Suwalskie pieśni w jazzowym wydaniu

„Ziemio ty śliczna”, tak brzmi tytuł płyty Anny Szafranowskiej, która właśnie się ukazała. Album z powodzeniem łączy tradycyjną muzykę Suwalszczyzny i jazz. Na płycie znajdziemy dziesięć utworów pochodzących z repertuaru najstarszych śpiewaczek ludowych regionu w nowoczesnych, jazzujących aranżacjach. Fanów tego rodzaju muzycznych połączeń z pewnością zainteresuje wiadomość, że wydawnictwo dostępne jest w sprzedaży. 

Anna Szafranowska, fot. K. Jutkiewicz

Pomysł nagrania płyty z tradycyjnymi pieśniami Suwalszczyzny, ale we współczesnym brzmieniu, narodził się podczas pracy nad Soulwałki Gospel Workshop, którego Anna Szafranowska jest pomysłodawczynią. Zaangażowany w wydarzenie krakowski muzyk i kompozytor, Szymon Markiewicz przyjął jej propozycję, żeby popracować nad stworzeniem nowoczesnych aranżacji tych utworów. Suwalski festiwal gospel ma w tym względzie ugruntowane tradycje – utwór otwierający wydarzenie oparty jest właśnie na polskiej muzyce tradycyjnej. 

Do nagrania płyty Anna Szafranowska zaprosiła zarówno muzyków związanych z regionem, jak i zaprzyjaźnionych twórców z Polski. W projekt zaangażowali się: Łukasz Makowski (kontrabas), Bartosz Nazaruk (perkusja), Kamil Skorupski (saksofon) i Piotr Fiedorowicz (skrzypce). Na płycie słychać także wokalistki Zespołu Śpiewaczego „Ancyjas”, działającego pod kierownictwem Anny Szafranowskiej w Suwalskim Ośrodku Kultury. Oprawę wizualną albumu przygotowała Małgorzata Jarocka, zdjęcia wykonali Aneta Stabińska i Kamil Jutkiewicz. 

Płyta „Ziemio ty śliczna”, fot. K. Jutkiewicz

Na płycie znalazło się dziesięć tradycyjnych pieśni z repertuaru najstarszych śpiewaczek Suwalszczyzny: nieżyjących już Anny Andruszkiewicz i Weroniki Zubowicz oraz Heleny Napierały: „W moim ogródeczku”, „Kamień na kamieniu”, „Oj nie raz, ja nieraz”, „Zaszumiała w sadeńku traweńka”, „Po cym Ci Jasieńku”, „Oj zarżyj koniu, oj zarżyj wrony”, „Sumiała leszczyna, sumiała dąbrowa”, tytułowy „Ziemio ty śliczna” oraz bonusowe tracki: instrumentalne „Sumiała leszczyzna, sumiała dąbrowa” i „Ruście koni ze dwora”.

Szczególna więź łączy autorkę płyty z Heleną Napierałą, kierująca zespołem „Wigranie” ze Starego Folwarku. To, jak mówi sama Anna Szafranowska, jej duchowa mistrzyni. Tę miłość i szacunek dla oryginalnego przekazu i brzmienia tradycyjnej znalazł odzwierciedlenie nie tylko w warstwie dźwiękowej płyty; w towarzyszącej albumowi książeczce z tekstami znajdziemy pełne teksty nagranych pieśni. 

[su_quote cite=”mówi Anna Szafranowska”]Zależało mi na tym, żeby utrwalić dziedzictwo muzyczne regionu zarówno w dźwiękach, jak i słowach. Właściwie w tradycyjnych pieśniach słowa są najważniejsze, bo mówią o ważnych w życiu człowieka rzeczach – miłości, ślubie, utracie, pracy, przyrodzie. Radosne, smutne, zawsze głęboko prawdziwe. Mam ogromną nadzieję, że płyta trafi do życzliwego odbiorcy i zachwyci nie tylko miłośników muzyki ludowej. Jazzujące aranżacje Szymona Markiewicza nadały tym utworom współczesny wyraz, dzięki któremu brzmią świeżo i oryginalnie. [/su_quote]

Płyta „Ziemio ty śliczna”, fot. K. Jutkiewicz

Płyta „Ziemio Ty śliczna” została wydana dzięki dofinansowaniu ze stypendium Miasta Suwałki. Przyznana kwota nie wystarczyła jednak, aby pokryć wszystkie koszty związane z wydaniem płyty, trzeba było zaangażować własne środki. Dlatego wokalistka zdecydowała się udostępnić część nakładu fanom tradycyjnej suwalskiej muzyki. Album można zamówić u Anny Szafranowskiej, kontaktując się z wokalistką pod adresem mailowym aszaf@op.pl lub numerem telefonu 661 049 454. Cena płyty to 40 zł.

 

Anna Szafranowska to animatorka i managerka kultury, instruktorka teatralna, pedagożka, Mentor Kultury Regionalnej, instruktorka śpiewu w Suwalskim Ośrodku Kultury. Założycielka, wokalistka, dyrygentka Suwałki Gospel Choir działającym w SOK. Organizatorka wielu warsztatów muzyki i śpiewu gospel w Suwałkach, Alytusie i Druskiennikach na Litwie. Pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny festiwalu Soulwałki Gospel Workshop (od 2015). Nauczycielka muzyki romskiej i zajęć teatralnych w Parafialnej Szkole Romskiej w Suwałkach (2009-2010). Instruktorka zajęć teatralnych i zajęć śpiewu tradycyjnego w Ośrodku Kultury w Sejnach (2007-2011). Instruktorka śpiewu tradycyjnego (pieśni polskie, ukraińskie, rosyjskie, romskie, bułgarskie) w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach (2005-2012).


Opublikowano