Szóste, ostatnie już wirtualne warsztaty tkackie z Sabiną Knoch

Ostatni odcinek nauki tkania w sieci z mistrzynią tkacką w ramach programu “Kultura i tradycja 2020” obejrzymy 27 sierpnia. Dowiemy się z niego wszystkiego na temat przygotowania osnowy i snucia krosna. Po raz kolejny Pani Sabina odsłoni przed nami tajniki sztuki tkackiej.

czwartek, 27.08.2020, godz. 18.00
YouTube i Facebook SOK

Przedsięwzięcie ma na celu ochronę zanikających tradycji tkackich regionu i przywracanie ich środowisku lokalnemu. Z uwagi na sytuację epidemiczną teoretyczna część warsztatów jest realizowana w formie nauki zdalnej. Spotkania, zarówno te wirtualne, jak i praktyczne, prowadzi ostatnia czynna tradycyjna tkaczka tkaniny wielonicielnicowej, dwuosnowowej i sejpaków z Suwalszczyzny – Sabina Knoch ze Szczepek koło Nowinki.

Na kanale YouTube SOK dostępne są zapowiedź oraz opublikowane do tej pory części warsztatów: cz. 1 TUTAJ >>, cz. 2 TUTAJ >>, cz. 3 TUTAJ >>, cz. 4 TUTAJ >>, cz. 5 TUTAJ>>, w których Sabina Knoch opowiada o konstrukcji i zasadach działania krosna tkackiego, właściwościach stosowanych tradycyjnie przędz oraz stosowanych barwnikach naturalnych, wreszcie o tym jakie stosowano przędze i barwniki, poznamy również tradycyjne wzory techniki wielonicielnicowej. Piąta część warsztatów traktuje o rodzaju splotów stosowanych na Suwalszczyźnie, szóste i ostatnie spotkanie z Mistrzynią Tkacką przybliży natomiast tajniki przygotowania osnowy i snucia krosna.

Intensywne zajęcia praktyczne, spotkania z tkaczkami i nieodpłatne warsztaty prostych technik tkackich dla uczniów suwalskich szkół, o ile sytuacja epidemiczna pozwoli, planowane są w Pracowni Regionalnej (Tkackiej) Suwalskiego Ośrodka Kultury w siedzibie przy ul. Noniewicza 71 od września. Filmy będą dostępne na kanale YouTube Suwalskiego Ośrodka Kultury przez cały okres trwania projektu.

mkidn_01_cmykProjekt Suwalskiego Ośrodka Kultury pn. “Mistrzyni Sabina Knoch uczy tkać dwunicielnicową tkaninę lnianą” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu KULTURA I TRADYCJA 2020. Szczegółowych informacji o projekcie udziela Magdalena Zielińska z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego SOK, tel. 87 566 42 11, e-mail: magdalena.zielinska@soksuwalki.eu.


Sabina Knoch urodziła się w 1952 roku we wsi Szczepki. Od najmłodszych lat pomagała matce Stanisławie przygotowywać nici i krosna do tkania. Mama pani Sabiny tkała całe życie – worki, chodniki, prześcieradła, płótno na koszule. Jeszcze przed wojną umiała tkać sejpaki – najpierw na wąskich krosnach, a później na szerokich. Samodzielnie tkać zaczęła w 1977 roku na zamówienie rodziny i sąsiadów. Tworzy chodniki, kilimy, sejpaki (wywodzące się z tradycji litewskiej), tkaniny wielonicielnicowe i dwuosnowowe oraz sejpaki. Jest jedną z nielicznych już tkaczek wykonujących tkaniny o lokalnych wzorach tradycyjnych. Jej prace odznaczają się wysokim poziomem technicznym. Bierze udział w festynach i kiermaszach. Na różnego rodzaju pokazach tkactwa ludowego prezentuje technikę pracy przy krośnie oraz własnoręcznie wykonane wyroby. Edukuje młodzież i dorosłych w Suwalskim Ośrodku Kultury. Prace Sabiny Knoch znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Okręgowego w Suwałkach. 

Kategoria: Edukacja, Wydarzenia nadchodzące