Uczniowie z tej biednej wioski zawstydziliby niejednego studenta renomowanej uczelni

Środa, 11.10.2017, godzina 18:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

KINEDOK Lato-Jesień: „Cambridge”. Czy w małej wiosce, w najbiedniejszym zakątku Europy edukacja może stać na wysokim poziomie? Może! Odwiedźcie Dolni Tsibar!

reż. Eldora Traykova | Bułgaria 2015 | 64′
wstęp wolny

Dokument w poruszający sposób przedstawia codzienne życie mieszkańców najbiedniejszego zakątka Unii Europejskiej. Bułgarska wioska Dolni Tsibar znajdująca się w północnej części kraju, nazywana jest „romskim Cambridge”, gdyż dominująca w wiosce ludność romska szczególny nacisk kładzie na edukację, a młodzież może pochwalić się relatywnie wysokim poziomem wykształcenia. Znakomita bułgarska reżyserka rejestruje rok z życia małej wiejskiej szkoły podstawowej, w której nauczyciele starają się – pomimo braku środków – zapewnić dzieciom jak najlepszy poziom nauczania. Poprzez dokumentalną obserwację autorka wprowadza nas dyskretnie w życie całej społeczności: dzieci, rodziców, nauczycieli, którzy dzielą się swoimi historiami, planami na przyszłość i marzeniami. Przedstawiona w filmie szkoła pozornie jest taka sama jak inne szkoły, różnica polega na tym, że uczęszczają do niej dzieci romskie, które wciąż w społeczeństwie traktowane są jak obywatele drugiej kategorii i doświadczają dyskryminacji w wielu aspektach życia.


Kolejne filmy w KineDok Lato-Jesień:

8 listopada, godzina 18.00 – Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5
„Free”
reż. Tomislav Žaja| Chorwacja 2015 | 73’

9 listopada, godzina 20.00 – Black Pub Komin, ul. E. Plater 1
„Steam on the River”
reż. Robert Kirchhoff, Filip Remunda | Czechy, Słowacja 2015 | 90′

13 grudnia, godzina 18.00  – Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5
„Uncle Tony, Three Fools and the Secret Service”
reż. Mina Mileva, Vesela Kazakova | Bułgaria  2013 | 86′


KineDok. Lato – Jesień to unikalny klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego. W ramach tego projektu nieodpłatnie dla publiczności pokazywane są wybrane przez organizatorów europejskie filmy dokumentalne, prezentowane i nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Inicjatorem projektu jest Instytut Filmu Dokumentalnego w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Creative Europe Media, Visegrad Fund, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017.

Kategoria: Archiwum