“Tak daleko, tak blisko” w KineDok

KineDok to filmowe spotkania w Suwalskim Ośrodku Kultury. W ramach cyklu pokażemy osiem znakomitych filmów dokumentalnych. W lipcu piąta projekcja – “Tak daleko, tak blisko”. Opowieść o codzienności niecodziennej, o relacjach z osobami chorymi na autyzm.

KineDok: “Tak daleko, tak blisko”
Poniedziałek, 18.07.2016, godz. 18:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny

TAK DALEKO, TAK BLISKO (Słowacja, 2014, 80’)
Reż. Jaro Vojtek

FB coverpage.indd

Film ukazuje zwyczajne życie i codzienne problemy, z którymi borykają się rodziny dzieci autystycznych. Obraz nie jest oparty na wyznaniach bohaterów ani dialogach, lecz na konkretnych, autentycznych sytuacjach, które zestawione ze sobą tworzą ten pełnometrażowy dokument. Odsłania więzi, które łączą bohaterów z osobami dotkniętymi chorobą. Co się dzieje, kiedy potrzeby osoby chorej stają się ważniejsze niż własne. Rodzice starają się stworzyć dla nich środowisko w którym będą czuć się najlepiej. Obraz pokazuje opinie i stereotypy zakorzenione w społeczeństwie, konfrontuje je z rzeczywistością.

Takdalekotakblizko_foto-12 Takdalekotakblizko_foto-17

Bohaterami są osoby dotknięte autyzmem różnego rodzaju, dzięki temu obraz wyłaniający się z opowieści daje pełniejszy ogląd na chorobę. Film powstawał w ciągu 7 lat w koprodukcji z organizacją non-profit Andreas, która oferuje rodzinom dotkniętym autyzmem pomoc w diagnozowaniu i radzeniu sobie z chorobą. To jedyna tego typu organizacja na Słowacji.

Takdalekotakblizko_foto-9 Takdalekotakblizko_foto-18

so-far-so-near-poster


Kinedok_IDF_BlackKineDok_logo

KineDok to międzynarodowy projekt zainicjowany przez Instytut Filmu Dokumentalnego w Pradze. Uczestniczą w nim przedstawiciele Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier, Chorwacji, Norwegii i Polski. Koordynatorem projektu w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa.

Projekt ma na celu popularyzację filmów dokumentalnych poprzez stworzenie sieci zaangażowanych podmiotów, które przyczynią się do rozwoju swego rodzaju alternatywnej dystrybucji w wymienionych krajach partnerskich. Polega na prezentacji filmów dokumentalnych w domach kultury, domach sztuki, kawiarniach, klubach, pubach, galeriach itp., które angażują się w wydarzenia kulturalne i promują kulturę wśród lokalnej społeczności. Program stanowią filmy ambitne i ważne, podejmujące istotne tematy oraz nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Filmy te rzadko mają szansę wejść do regularnej dystrybucji kinowej, a ich potencjał jest ogromny.


Kolejne filmy w SOK w ramach KineDok

Projekcja zawsze o godzinie 18:00!

 

1 sierpnia

BRACIA W MUZYCE (Węgry / Rumunia, 2015, 77’)
Reż. Balázs Lévai

Folkowy muzyk dochodzący do zdrowia po wypadku samochodowym, z którego cudem uszedł z życiem, nagrywa cover piosenki gwiazdy popu, która właśnie wróciła z odwyku. Wkrótce cały naród śpiewa utwór, który staje się największym przebojem ostatniej dekady na Węgrzech.

14 września

RODZEŃSTWO (Norwegia, 2013, 75’)
Reż. Frode Filmland

Oddny i Magnar są rodzeństwem mieszkającym w odległym zakątku Norwegii. Ich życie wypełniają codzienne obowiązki związane z prowadzeniem gospodarstwa, jednak od nowoczesnych technologii wolą tradycyjne metody pracy na roli. Oboje są po siedemdziesiątce, a mijające lata odcisnęły wyraźny ślad na nich i ich relacjach. „Rodzeństwo” to ciepły, poetycki portret dwojga ludzi wiodących życie, które w dzisiejszych czasach zdaje się być zupełnie wyjątkowe.

5 października

NA ZAKRĘCIE (Węgry, 2014, 72’)
Reż. Gábor Hörcher

Film, powstały na przestrzeni pięciu lat, jest portretem młodego mężczyzny, który żyje według własnych zasad. Ricsi to młody buntownik żyjący na krawędzi. Wciąż wpada w tarapaty: prowadząc samochód bez prawa jazdy, kradnąc, czy też uciekając przed policją. Jego rodzice są sfrustrowani jego zachowaniem, a sam chłopak nigdy nie jest w stanie spełnić oczekiwań swojego dalekiego od ideału ojca.

Patroni medialni

radio5 suwalkiinfo_logo NIEBYWALE_SUWALKI-1kuriersuwalski
suwalki24dwutygodnik

KineDok ulotka z nowym logo

Kategoria: Archiwum