“The best of…” w PAcamerze. SGT świętuje 10. urodziny

Wystawą fotografii Wojtka Moskwy pt. “Sansara Nepal” po trzech latach wznowiła działalność Galeria Fotografii PAcamera. Od 18 marca można natomiast oglądać zdjęcia Suwalskiej Grupy Twórczej, która w 2006 roku zawiązała się właśnie przy PAcamerze.

Wystawa “The best of SGT”
ul. Noniewicza 71, 16-400 Suwałki

wstęp wolny
wystawa czynna do 15 maja 2016 roku |
wernisaż wystawy odbył się 18 marca 2016 roku

PAcamera_logo_jpg

 

Jeśli tytuł wystawy kojarzy się Państwu z płytą zespołu muzycznego z najlepszymi utworami, to wszystko w porządku. „The best of SGT” to rzeczywiście album, chociaż nie z muzyką, a z wyborem zdjęć Suwalskiej Grupy Twórczej, w większości z ostatnich 10 lat. To przewrotny tytuł, bo czy, spośród podobnych grup fotograficznych, SGT jest the best? Pewnie są w kraju stowarzyszenia, kluby fotograficzne lub grupy artystyczne działające prężniej, mające większe osiągnięcia, ale i SGT nie ma się czego wstydzić.

 

Beata Karwel

Fot. Beata Karwel

SGT jest grupą zaprzyjaźnionych osób różnych profesji, których łączy pasja fotografowania. Tym, co wspólne dla wszystkich SGT-owców jest również umiłowanie piękna przyrody Suwalszczyzny oraz chęć dania tej fascynacji artystycznego wyrazu. Gościnne progi najpierw Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki, a obecnie Suwalskiego Ośrodka Kultury, już od 10 lat umożliwiają Grupie kontakt z odbiorcami podczas wystaw i różnego rodzaju pokazów. Do chwili obecnej dziewiętnastoosobowa Grupa SGT zorganizowała 24 wystawy i prezentacje w Suwałkach, w regionie i za granicą, zorganizowała bądź uczestniczyła w 17 plenerach, przygotowała 14 pokazów slajdów.

henryk milewski

Fot. Henryk Milewski

Statystyki pozostawmy jednak urzędnikom. Jubileusz 10-lecia Grupy SGT mimowolnie skłania do refleksji, wspomnień i podsumowań. Charakterystyczne dla artysty jest poczucie, że można było lepiej i więcej oraz niedosyt – właściwej realizacji, czasu, czy energii. Takie myśli są naturalne. Patrząc wstecz można rozważać, która wystawa była najlepsza, który plener najpłodniejszy w udane fotografie. Ekspozycja pokazuje zdjęcia najlepsze naszym zdaniem. Ostateczna ocena, wybór the best of „The best of SGT”, należy do Państwa.

Andrzej Zujewicz

marek stankiewicz

Fot. Marek Stankiewicz


suwalska_grupa_tworcza

Suwalska Grupa Twórcza SGT działająca przy galerii fotografii PAcamera zawiązała się w lutym 2006 roku. Odbyło się wtedy pierwsze spotkanie dziesięciu osób zainteresowanych aktywnością w zorganizowanej formie. Założycielem Grupy był instruktor Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki w Suwałkach – Andrzej Zujewicz. SGT integruje lokalne amatorskie środowisko fotograficzne, motywuje do podnoszenia umiejętności w zakresie fotografii artystycznej.

zbiorowemale

Plener Biebrza 2013

Grupa skupia ludzi różnych profesji, w różnym wieku, mających wspólną pasję, którą jest fotografowanie. Motto Grupy: „fotografowanie z pasją”. Prace artystów Grupy można oglądać na wystawach zbiorowych, organizowane są ponadto sesje plenerowe, pokazy multimedialne, spotkania z artystami. Tym co łączy wszystkich uczestników Grupy, jest umiłowanie piękna przyrody Suwalszczyzny oraz chęć artystycznego wyrazu, rejestracji tej fascynacji.

Więcej informacji o SGT i wystawach >>>

SGT_the_best_2016_afisz.indd

Kategoria: Archiwum