Sukces Teatru Hybrydowego! “Zimny bufet” z wyróżnieniem

Duży sukces odniósł Teatr Hybrydowy z Suwalskiego Ośrodka Kultury na VI Ogólnopolskim Festiwalu Amatorskich Teatrów Młodzieży i Dorosłych “Trybuna Teatru” w Piotrkowie Trybunalskim. Jury doceniło suwalski aktorów za zbiorową kreację aktorską w spektaklu “Zimny bufet” w reżyserii Joanny Łupinowicz.

Zasiadający w jury Adam Woronowicz, znany m.in. z “Drogówki” Wojciecha Smarzowskiego i “Baby są jakieś inne” Marka Koterskiego, przyznał po ogłoszeniu werdyktu, że poziom festiwalu był bardzo wysoki. Tym bardziej cieszy, że suwalski Teatr Hybrydowy nie tylko został dostrzeżony wśród kilku znakomitych teatrów, ale też zasłużył na honorowe wyróżnienie.


„Zimny Bufet” to nagrodzona Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną sztuka Zyty Rudzkiej, opowieść o rodzeństwie, Rdzawej i Antosiu, które spotyka się, by czuwać nad ciałem zmarłej matki, przez lata chorującej na Alzheimera. Razem przechodzą kolejne etapy „czynności pogrzebowych”, jak mycie ciała, wybieranie ubrania i ubieranie ciała do trumny. Dramatyczna sytuacja rozpisana jest na wiele głosów. Dotknięty chorobą umysł kobiety rozpada się na trzy postaci: Matrionę, Matriochę i Matrioszkę, symbolizujące okresy ludzkiego życia. Zmarła matka rozmawia ze swoimi dziećmi, próbując niejako pomóc im w odbyciu żałoby. Dorosłe już dzieci nie potrafią poradzić sobie z pamięcią o matce. Zmagając się na własną rękę z emocjonalnym obciążeniem, ale też własnymi demonami, same poddają się „czynnościom pogrzebowym”, które mają im pomóc uporać się ze śmiercią najbliższej osoby.

_DSC3115

Fot. Piotr Kopciał

Dla mnie to bardzo osobisty spektakl o trudnych relacjach rodzinnych, godzeniu się ze śmiercią, pamięcią o tym, o czym chętnie byśmy zapomnieli, ale co nijak nie daje się zapomnieć. Wreszcie spektakl o kobiecie, która daje i odbiera – wielopłaszczyznowo – życie, a która wiecznie trwa.Joanna Łupinowicz, reżyser

Po raz pierwszy w SOK można było zapoznać się z tekstem Zyty Rudzkiej w interpretacji uczestników warsztatów teatralnych realizowanych w ramach Suwalskiego Programu Edukacji i Animacji Kulturalnej i w reżyserii Michała Rzepki, 21 grudnia 2014 r. Czytanie performatywne to wyjątkowa formuła działania, które na bieżąco, poprzez interakcję z publicznością, konstruuje określone, bardzo zindywidualizowane postrzeganie czytanego tekstu. Obejrzyj ZDJĘCIA.

Premiera spektaklu odbyła się natomiast ponad rok później. Aktorzy Teatru Hybrydowego oraz przyjaciele zaprezentowali „Zimny Bufet” publiczności 17 stycznia 2016 roku. Poruszający spektakl spodobał się widzom i zebrał pochlebne recenzje. Obejrzyj ZDJĘCIA z PREMIERY!

zimnybufet_slider

Fot. Piotr Kopciał


Zyta Rudzka – dramatopisarka, pisarka, poetka i scenarzystka filmów o sztuce. Absolwentka Wydziału Psychologii Akademii Teologii Katolickiej. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Laureatka Europejskiej Nagrody Radia Deutsche Welle, Nagrody im. Jarosława Iwaszkiewicza, Nagrody im. Stanisława Piętaka, Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Finalistka 17. Ogólnopolskiego Konkursu Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2011). polska pisarka, scenarzystka filmów o sztuce, psycholog, absolwentka Wydziału Psychologii Akademii Teologii Katolickiej (1991). Debiutowała jako poetka wierszem Ludzie („Południowa Wielkopolska”, 1985, nr 8). Oparty na jej scenariuszu film Erna Rosenstein „Wieczność dla Nikogo” został nagrodzony na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Krakowie (1995). Jej twórczość była tłumaczona na niemiecki, francuski, czeski, chorwacki.

Kategoria: Archiwum