„Duchowość w sztukach wizualnych Pracowni Sztuk Pięknych SOK” to tytuł wydanej niedawno przez Suwalski Ośrodek Kultury wyjątkowej książki. Jej autorem jest Mieczysław Iwaszko, artysta plastyk, instruktor SOK i pedagog. Pozycja napisana z myślą o nauczycielach, aby ich uwrażliwić na dostrzeganie talentów i pomoc w ich rozwijaniu, rodziców, aby pielęgnowali kreatywność swoich dzieci, wreszcie, i może przede wszystkim – dzieciach i młodzieży. Zwłaszcza do tych posiadających predyspozycje i zamiłowanie do tworzenia, aby uwierzyli w siłę swojej pasji, bo talent to unikalny dar, wymagający szczególnej troski.
Autor książki na kartach publikacji nie tylko dzieli się refleksjami na temat prowadzonych zajęć, relacji z uczestnikami oraz satysfakcji i problemów, jakie niesie za sobą praca animatora, ale również podpowiada, jak nauczyć grupę współodczuwania przekazu artystycznego piękna, aby było ono u każdego odrębne, własne, indywidualne. Czytelnik otrzymuje podstawowe informacje na temat zakresu i tematyki zajęć, ich uczestników oraz technik plastycznych stosowanych w pracy z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi. Przekonuje, że zajęcia w pracowni to wspólnota, do której wchodzi się bez zadawania pytań, gdzie ważna jest samodzielna decyzja, autentyczność i zaciekawienie światem sztuki, a dzięki kreatywności i wolności twórczej młodych stają się niemal mistyczną lekcją. Uczestnicy spotkań prowokują innych i siebie samych do rozmowy na temat sztuki, sposobów spędzania wolnego czasu, przyjaźni, miłości i postrzegania świata.
Atutem wydawnictwa jest wysoki poziom merytoryczny, graficzny i edytorski, a także jego ogromna rola w promowaniu utalentowanej młodzieży z regionu odkrywających w sobie talent i siłę pasji. Ich wrażenia z pierwszego kontaktu z pracownią, motywacje, które skłoniły ich do uczestnictwa w przygodzie ze sztuką oraz uwagi samego artysty o roli sztuki w kształtowaniu osobowości podopiecznych to bodaj najwartościowsze fragmenty publikacji. „Autor programu pracowni głęboko wierzy, że każde dziecko, młody człowiek czy starsza osoba ma swoją opowieść, a jego zadaniem jest jedynie pomóc, aby ta opowieść wybrzmiała najpełniej. Mieczysław powiedziałby zapewne – NAJPIĘKNIEJ” – napisał w komentarzu do książki artysta plastyk Wiesław Szumiński.
[su_carousel source=”media: 62531,62532,62533,62534,62535″ limit=”50″ link=”image” target=”blank” height=”200″ responsive=”no” items=”2″ title=”no” autoplay=”2000″ speed=”2000″][su_carousel source=”media: 46553,46552,46551,46550,46549,46548,46547,46546, 46545″ link=”image” target=”blank” height=”300″ responsive=”no” items=”2″ title=”no” autoplay=”2000″][su_carousel source=”media: 42911,42907″ link=”image” target=”blank” height=”600″ responsive=”no” items=”2″ scroll=”0″ autoplay=”2000″][/su_carousel]
Książka już trafiła do bibliotek szkolnych w regionie, suwalskiej biblioteki publicznej oraz do książnic na terenie gmin powiatu suwalskiego. Została wydana w ramach programu „Edukacja Kulturalna” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tytuł projektu: „Dedal w Ośrodku Kultury – pomysł, projekt, realizacja, ekspresja artystyczna”.