Stacja Pogodne Suwałki w SOK

Koniec stycznia to w Suwałkach czas pod znakiem wydarzenia Stacja Pogodne Suwałki. Pierwszego dnia spotkamy się w Suwalskim Ośrodku Kultury. Rozpoczniemy seansem filmu Elizy Kubarskiej “K2. Dotknąć nieba”. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z jednym z jego bohaterów, Łukaszem Wolfem. Gościem specjalnym wieczoru będzie podróżnik i himalaista Piotr Pustelnik. 

29.01.2022, godz. 17.00-20.20
SOK, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny 

W Suwalskim Ośrodku Kultury czekamy na Was od godziny 17.00 do 20.30. Rozpoczniemy projekcją filmu “K2. Dotknąć nieba”. Reżyserka Eliza Kubarska zabierze na wyprawę do podnóża K2 dzieci tragicznie zmarłych alpinistów. Bohaterowie próbują zmierzyć się z przeszłością, stawiając pytanie o cenę pasji, o to, co w życiu ważne. Rok 1986 przeszedł do historii himalaizmu jako czarne lato. W wyprawie na K2, drugi pod względem wysokości szczyt świata, zginęli uznani himalaiści: Tadeusz Piotrowski, Dobrosława Miodowicz-Wolf oraz Julie Tullis. Niemal trzydzieści lat później ich dzieci jadą pod K2, żeby zrozumieć, dlaczego góra tak bardzo fascynowała ich rodziców. 

Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z jednym z bohaterów filmu, Łukaszem Wolfem.
Łukasz Wolf jest synem wspinaczy: himalaistki Dobrosławy Miodowicz-Wolf i alpinisty Jana Wolfa. Oboje rodziców stracił w górach: Dobroslawę w Karakorum na K2, a Jana w Tatrach na Kazalnicy. Jako syn fascynatów gór od dziecka związany był ze wspinaczką. Od najmłodszych lat eksplorował skałki Jury Krakowsko-Czestochowskiej i Tatry. Od lat z pasją i zaangażowaniem uprawia wspinaczkę sportową. Na co dzień mieszka w Warszawie i pracuje niezależnie jako architekt. Poza studiami architektonicznymi ukończył również studia malarskie na warszawskiej ASP. Ma liczne zainteresowania, pośród których to właśnie wspinaczkę stawia na pierwszym miejscu.

Gościem specjalnym wieczoru będzie Piotr Pustelnik, uznany polski himalaista, podróżnik, trzeci Polak – zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Jest doktorem inżynierii chemicznej, był pracownikiem naukowym Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Jako trzeci z polskich himalaistów (po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim) zdobył wszystkie 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m. Koronę zamknęło wejście na Annapurnę (8091 m n.p.m.) 27 kwietnia 2010 r. o 13:45 czasu lokalnego. Pustelnik jest twórcą projektu „Trzy Korony”, czyli pomysłu na zdobycie Korony Ziemi, Koronki Ziemi (drugie co do wysokości szczyty kontynentów) oraz Korony Himalajów i Karakorum.

Wychowanek, wieloletni członek i kilkukrotny prezes Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi. Do 2007 był redaktorem naczelnym miesięcznika górskiego „n.p.m.”. W 2007 został nagrodzony nagrodą Explorera, przyznawaną co roku, podczas Explorers Festival w Łodzi, światowym indywidualnościom w dziedzinie eksploracji. W 2006 r. wraz z Piotrem Morawskim został finalistą Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” za Tryptyk Himalajski – Cho Oyu (droga norm), Annapurna Wschodnia (wsch. grań), Broad Peak (droga normalna) – projekt zrealizowany bez zdobycia głównej Annapurny z powodu konieczności udzielenia pomocy Tybetańczykowi. W marcu 2011 dostał nagrodę „Super Kolosa 2010” za zdobycie Korony Himalajów jako trzeci Polak i dwudziesty himalaista na świecie. W maju 2016 roku został prezesem Polskiego Związku Alpinizmu i funkcję sprawuje do dziś. We wrześniu 2017 ukazała się autobiografia Piotra Pustelnika, której współautorem jest dziennikarz i fotograf Piotr Trybalski.

Dodatkowo, wydarzeniu towarzyszyć będzie ekspozycja zdjęć Kamila Jutkiewicza. Fotografie przedstawiają Alpy Francuskie w rejonie Chamonix w masywie najwyższego szczytu Europy Mont Blanc. Na zdjęciach można zobaczyć jedne z najbardziej znanych miejsc okolic Chamonix, takie jak lodowiec Argentiere, grań Cosmiques Arête, dolinę Valle Blanche, szczyt Aiguille du Midi, Grandes Jorasses czy majestatyczny Aiguilles du Dru. Zdjęcia można będzie podziwiać wyłącznie w sobotę. Wiele z nich było publikowanych w prasie wspinaczkowej i turystycznej, m.in.: Poznaj Świat, Rock&Ice, Ascent Magazine.


Wydarzenie odbędzie się w aktualnym reżimie sanitarnym, a jego uczestnicy są zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych, m.in.: zakrywania ust i nosa środkami ochrony osobistej (maseczka, przyłbica), używania płynu odkażającego dłonie, zachowania przepisowej odległości podczas przepływu na widownię i złożenia pracownikowi obsługi widowni obowiązkowego, pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony SOK (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Szczegóły w Regulaminie imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Kategoria: Archiwum