Tradycja lnem tkana. Spotkanie z tradycyjną tkaniną Suwalszczyzny

W czwartek, 18 marca gościliśmy w SOK Noniewicza 71 mistrzynię tkacką Sabinę Knoch i uczestniczki zeszłorocznego projektu tkackiego Suwalskiego Ośrodka Kultury, autorki tkanin wielonicielnicowych, eksponowanych na wystawie w SOK Noniewicza 71.

W zajęciach praktycznych projektu wzięło udział pięć suwalczanek: Elżbieta Brzozowska, Bożena Koloszewska, Maria Sawionek, Małgorzata Staśkiewicz i Magdalena Zielińska. W Pracowni Tkackiej Suwalskiego Ośrodka Kultury, pod okiem Sabiny Knoch, uczyły się pracy z przędzą lnianą, tradycyjnych wzorów oraz celebrowania dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

Goście spotkania mieli okazję porozmawiać z tkaczkami o ich pasji, o historii i kulturowym znaczeniu pielęgnowania tradycyjnego rzemiosła, obejrzeli także powarsztatową wystawę tradycyjnych lnianych tkanin wielonicielnicowych i zwiedzili pracownię tkacką SOK. Spotkanie prowadziła etnograf z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego SOK, Magdalena Zielińska.

Zachęcamy do zgłębiania tajników tradycyjnego tkactwa. W temat znakomicie wprowadzają edukacyjne filmy, które powstały w ramach projektu, dostępne na platformie internetowej YuoTube.

Projekt Suwalskiego Ośrodka Kultury pn. “Mistrzyni Sabina Knoch uczy tkać dwunicielnicową tkaninę lnianą” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu KULTURA I TRADYCJA 2020.


Fot. Dorota Skłodowska

 

Kategoria: Galerie