“TETRIS” Zimnej w Chłodnej 20

Od 6 września w Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 można było obejrzeć wystawę twórczości Katarzyny Zimnej.

Wystawa “TETRIS” Katarzyny Zimnej
Galeria Sztuki Współczesnej Chłodna 20, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. T. Noniewicza 71

Wystawa była czynna do 13.10.2013
Komisarz wystawy: Andrzej Zujewicz

Każdy kto grał w Tetris wie, że należy szybko reagować na pojawiające się na horyzoncie elementy układanki. Potrzebne są: szczęście, intuicja, refleks, spokój. Podobnie jest w przypadku wszelkich działań, które podejmujemy w życiu; po serii błędów, frustracji, chybionych decyzji, walki, przychodzi nagle moment, że wszystko trafia na swoje miejsce.

Zdjęcia z wernisażu wystawy:

Wystawa w Galerii Chłodna 20 próbowała uchwycić taki moment. Może się on łączyć z różnymi okolicznościami. W przypadku autorki wystawy moment ten zbiegł się z narodzinami córki. Tytułowe tetris, oprócz skojarzenia z grą logiczno-zręcznościową, odnosi się także do popularnych niegdyś pieluch, które nadal sprawdzają się jako wszechstronne narzędzie w opiece nad niemowlęciem. Podręczna tetra, jako nowy element codzienności artystki, naturalnym biegiem rzeczy stała się materią sztuki – chłonna, podatna na farbowanie, drukowanie, zszywanie.

“Mieć”
ZIMNA_miec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wystawa składała się z dwóch części przedzielonych pracą tytułową (Tetris 2012), wyznaczającą moment przejściowy. W pierwszej części wystawy pokazywane były prace na papierze – linoryty barwne i kolaże, odnoszące się do poszukiwania własnej tożsamości, zmagań z ciałem, duchem i materią. Druga część to podsumowanie pierwszego roku macierzyństwa oraz związanych z nim obserwacji i emocji. Artystka starała się dotknąć tajemnicy, która towarzyszy pojawieniu się nowego człowieka. Tutaj podstawowym medium jest linoryt czarno-biały i tkanina – tetra, gaza czy niemowlęce ubranka.

“Przemiana materii”
8._ZIMNA_przemiana_materii1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O autorce:
Katarzyna Zimna ukończyła studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa oraz na Wydziale Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi (2002 r. i 2004 r.). W latach 2005–2010 studiowała  w Loughborough University School of Art and Design w Wielkiej Brytanii, gdzie obroniła pracę doktorską na temat gry/zabawy jako pojęcia w estetyce i strategii twórczej w sztuce modernizmu i postmodernizmu.

Autorka sześciu wystaw indywidualnych oraz publikacji na temat sztuki współczesnej, uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i pokonkursowych w kraju i zagranicą. Główny nurt jej twórczości związany jest z grafiką artystyczną, traktowaną jako sposób myślenia i punkt wyjścia do poszukiwań w dziedzinie sztuki obiektu, tkaniny artystycznej i malarstwa.

Od 2011 roku pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Sztuk Wizualnych Instytutu Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.

Zimna_Katarzyna_2013_afisz

Kategoria: Archiwum