Święto tanga na 100-lecie urodzin Astora Piazzolli!

Solistą koncertu będzie pochodzący z Suwałk znakomity muzyk, wirtuoz akordeonu i bandoneonu, członek nagradzanego zespołu Klezmafour – Rafał Grząka. Artyście towarzyszyć będzie Suwalska Orkiestra Kameralna pod batutą Krzysztofa J. Kozakiewicza. W programie kompozycje największych mistrzów tanga: Astora Piazzolli oraz Richarda Galliano.

30.05.2021, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety 30 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK 
z Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%

Bilety zakupione na koncert z udziałem Krzysztofa Grzybowskiego >>, który miał się odbyć 18 i 25 kwietnia br., zachowują ważność i uprawniają do udziału w koncercie z udziałem Rafała Grząki 30 maja br. W przypadku chęci zwrotu biletu, prosimy o kontakt z kasą biletową SOK.

Astor Piazzolla to najbardziej znany argentyński muzyk, genialny bandoneonista, kompozytor i aranżer. Jego muzyka stanowiła rewolucyjną wręcz mieszankę tanga i muzyki klasycznej, a nazwisko stało się synonimem tanga. Nowatorskie podejście kompozytora polegało na tym, że tworzył tango jako muzykę nie do tańca, tylko do słuchania. Urodzony w 1921 r. kompozytor odszedł w 1992 r. u szczytu sławy, uważany za jednego z najważniejszych twórców muzyki XX wieku. W 100. rocznicę jego urodzin Suwalska Orkiestra Kameralna postanowiła oddać argentyńskiemu kompozytorowi muzyczny hołd. Gościem rocznicowego koncertu z cyklu będzie Rafał Grząka – wirtuzoz akordeonu, mistrz tanga, wydobywający z utworów mistrzów tego gatunku – Astora Piazzolli i Richarda Galliano – bogactwo brzmień i esencję tanga.

W wykonaniu solisty i Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza usłyszymy wspaniałe tanga Astora Piazzolli, m.in.: “Adiós Nonino”, “Oblivion”, “Libertango” i koncert na bandoneon”Aconcagua” oraz “Opale concerto” Richarda Galliano. W programie także słynne tanga polskie i światowe: “Tango milonga”, “To ostatnia niedziela” Jerzego Petersburskiego, “Blue tango” Leroya Andresona, “Jalousie” Jacoba Gade, “La cumparsita” Gerardo Matosa Rodrígueza i “Por una Cabeza” Carlosa Gardela.

Rafał Grząka to absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana i Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie w klasie Andrzeja Jagodzińskiego oraz drugiej edycji Studiów Doktoranckich UMFC, obecnie adiunkt, doktor habilitowany w klasie akordeonu macierzystej uczelni. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich, gdzie pracował pod okiem takich pedagogów jak m.in.: Prof. W. L. Puchnowski, Y. Shishkin, M. Miki, G. Draugsvoll, C. Jacomucci, F. Lips. 

Jest laureatem ponad 35 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych, m.in. w Castelfidardo, Popradzie, Radziejowicach, Gdańsku, Czechowicach-Dziedzicach, Przemyślu, Sanoku. Jego zespół KlezmaFour otrzymał bardzo prestiżową nagrodę („City Winery of New York”) podczas International Jewish Music Festival w Amsterdamie (2010). Od lat uczestniczy w życiu artystycznym i organizacyjnym Stowarzyszenia Akordeonistów Polskich. Udziela się jako muzyk sesyjny w Polskim Radiu i Telewizji. Koncertował w USA, Canadzie, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Chinach, Włoszech, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Białorusi, Rosji, Litwie, Łotwie, Turcji, Arabii Saudyjskiej, Bułgarii. 

W maju 2014 roku ukazała się płyta jednego z jego projektów, kwartetu Cup of Time, pt. Cup of Time plays Namysłowski z gościnnym udziałem Zbigniewa Namysłowskiego, wydawnictwo DUX. Album został wybrany płytą roku w kategorii jazz, przez magazyn HiFi i muzyka. 10 sierpnia 2016 roku odbyła się premiera koncertowa jego najnowszej płyty Rafał Grząka/Atom String Quartet – Atom Accordion Quintet. Album doczekał się nominacji do nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2016 w kategorii muzyka współczesna. Również w 2016 roku został zaproszony do nagrania improwizowanej partii akordeonu ostatniej części gry The Witcher Blood and Wine. Od stycznia 2018 roku pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Akordeonistów Polskich, a od maja 2018 roku został wybrany na Prodziekana do spraw studenckich Wydziału Instrumentalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Więcej o artyście >>

Wydarzenie odbędzie się w aktualnym reżimie sanitarnym, a jego uczestnicy są zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych, m.in.: zakrywania ust i nosa środkami ochrony osobistej (maseczka, przyłbica), używania płynu odkażającego dłonie, zachowania przepisowej odległości podczas przepływu na widownię i złożenia pracownikowi obsługi widowni obowiązkowego, pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony SOK (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Szczegóły w Regulaminie imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury.

 

Patroni medialni koncertu: 


 

Kategoria: Archiwum, Muzyka i taniec