Warsztaty figur i teatru papieru

Wystarczą papier, klej, nożyczki i oczywiście wyobraźnia, żeby stworzyć oryginalne figury i światy. Może uda nam się przywołać ten z legendy o Czarnej Hańczy? Możliwości twórcze papieru są niezwykłe, a fantazja, szczególnie dziecięca, nieograniczona. Zapraszamy całe rodziny!

“Światło Czarnej Hańczy”
Niedziela, 12.06.2016, godz. 13:00

park Konstytucji 3 Maja

wstęp wolny 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy również na warsztaty figur i teatru papieru, które odbędą się w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK
Sala Granatowa SOK, ul. Noniewicza 71
11 czerwca
(sobota) w godz. 12.00-16.00 oraz 12 czerwca (niedziela) w godz. 9.00-12.30

Znacie legendę o Czarnej Hańczy? Tędy ponoć diabeł (ten od wigierskiej siei) do piekła wracał… Czy naprawdę jest czarna i dlaczego?

Dawno, dawno temu, w zimnej polskiej krainie, żyli w zgodzie bogowie i ludzie. Lecz nie wszyscy. Mieszkańcy ubogich wsi czcili swych bogów i wierzyli w ich istnienie. Inaczej było jednak ze sferami wyższymi i uczonymi. Oni zaprzeczali istnieniu tych istot. Jednym z nich był Dalemir – stary astronom i geolog. Kpił on z ludzi wiejskich, śmiąc się, że to on posiada prawdziwą wiedzę, a ich wiara jest domeną słabych. Wieśniacy jednak wciąż trwali przy swojej prawdzie. Gdy Dalemir przechadzał się doliną w okolicy Hańczy, stało się coś, czego się nie spodziewał. Z jeziora wynurzyła się zielonowłosa Brzeginia. Tak chłopi nazywali piękną, młodą boginię jezior. Oznajmiła, iż przybyła z polecania samego Swaroga, czego uczony nie rozumiał. Wystraszył się jednak i błagał ducha o litość. – Nazywasz się mędrcem, lecz jesteś tylko głupcem. Mędrzec bowiem widzi więcej niż to, co widzialne, a głupiec dostrzega tylko to, co widać za szkłem. Okazałeś ignorancję i nieposłuszeństwo, za co zostaniesz ukarany – rzekła kobieta. Na co stary odparł – Wiem już, że jesteś! Widzę cię, teraz jestem prawdziwie oświeconym człowiekiem! Teraz wierzę! – Nie wiara to, lecz pewność. Posłużysz za przykład twym dzieciom i dzieciom twych wnuków, i wszystkim pokoleniom. – Mówiąc to, uniosła chudą i pozbawioną życia rękę. W jednej chwili mędrzec zmienił się w kamień i zapłakał rzewnie czarnymi łzami. Te, płynąc od jeziora Hańcza aż na południowe krańce doliny, utworzyły cienką wstęgę. Mieszczanie, sądząc, że bogowie zabarwili jezioro, rzekę nazwali Czarną Hańczą.

Spotkanie „Światło Czarnej Hańczy” poprowadzi Brygida Dworok-Mich, performerka z Berlina.

Warsztaty są częścią obchodów Roku Czarnej Hańczy i odbędą się w ramach
V Suwalskiego Festynu Rodzinnego – nowenny z okazji przygotowań 300-lecia Miasta Suwałk

Miś Uśmich rok_czarnej_hanczy

Brygida Dworok-Mich ukończyła Studio Wokalno-Aktorskie im. D. Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Pracowała w Teatrze Muzycznym, w teatrze w Łodzi oraz Olsztynie. Pod koniec lat osiemdziesiątych wyjechała do Niemiec. Występowała w teatrach w Düsseldorfie, Frankfurcie oraz Bochum, pracowała jako asystent reżysera, na koncie ma również role w niemieckich filmach. Jest współzałożycielką papierowego teatru “Theater für Mich” (Düsseldorf). Od wielu lat żyje i pracuje w Berlinie .

Swój pierwszy film – dokument “Wszystko jest możliwe” (Niemcy, 2009) – zrealizowała na podstawie własnego scenariusza. Obraz zdobył nagrodę w kategorii “muzyka, teatr, film, literatura” na 5. Europejskim Festiwalu Filmowym w Telczu (Czechy). Dwukrotnie można go było zobaczyć w Telewizji Polonia. Najnowszy autorski film, “Samo życie” (Polska/Niemcy, 2015), zrealizowany przy współudziale Studia Filmowego Kalejdoskop, otrzymał wyróżnienie na festiwalu filmowym Emigra 2015 (Warszawa).

Sprawdź, co jeszcze będzie siedziało podczas V Suwalskiego Festynu Rodzinnego >>

Kategoria: Archiwum