St. J. Woś na 10-lecie Galerii Jednego Obrazu

Nie bez przyczyny prace tego wyjątkowego artysty uświetnią 10. rocznicę istnienia GJO. Stanisław Woś aktywnie wspierał pomysł stworzenia w budynku na dawnej suwalskiej rogatce miejskiej miejsca prezentacji prac artystów amatorów i profesjonalistów. To właśnie prace Wosia zostały pokazane podczas otwarcia galerii w 2008 r.

Galeria Jednego Obrazu

wstęp wolny | wystawa czynna do 11.09.2018  | wernisaż odbył się 11.08.2018

Nie bez przyczyny prace tego wyjątkowego artysty uświetnią 10. rocznicę powstania Galerii Jednego Obrazu. Stanisław Woś sympatyzował z ideą artystyczną stworzenia w budynku na dawnej rogatce miejskiej miejsca prezentacji prac artystów amatorów i profesjonalistów i aktywnie wspierał w realizacji tego zamierzenia artystę plastyka Mieczysława Iwaszko, twórcę, inicjatora i pomysłodawcę galerii. Prace Wosia były też eksponowane podczas uroczystego otwarcia galerii w 2008 roku z udziałem artysty.

Aktualna prezentacja towarzysząca pięknemu jubileuszowi Galerii Jednego Obrazu jest swoistym hołdem złożonym wybitnemu fotografikowi oraz wyrazem podziękowania za jego ciepło, mądrość i miłość do sztuki. Prace prezentowane w GJO zostały wypożyczone ze zbiorów Muzeum Okręgowego Centrum Sztuki Współczesnej – Galerii Andrzeja Strumiłły. Pochodzą ze zbiorowej wystawy organizowanej z okazji jubileuszu 30-lecia PAcamera Club, gdzie jednym z autorów był właśnie Stanisław J. Woś. Wyboru prac dokonali wspólnie Mieczysław Iwaszko z kuratorem wystawy – Radosławem Krupińskim.

Galeria Jednego Obrazu została uruchomiona w 2008 roku z inicjatywy Mieczysława Iwaszko. Na zdjęciach poniżej można zobaczyć w jakim stanie znajdowała się przed remontem i prace na przywróceniem jej do stanu świetności. Do dziś swoje prace zaprezentowało w niej 120 artystów plastyków, fotografików, profesjonalistów i amatorów, (osób uzdolnionych artystycznie – niepełnosprawnych intelektualnie, uczniów uzdolnionych plastycznie- debiutantów), artystów lokalnych, ponadlokalnych i zagranicznych z Litwy Rosji, Ukrainy. Szczególnym walorem i atutem galerii jest to, że wycinek twórczości artysty prezentującego swą  twórczość w GJO może oglądać każdy przechodzień i przez okrągłą dobę. 

Stanisław J. Woś to polski artysta-fotografik specjalizujący się w fotografii pejzażu, zajmował się także malarstwem, rysunkiem i grafiką oraz oprawą graficzną wielu wydawnictw, publikacji, książek. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor ponad 50 wystaw indywidualnych, uczestnik wielu wystaw zbiorowych, jego prace były wielokrotnie nagradzane na najbardziej prestiżowych konkursach w kraju i poza granicami. Urodził się w 1951 roku w Jeżowem, zmarł 11 września 2011 roku w Suwałkach. Absolwent PWSSP w Gdańsku. Członek ZPAF. Założyciel i lider Klubu “PAcamera” w Suwałkach, jednej z najważniejszych polskich galerii fotograficznych, w której odbywały się znaczące ogólnopolskie wystawy najznakomitszych artystów fotografików z Polski i Europy. W 2009 został uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Więcej o artyście na portalu culture.pl oraz Szeroki kadr. 


Sprawdź program Jarmarku Kamedulskiego 2018 >> 

Kategoria: Archiwum