Salon Fotografii SGT: Wystawa „Symetrie – Asymetrie”
WERNISAŻ – Piątek, 5.12.2014, godz. 17:00, GSW Chłodna 20, SOK, ul. Noniewicza 71
Symetria to równowaga, harmonijna spójność. Estetycznie przyjemna, wygodna i… przewidywalna. Asymetria to zaburzenie, chaos. Niepokoi, ale i intryguje. Oko łaknie porządku, umysł poszukuje wyróżnika. Co jest lepsze?
Wernisaż 5 grudnia 2014 r., o godz. 17.00. Wystawa czynna do 18 stycznia 2015 r. Wstęp wolny!
Symetria i asymetria kojarzyć nam się może z matematyką, geometrią, w sztuce z abstrakcyjnymi kompozycjami, może się kojarzyć z przeciwnościami, a to z kolei może prowadzić nas do filozoficznych rozważań na temat równowagi istniejącej w świecie materialnym, tudzież w kosmosie. Cóż można poradzić kiedy codziennie, chociaż pewnie nie jesteśmy tego w pełni świadomi, spotykamy się z harmonią symetrii lub dla kontrastu jej przeciwieństwem. Symetryczne formy są w architekturze, naturze, przyrodzie, w samym człowieku – jego ciele, ale przecież ile jest form asymetrycznych, bo przecież nic nie jest identyczne. Można wręcz przypuszczać, że idealnej symetrii nie ma, że to tylko rozważania czysto teoretyczne – naukowe, czyli abstrakcyjne.
Wystawa Symetrie – Asymetrie w pewnej mierze pokazuje wagę zagadnienia. Jest podróżą w świat abstrakcyjnych linii, odbić, ciężaru form lub lekkości pustki, inspiracji niesamowitą złożonością przyrody, która warunkuje istnienie człowieka i wpływa na jego kondycję. Autorów wystawy – członków Suwalskiej Grupy Twórczej SGT od lat inspiruje przyroda, odnajdują w niej wytchnienie, działa ona niczym balsam na nadszarpnięte nerwy, jest nieprzebranym źródłem pomysłów do artystycznych realizacji. To zamiłowanie do pokazywania naturalnego piękna przyrody i pejzażu jest widoczne na każdej wystawie Grupy. Tak też jest w przypadku aktualnej prezentacji. Nie brakuje im przy tym wyobraźni, bo jak powiedział Albert Einstein: „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona”
W wystawie uczestniczy nestor suwalskiej fotografii Tadeusz Smagacz – obchodzący w tym roku jubileusz 90 lecia urodzin, a także pozostali fotograficy SGT: Jolanta Grabowska, Maria Karna, Beata Karwel, Anna Amelia Sikorska, Beata Staniewicz, Szymon Jasionowski, Henryk Milewski, Krzysztof Mierzejewski, Ryszard Panasiewicz, Bogusław Wasilewski, Marek Wasilewski, Marcin Wróbel i Andrzej Zujewicz.
Kurator wystawy: Andrzej Zujewicz.
Fotografie uczestników wystawy:
Szymon Jasionowski
Maria Karna
Beata Karwel
Krzysztof Mierzejewski
Henryk Milewski
Ryszard Panasiewicz
Anna Amelia Sikorska
Tadeusz Smagacz
Beata Staniewicz
Marcin Wróbel
Bogusław Wasilewski
Marek Wasilewski
Andrzej Zujewicz
Kurator wystawy
Andrzej Zujewicz
Suwalska Grupa Twórcza SGT zawiązała się w lutym 2006 roku, kiedy to przy nieistniejącej już galerii fotografii Pacamera, w ówczesnym Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki, odbyło się pierwsze spotkanie osób zainteresowanych wspólną fotograficzno-atystyczną aktywnością. SGT to Grupa przyjaciół – ludzi, których łączy pasja fotografowania. Nie ważne kto, kim jest z zawodu, ile ma lat, ważna jest integracja, wzajemne pobudzanie do twórczej pracy, przy tym podnoszenie swoich umiejętności w zakresie fotografii, a w szczególności fotografii artystycznej. Najczęstrzą formą aktywności Grupy są wspólne wystawy: „I Wystawa SGT” (2006), „Przystanek Wiżajny” (2007), „Rozdroża” (2008), „Salon niebieski SGT” (2009), „Meandry Krutyni i Czarnej Hańczy” (2009/2010), „Suwałki Blues Festival w obiektywie” (2010), „Esgietowcy” – Biurowiec Sztuki (2010), „Mistyka bunkrów” (2010/2011), „Cisza – naturalnie i subtelnie” (2011), „Soleczniki” (2011/2012), „Przestrzenie Suwalszczyzny” (2012/2013), „Jesień życia” (2013/2014). Grupa organizuje ponadto wyjazdy plenerowe i pokazy multimedialne.
Założycielem i Przewodnikiem Grupy jest Andrzej Zujewicz. Więcej o Grupie na stronie: www.sgt.suwalki.pl