Trzy dziecięce opowieści poważnej i zabawnej treści

Tym razem w TeatRanku aż trzy spektakle! Historia Jurka Bijacza, czyli nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe. Zaskakujący spis przewinień, czyli rachunek sumienia przed pierwszą spowiedzią. Oraz powrót z wywiadówki, czyli rzecz bliska i uczniom, i rodzicom. Po spektaklach szalone zabawy teatralne!

Niedziela Teatralna – Teatranek
Niedziela, 3.04.2016, godz. 10:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 7 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

Spektakle przeznaczone dla widzów od 7 roku życia.

Zabawne i wzruszające, nasze opowieści wprawią Was w dobry nastrój i sprowokują do uśmiechu, a w starszych widzach wzbudzą tęsknotę za siłą i szczerością dziecięcych emocji. Po spektaklach zapraszamy na szalone zabawy teatralne. Będzie również można zapisać się na zajęcia grup teatralnych prowadzonych w Suwalskim Ośrodku Kultury.

bijacz-musierowicz

fragment ilustracji z opowiadania “Bijacz” M. Musierowicz, autor Zdzisław Byczek (seria “Poczytaj mi mamo” Instytut Wydawniczy Nasza Księgarnia)

Jako pierwszy “Bijacz” – opowieść zabawna i skłaniająca do refleksji bez zbędnego dydaktyzmu. Pamiętacie Bijacza? Wielkiego faceta, który choć ma sześć lat, jak wszyscy, jest największy z całej zerówki? I “bije zawsze niespodziewanie albo kopie, z całej siły. Najczęściej od tyłu. A my jesteśmy słabsi i mniejsi od niego.” Chyba w każdej szkole znajdzie się taki… Trudno jest mu się przeciwstawić, nawet jeśli mamy poczucie, że słabszych trzeba bronić. Ale może warto stanąć z przeciwnikiem “nos w nos” i głośno powiedzieć, co się o nim myśli?

Monodram wg opowiadania Małgorzaty Musierowicz, autorki wielokrotnie nagradzanej za swoją twórczość dla dzieci (m.in. Orderem Uśmiechu), a znanego z popularnej serii “Poczytaj mi, mamo”, wyreżyserowała Mirosława Krymska. Na scenie Jakub Chmielewski (9 lat), aktor Teatru Mniejszy od Mikrusa, dla którego rola w “Bijaczu” to pierwsza próba zmierzenia się ze sceną sam na sam.

grzechospsis

Następny monodram to “Grzechospis”, krótka historia powstania przed pierwszą spowiedzią spisu niecnych występków i kłopotów z jego odczytaniem. Bohaterka przygotowuje się do pierwszej komunii i trochę niepokoi się pierwszą spowiedzią, która, wbrew oczekiwaniom, nie jest wcale taka prosta… W najlepszej wierze, babcia i starsza siostra chcą jej pomóc. A co z tej pomocy wyniknie, zobaczycie sami.

Spektakl wg tekstu Hanny Zborowskiej z Kobuszewskich zobaczymy w wykonaniu Hanny Krzyżewskiej (12 lat) i reżyserii Joanny Łupinowicz.

dziennik ucznia

Wreszcie “Wywiadówka”. No cóż… wywiadówka to zawsze pewna niewiadoma, prawda? Szczególnie, jeśli babcia wraca z niej nieco zbulwersowana złymi ocenami i sprawowaniem wnuczki. Żeby pannicy uświadomić wszystkie przewiny, następuje głośne czytanie uwag skrupulatnie zapisanych w dzienniczku ucznia. Ale czy to na pewno dzienniczek naszej bohaterki?

Monodram wykona 15-letnia Wiktoria Wiśniewska. Reżyser Joanna Łupinowicz jest również autorką scenariusza do tego spektaklu.

niedziela_teatralna_teatranek_2016_04_03 - bijacz_grzechospis_wywiadówka

Kategoria: Archiwum