TeatrNocka: Okruchy dnia. Opowieść o świecie, którego już nie ma

Kameralna historia żyjących kiedyś w Suwałkach Żydów, zwłaszcza żydowskich kobiet, ich sytuacji społecznej, ekonomicznej i towarzyskiej. Spektakl inspirowany autentycznymi postaciami i zdarzeniami z historii miasta, w którym przed wojną jedną czwartą mieszkańców stanowili Żydzi, łączy w sobie fakty historyczne i domniemania autorów.

Niedziela, 22.04.2018, godz. 18:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

bilety: 10 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
spektakl zrealizowany przez Stowarzyszenie Twórczych Seniorów ROZŁOGI przy współpracy Suwalskiego Ośrodka Kultury

Do września 1939 roku społeczność żydowska była ważną częścią Suwałk, miasta, w którym przenikały się różne narodowości i religie. Społeczność żydowska, polska, niemiecka, litewska i ruska tworzyły światy żyjące obok  siebie, czasem – na targu, w sklepach, zakładach usługowych – te światy spotykały się.

Akcja sztuki rozgrywa się w drugiej połowie lat trzydziestych ubiegłego wieku w jednym z suwalskich zakładów fotograficznych. Niedługo świat polskich Żydów zniknie. Bohaterowie sztuki przeczuwają, że polityka wielkiego świata zmieni ich małe światy. Delikatna budowla powiązań między świata żydowskiego z innymi światami zaczyna coraz wyraźniej się kruszyć. Bohaterką spektaklu jest autentyczna postać żyjąca przed II wojną światową w Suwałkach, Chana Piwowarska, która prowadziła zakład fotograficzny na dzisiejszej ul. Kościuszki. Właśnie w jej zakładzie spotykają się mieszkańcy miasta i okolic, przynosząc ze sobą własne radości i troski. Wydarzyły się również zamieszki, wywołane przez kibiców wojskowego klubu piłkarskiego po przegranej z reprezentacją klubu żydowskiego Makkabi (budynek z czerwonej cegły na rogu ulic Noniewicza i Wigierskiej).

W imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół Suwalszczyzny i Archiwum Państwowego zapraszamy 19 kwietnia 2018 roku o godzinie 17.00 do Archiwum Państwowego (ul. Kościuszki 69) na spotkanie z cyklu “Dawne, wielokulturowe Suwałki: Żydzi, Starowierzy, Ewangelicy” poświęcone historii suwalskich Żydów. Wystąpi dr Maciej Ambrosiewicz regionoznawca i kulturoznawca, autor książki “Sztetl z długą ulicą”. 

Pomysł na spektakl wyszedł od Macieja Ambrosiewicza, autora książki „Sztetl z długą ulicą”. W rozmowach z reżyserką spektaklu, Joanną Łupinowicz, odkrywał niezamieszczone w książce historie, które stały się kanwą scenariusza “Okruchów dnia”. W spektaklu wykorzystano autentyczne nagrania filmowe z tamtego okresu, w tym zdjęcia, jakie w 1937 r. zrobił odwiedzający Suwałki Żyd, późniejszy emigrant do Ameryki.

reżyseria: Joanna Łupinowicz
scenariusz: Joanna Łupinowicz, Maciej Ambrosiewicz
obsada:  Mirosława Krymska (Chana Piwowarska), Zenobia Wiszniewska (Miriam Lipkin), Agnieszka Winnik-Pomichter (Ryfka), Dorota Skłodowska (Fajge), Anna Szafranowska (Paulina Rozenthal), Bogdan Byczkowski (Kupiec z Królewca), Jakub Rusanowski (Szlomo), Katarzyna Dębowska (Lea Piwowarska), Małgorzata Makowska (Chaja), Konrad Bydelski (Abramek), Wojciech Fałtynowicz (Adaśko Mużyło)

Fot. Andrzej Sidor


Kategoria: Archiwum