VI lato z filmem przyrodniczym

W tym roku w ramach VI lata z filmem przyrodniczym – Zielone Kino 2013. Ośrodku Edukacji Środowiskowej Wigierskiego Parku Narodowego w Słupiu będzie można zobaczyć filmy pokazujące przyrodę Polski oraz jej zagrożenia.

Zwierzęta, bohaterowie filmów, m.in. sowy, kukułki, jemiołuszki, borsuki, żuki, i ich zachowania, były obserwowane na terenie Wigierskiego Parku Narodowego.

Pokazy filmów są bezpłatne.

Repertuar Zielonego Kina:

20 lipca (sobota), godz. 18:30
“W kręgach czystych wód”
Produkcja: Ecol – Unicon
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 26 minut
Scenariusz i reżyseria: Wojciech Cejrowski, Paweł Drozd, Piotr Makos
Zdjęcia: Adam Ciborski, Jarosław Nikołaju, Józef Szymura, Sebastian Wojtarowicz

Woda w skali Ziemi to 1.386 mln km3. Większość z nas, codziennym trybem życia pogarsza jej stan. Film ten, w którym narratorem jest Wojciech Cejrowski, powstał z myślą o podjęciu wspólnego wysiłku na rzecz poprawy środowiska wodnego, a przede wszystkim optymalizacji korzystania z wody oraz ochrony zasobów wodnych.

27 lipca (sobota), godz. 18:30
„Rytmy natury w Dolinie Baryczy”
Produkcja: Fundacja EkoRozwoju
Rok produkcji: 2010
Czas trwania: 36 minut
Scenariusz i realizacja: Artur Homan
Zdjęcia: Saturnina i Artur Homan

Porywająca opowieść o przyrodzie największej w Europie krainie stawów – Dolinie Baryczy, która w większości swego obszaru wchodzi w skład ostoi NATURA 2000.

Dolina Baryczy zachęca do obserwacji i wsłuchania się w jej rytm. Przyrodnicze skarby doliny rozwinęły się dzięki różnorodności i przenikaniu się światów człowieka i natury. Z każdym dniem i porą roku Dolina Baryczy pulsuje śpiewem ptaków oraz drogocenną mozaiką stawów, lasów i pastwisk. Wsłuchajmy się w jej puls. Pomóżmy ochronić jej naturalne piękno. Film powstał dzięki przyrodzie. Przez ponad dwa lata w porach roku oraz dnia i nocy, w czasie rozkwitu i dorastania, w codziennym misterium życia i śmierci, na lądzie, wodzie, bagnie i w powietrzu towarzyszy jej Artur Homan.

Nagrody:
I Przegląd Filmów Przyrodniczych Jeziorsko 2010 – I miejsce w kategorii film przyrodniczy.

3 sierpnia (sobota), godz. 18:30
“Zabójczy ogień”
Produkcja: Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych oraz Jan Walencik (Żubrowa 10) w ramach projektu Świadomi zagrożenia.
Rok produkcji: 2012
Czas trwania: 52 minut
Scenariusz i reżyseria: Jan Walencik
Zdjęcia: Jan Walencik

Co znaczy, być borsukiem, upajać się pełnią zwierzęcego życia i nagle stanąć przed niszczącą siłą ognia? Stracić w jednej chwili rodzinę, stracić swój świat – środowisko, omal nie zginąć w szalejącym żywiole? Bezmyślny podpalacz, mszcząc się na innych za swoje nieczyste postępki, staje się okrutnym prześladowcą borsuków i całego lasu.

„Zabójczy ogień” jest smutną przypowieścią: na pierwszy rzut oka – taką niby o życiu i dramatach samej przyrody, po głębszym jednak wejrzeniu, tą raczej moralizującą – o niepięknej stronie ludzkiej natury.

10 sierpnia (sobota), godz. 18:30
“Sowy Polski”
Produkcja: Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych oraz KRUK Jolanta Tabor w ramach projektu „Sowy Polski”
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 37 minut
Scenariusz i komentarz: Barbara Draus, Romuald Mikusek
Zdjęcia: Artur Tabor, Krzysztof Kaszewski

Wspaniale zrobiony film pokazujący gatunki sów występujących w Polsce, ich wygląd, zachowania, zwyczaje.

Artur Tabor (1968-2010) autor zdjęć filmowych sów zawartych w tym filmie, zginął tragicznie 2 lipca 2010 roku w Mongolii, podczas wyprawy fotograficznej. Filmu nie zdążył skończyć. Był autorem kilku znakomitych publikacji albumowych i filmów przyrodniczych, w tym wyjątkowego albumu fotograficznego Sowy Polski, który przygotowywał przez 8 lat. Artur Tabor był jednak przede wszystkim interesującym i wrażliwym człowiekiem, który uwielbiał to co robi. Kochał przyrodę i człowieka, który umiał żyć z nią w zgodzie. Widać to dobrze w obrazach, które po sobie zostawił.

Organizator zastrzega, że program może ulec zmianie.

Jak dojechać do Słupia?
slupie_poglad_bw

repertuar2013

Kategoria: Wydarzenia nadchodzące