Kolosa 2010” za zdobycie Korony Himalajów jako trzeci Polak i dwudziesty himalaista na  świecie

Hotel Loft 1898***

  • godz. 16.00 – spotkanie z Valerianem Romanovskim, wykład edukacyjny z coldman-em eksperymentującym z zimnem, połączony z promocją jego książek i projektów. Pana Valeriana będzie można również spotkać w niedzielę nad Zalewem Arkadia

30 stycznia 2022 roku (niedziela)

zalew Arkadia

  • godz. 12.00-12.15 – pokaz ratownictwa lodowego w wykonaniu Suwalskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach
  • godz. 12.15-13.00 – morsowanie – rozgrzewka oraz wejście do wody
  • godz. 13.00-15.00 – Festyn Eskimoski z psami zaprzęgowymi zrealizowany przez Dariusza Morsztyna -Biegnącego Wilka
  • godz. 13.00-14.00 – Konkurencje sportowe Bieg ,,Zimowa piątka” wokół zalewu Arkadia -bieg karnawałowy, w tym konkurs na najciekawszy i najbardziej wyjątkowy strój i Zimowy masz Nordic Walking ,,Pogodne Suwałki” -zawody dla Seniorów w ramach Suwalskiej Olimpiady Seniorów
  • godz. 14.00 – dekoracja zwycięzców biegu

 Dodatkowe atrakcje:

  • gry i zabawy dla dzieci i młodzieży przeprowadzone przez animatora z udziałem Misia UśMicha (atrakcje uzależnione od warunków pogodowych)
  • Polarna plaża – możliwość skorzystania z sauny i balii
  • Obiad w plenerze

Suwałki Arena, godz. 15.00-22.00
30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy “Gramy dla okulistyki dziecięcej – Przejrzyj na oczy”

  • gry i zabawy dla dzieci, zumba, fitness
  • koncerty zespołów muzycznych m.in. z Suwalskiego Ośrodka Kultury,
  • wiele innych atrakcji

 

Dodatkowo Prezydent Suwałk wyraził zgodę na organizację rajdu off-roadowego SUValska przygoda na terenie byłej żwirowni w Krzywólce, z którego dochód zostanie przekazany na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 


Wydarzenie odbędzie się w aktualnym reżimie sanitarnym, a jego uczestnicy są zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych, m.in.: zakrywania ust i nosa środkami ochrony osobistej (maseczka, przyłbica), używania płynu odkażającego dłonie, zachowania przepisowej odległości podczas przepływu na widownię i złożenia pracownikowi obsługi widowni obowiązkowego, pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony SOK (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Szczegóły w Regulaminie imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Kategoria: Wydarzenia nadchodzące